Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Tajemnicza czarna hałda w Nowym Porcie. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Radny dzielnicy interweniuje, Port Gdańsk tłumaczy [ZDJĘCIA]

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
11.05.2020 gdansk
nowy port - halda substancji weglopodobnej
fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
11.05.2020 gdansk nowy port - halda substancji weglopodobnej fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Od kilku dni mieszkańcy Nowego Portu zwracają uwagę na hałdę czarnej substancji na terenie należącym do Portu Gdańsk. Obawiają się, że może to zaszkodzić środowisku naturalnemu. Port Gdańsk uspokaja i tłumaczy, co znajduje się na jego terenie.

Czarna hałda w Nowym Porcie niepokoi mieszkańców

Na terenie Portu Gdańsk, przy ulicy Handlowej, widać od niedawna dużą hałdę czarnej substancji przypominającej węgiel kamienny. Mieszkańcy Nowego Portu zaniepokoili się, że może to być szkodliwe dla środowiska.

Sprawą zajął się Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Nowy Port, który od lat zwraca uwagę na szkodliwe dla środowiska oraz mieszkańców jego dzielnicy działanie firm położonych na półwyspie Westerplatte.

To składowisko sąsiaduje z Dworem Fischera, przy którym często chodzą ludzie – mówi Łukasz Hamadyk. – To wygląda jak węgiel lub opał, ale to nie jest to. Tego jest dużo. Ma rozmiar małej piłki. Mieszkańcy obawiają się, że polewanie tej substancji wodą może zaszkodzić wodom gruntowym, które wpływają do potoku Warzywód, który z kolei trafia do Martwej Wisły. Pojawiły się różne teorie, że może to być szkodliwe. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czy substancja na terenie portu jest szkodliwa dla środowiska? Port Gdańsk uspokaja

Rzeczniczka prasowa Portu Gdańsk Anna Drozd uspokaja. Jak mówi, substancja magazynowana obecnie na terenie portu nie jest szkodliwa dla środowiska.

To koks porafineryjny, który czeka na eksport. Ze względu na epidemię koronawirusa, jest opóźnienie. Ładunek spełnia wymogi środowiskowe. Zawsze otrzymujemy specyfikę produktu i dopiero potem wydajemy decyzję o możliwości jego składowania na terenach portowych. Jest on cyklicznie zraszany, co zapobiega pyleniu – informuje Anna Drozd.

Najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy ładunek ma trafić na eksport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto