Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. W mieście zamieszkały kolejne pszczoły miododajne. Znajdziemy je w Parku Reagana i na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Przemyslaw Swiderski
Pszczoły pełnią nieocenioną rolę w środowisku. Dzięki nim można pozyskiwać miód, pyłek, propolis, pierzgę, jad pszczeli, wosk, mleczko, a także z ich larw - białko. Dlatego o pszczoły powinniśmy dbać najlepiej, jak tylko możemy. I warto wiedzieć, że pszczoły świetnie odnajdą się w mieście. Właśnie zamieszkały w pasiece przy ul. Czarny Dwór oraz na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego.

W Gdańsku pojawiła się właśnie nowa pasieka. To pięć uli zlokalizowanych przy ul. Czarny Dwór 5. Znajduje się ona na ogrodzonym terenie, ale ule są dobrze widoczne z alejki Parku Reagana. Dla mieszkańców przygotowano także tablicę informacyjną opisującą, co dają gdańskie ule i łagodny gatunek pszczół w nim zamieszkujący.

Pszczoły ważne dla przyrody

Czy pszczoły w miastach są potrzebne? Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas piątkowej (11.06.2021) wizyty terenu, na którym znajdują się gdańskie ule, przekonywała, że jak najbardziej.

- W miastach brakuje pszczół, ale na szczęście to się zmienia dzięki takim inicjatywom jak „Gdańskie ule”. Te 5 uli zlokalizowanych na obszarze Parku Reagana to kolejny krok na rzecz ekologii i ochrony środowiska. Pasiek w ramach akcji „Gdańskie ule” będzie powstawało coraz więcej. Chcemy promować te działania wśród mieszkańców i przedsiębiorców, aby podkreślić to, jak pszczoły są ważne dla przyrody i dla ludzi – mówiła.

Miód miejski pyszny i wolny od zanieczyszczeń

Pszczoły pełnią nieocenioną rolę w środowisku, dlatego wszelkie działania umożliwiające ich przetrwanie są bardzo ważne.

- Główną rolą pszczół jest zapylanie. Dzięki temu w miastach są kolorowo kwitnące kwiaty. Pszczoły widzą te kwiaty, są zanęcane nektarem, zbierając nektar przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat. 30 proc. naszego jedzenia zależy bezpośrednio od pszczół. Najważniejsza dla rolnictwa jest pszczoła miodna – tłumaczy Kamil Baj z firmy Pszczelarium, która dba o gdańskie ule.

Warto wiedzieć, że miód miejski jest jednym z najczystszych możliwych do pozyskania miodów. Miasto jest wolne od wielkoskalowych rolniczych pestycydów, a problem ewentualnego smogu występuje zimą, kiedy pszczoły nie zbierają nektaru. Pszczoły miodne w mieście znajdują korzystne warunki do życia i skutecznie zapylają okoliczne rośliny.

W Gdańsku pszczoły zamieszkują też tereny Hevelianum. W szczycie sezonu w ośmiu tamtejszych ulach może pracować aż 400 tys. pszczół!

Ule na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego

Własną pasiekę miejską zyskał także Uniwersytet Gdański. Na terenie dawnego rektoratu w Oliwie, wśród drzew, w biało-niebieskich drewnianych ulach zamieszkało sześć młodych pszczelich rodzin.

- Uniwersytet Gdański dołączył do zataczającej coraz szersze kręgi akcji wspierania pszczół w miastach. To nasz wkład w ratowanie populacji tych pożytecznych owadów. Specjalnie dla naszych nowych małych latających mieszkańców przygotowaliśmy piękne drewniane ule w kolorach uniwersyteckich. Zapraszając do nas pszczoły chcemy podnosić świadomość ich znaczenia w codziennym życiu – mówi Monika Zdroik, kierownik Zespołu Promocji UG, inicjatorka akcji. - Sam miód, który uzyskamy z naszej hodowli pszczół planujemy wykorzystać do celów promocyjnych – dodaje.

Pszczele ciekawostki

  • 1 pszczoła jest w stanie zebrać 1/10 łyżeczki miodu w ciągu całego swojego życia,
  • Pszczoła robotnica żyje ok. 5 tygodni w sezonie,
  • Matka pszczół w naturze żyje około 5 lat,
  • Królowa to potoczne określenie pszczoły matki, która tak naprawdę nie rządzi w ulu, bo to właśnie pszczoły rządzą matką. One decydują czy matka spełnia swoje zadanie, czyli składa tyle jajek ile potrzeba i jeżeli tego nie robi to potrafią ją wymienić,
  • Wszystkie pszczoły w ulu pochodzą od jednej matki, ale od wielu trutni,
  • Dziennie pszczoła wykonuje tylko jeden lot – wylatuje, przynosi nektar i zostaje w ulu,
  • W ulu większość rodziny to robotnice z 50 tysięcy pszczół w ulu tylko około tysiąc stanowią trutnie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto