Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Uczniowie protestują, bo nie chcą chodzić do innej szkoły

Agata Cymanowska
- Będziemy walczyć o naszą szkołę - zapowiadają uczniowie ZSBA
- Będziemy walczyć o naszą szkołę - zapowiadają uczniowie ZSBA Grzegorz Mehring
Uczniowie nie chcą likwidacji szkoły. Napisali pismo do prezydenta Gdańska i zbierają w tej sprawie podpisy.

Po ogłoszeniu przez władze Gdańska planów związanych z likwidacją lub przeniesieniem do września 2014 r. ośmiu szkół wśród nauczycieli, rodziców i uczniów zawrzało.

Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych w poniedziałek przygotowali w tej sprawie pismo do prezydenta Gdańska i przewodniczącego Rady Miasta. We wtorek będą zbierać podpisy w szkole.

Przeczytaj: Miasto chce oddać stare szkoły w zamian za budowę nowych

- Zabrali nam internat i oddziały, teraz chcą zlikwidować szkołę, ale się nie poddamy - grzmią uczniowie. - To nasza, a nie nauczycieli inicjatywa. Walczymy o swoją przyszłość.
- Dlaczego o wszystkim dowiadujemy się teraz, gdy trwa nabór do klas pierwszych? - pyta Ewelina Pietrzyńska z pierwszej klasy. - Wszyscy będą rezygnować, a potem miasto powie, że jest niż demograficzny.

- Apelujemy do gimnazjalistów, aby nie wycofywali swoich podań o przyjęcie - dodaje Adam Grabiński z klasy drugiej.

Uczniowie podkreślają, że ta szkoła to był świadomy wybór. - Przyjechałam z Mazur, by uczyć się w klasie architektonicznej i chcę tę szkołę dokończyć - mówi Marlena Kowalczyk z klasy I.

Niespokojnie zrobiło się też w innych placówkach. - Dlaczego małe, kameralne szkoły się likwiduje, choć zgodnie z zamierzeniami reformy edukacji w takich warunkach miały się uczyć dzieci w XXI wieku - czytamy w anonimowym mailu, który przysłano do redakcji w związku z planami likwidacji SP nr 27.

Nauczyciele ze Szkół Elektrycznych i Elektronicznych planują zwrócić się w tej sprawie do radnych.

Zgodnie z planami miasta uczniowie z likwidowanej SP nr 29 (31 sierpnia 2012) dowożeni będą do SP nr 61, uczniowie z SP nr 27 (od września 2012) trafić mają do usytuowanej niedaleko SP nr 39, uczniów z klas pierwszych (od roku szkolnego 2011/2012) Gimnazjum nr 4 (likwidacja 31 sierpnia 2014) miasto dowozić będzie do szkoły w Złotej Karczmie. Gimnazjaliści z likwidowanego (31 sierpnia 2012) Gimnazjum nr 23 zostaną przeniesieni do Gimnazjum nr 24.

Miasto proponuje też przeniesienie Technikum nr 6 z ZSBA do Państwowych Szkół Budownictwa, a XXII LO z ZSBA do XX LO (od września 2012). Technikum nr 10 i ZSZ nr 10 ze Szkół Elektrycznych i Elektronicznych przeniesione zostaną do Zespołu Szkół Energetycznych, a baza warsztatów szkolnych do Centrum Kształcenia nr 1 (od września 2012).

Po likwidacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych przy ul. Jagiellońskiej, które trafi do Centrum Kształcenia Ustawicznego, miasto planuje stworzyć w tym miejscu centrum dla dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością i niewidomych.

Zlikwidowane 31 sierpnia 2014 r. byłoby też XIII LO.
Budynki po ZSBA przy Powstańców Warszawskich i Szkołach Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. Grunwaldzkiej wraz z terenem miałyby trafić w ręce deweloperów (w ramach programu "Szkoła za szkołę"), którzy w zamian podjęliby się budowy szkół na Południu (ul. Borkowska i Nowa Stężycka).

Czytaj także:
Gimnazjum nr 4 do likwidacji. Rodzice protestują
Rodzice chcą posłać 5-latki do szkoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto