Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Szkielety odnalezione w Nowym Porcie będą ponownie pochowane. W miejscu ich odnalezienia nadal mogą być ludzkie kości

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Prace archeologiczne w Nowym Porcie. Odnaleziono szkielety w miejscu dawnego cmentarza
Prace archeologiczne w Nowym Porcie. Odnaleziono szkielety w miejscu dawnego cmentarza Marcin Tymiński/PWKZ
Trwają przygotowania do ponownego pochówku szczątków ludzkich odnalezionych 20 lipca tego roku w czasie prac archeologicznych w Nowym Porcie w Gdańsku, u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV. Prowadzone są tam prace przy budowie podziemnych instalacji. W tym miejscu wciąż mogą być ludzkie kości.

W Nowym Porcie podczas prac archeologicznych odnaleziono szkielety. Będą ponownie pochowane

W sumie 14 szkieletów oraz fragmenty pokruszonych płyt nagrobnych odkryto 20 lipca na terenie podziemnych prac na terenie ogrodu jordanowskiego u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV w Nowym Porcie w Gdańsku. Prace przy budowie podziemnych instalacji, w miejscu gdzie niegdyś znajdował się cmentarz, są prowadzone pod nadzorem archeologicznym.

– Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą. Prace przy budowie podziemnych instalacji prowadzono pod nadzorem archeologicznym. Gdy w wykopie znaleziono pochówki, archeolog – Pracownia Badań Archeologicznych Dantiscum zawiadomił nasz urząd – informowali w mediach społecznościowych przedstawiciele Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przeprowadzono badania, szkielety zostały z wykopów wydobyte, a następnie zabezpieczone. Szczątki pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. To zmarli, którzy spoczywali na dawnej nekropolii.

Skąd szkielety w Nowym Porcie?

Jak informuje Agnieszka Klugmann, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (to w czasie inwestycji tej spółki natrafiono na czaszki i kości), trwają przygotowania do ponownego pochówku. Wstępne informacje mówiły, że mógłby on mieć miejsce na Cmentarzu Łostowickim.

Robert Krzywdziński, archeolog pracowni Dantiscum, informuje, że nadzór archeologiczny nad pracami wciąż trwa. Pod ziemią w miejscu tym wciąż mogą znajdować się ludzkie kości (raczej nie kompletne szkielety), pochodzące ze zniszczonych grobów. Zaznaczmy bowiem, że w parku w Nowym Porcie do 1947 r. znajdował się cmentarz ewangelicki.

Wg informacji PWKZ, wspólna nekropolia dla katolików i ewangelików przy zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV w Nowym Porcie została prawdopodobnie założona w połowie XVII wieku (w 1698 roku pochowano tu załogę Szańca Zachodniego).

– Od połowy XIX wieku nekropolia przeznaczona była wyłącznie dla ewangelików. Wielokrotnie ją powiększano. Katolików chowano na pobliskim cmentarzu (św. Jadwigi), który założono w 1886 roku, a który działa do dziś – informują przedstawiciele PWKZ. – Cmentarz ewangelicki zamknięto po II wojnie światowej, pod koniec lat 50. ubiegłego wieku rozebrano grobowce, a teren zniwelowano (miejska legenda głosi, że górkę w parku jordanowskim usypano z rozebranych nagrobków).

Pokruszone fragmenty nagrobnych płyt mogą znaleźć miejsce w lapidarium.

Szkielety archeolodzy znajdują nie tylko w Nowym Porcie

Zaznaczmy, w maju tego roku przy Bastionie Wyskok w Gdańsku, archeolodzy odnaleźli szczątki ponad 100 osób – niemieckich cywilów i żołnierzy, którzy zmarli z ran w czasie walk zimą i wiosną 1945 r.

Z kolei jesienią ubiegłego roku na szkielety i fragmenty szkieletów archeolodzy natrafili na Westerplatte. Wiele wskazuje, że są to szczątki polskich żołnierzy poległych w czasie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na początku września 1939 r.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk: Szkielety odnalezione w Nowym Porcie będą ponownie pochowane. W miejscu ich odnalezienia nadal mogą być ludzkie kości - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto