18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Gdańsk. Stypendia im. Fahrenheita dla gdańszczan studiujących za granicą!

Kazimierz Netka
fot. Kazimierz Netka
Młodzi i zdolni gdańszczanie zostali wyróżnieni i otrzymali Stypendia Naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita. To pierwsze w Polsce takie stypendium, przeznaczone na finansowanie studiów zagranicznych.

W czwartek, w gdańskim Urzędzie Miejskim, odbyło się spotkanie ze stypendystami imienia Fahrenheita. Z wsparcia skorzystało w bieżącym roku 29 wybitnych absolwentów szkół średnich. Podczas spotkania z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem oraz innymi reprezentantami władz miasta, stypendyści opowiadali o swych zagranicznych dokonaniach.

Wyróżnieni studenci wiedzę zdobywają m.in. na uczelniach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA, Hiszpanii, Francji - wynika z informacji, które przekazał nam Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Gdańska.

Wręczono stypendia Prezydenta Gdańska

Na przykład Milena, absolwentka XV LO w Gdańsku, studiuje historię sztuki w Uniwersytecie w Walencji, w Hiszpanii. Poproszona przez prezydenta Pawła Adamowicza o scharakteryzowanie miasta, w którym zdobywa teraz wiedzę, powiedziała, że Walencja obecnie przeżywa trudności. Młodzi ludzie szukają pracy. Władze Walencji podobnie jak Gdańsk, stawiają na rozwój wiedzy. Wiele pieniędzy zainwestowałī w naukę i sztukę.

Wiktor, absolwent III LO w Gdyni, zdobywa wiedzę na Uniwersytecie im. Humboldta w Berlinie. Studiuje tam ekonomię z matematyką. Równocześnie zaczął pracę na tej uczelni i prowadzi zajęcia ze statystyki.

Program Stypendiów Naukowych Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita został rozpoczęty w 2005 roku z inicjatywy Pawła Adamowicza. Celem jego jest umożliwienie najzdolniejszym absolwentom szkół średnich, będących mieszkańcami Gdańska, podjęcie studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych. W ten sposób władze Gdańska chcą przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju. Stypendysta ma obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności, a także reprezentowania i promowania Gdańska na uczelni oraz podejmowania pracy wolontariackiej.

W roku akademickim 2012/2013 przyznano 11 stypendiów w kwocie 2000 zł miesięcznie oraz 18 stypendiów w kwocie 3000 zł miesięcznie dla studentów legitymujących się szczególnie wysokimi osiągnięciami naukowymi i pozaakademickimi - informuje Anna Dobrowolska z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Gdańska. Każdy z wyróżnionych otrzymywać będzie stypendium przez najbliższy rok nauki (zależnie od uczelni jest to 9 lub 10 miesięcy).

Początkowo stypendia były przyznawane gdańskim absolwentom matury międzynarodowej. Od 6 lat mogą się o nie ubiegać również osoby legitymujące się maturą polską i wybitnymi osiągnięciami. Warto podkreślić, że stypendia przydzielane są nie tylko absolwentom gdańskich szkół. W tym roku sześciu stypendystów ukończyło w przeszłości III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni.

W tym roku stypendia naukowe im. Gabriela Daniela Fahrenheita na studia za granicą przeznaczono 684 000 złotych. Przyznano je już po raz ósmy. Na ponad 2400 gmin w Polsce, tylko jedna daje stypendia na studia za granicą – tą gminą jest miasto Gdańsk.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie