Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk w okresie międzywojennym. Pod koniec kryzysowego 1932 w Wolnym Mieście doszło do strajków

Marek Adamkowicz
Począwszy od 1933 r. przy najmniejszej nawet okazji szacowne miasto nad Motławą szpeciły wywieszane wszędzie flagi ze swastyką.
Począwszy od 1933 r. przy najmniejszej nawet okazji szacowne miasto nad Motławą szpeciły wywieszane wszędzie flagi ze swastyką. Zdjęcie z książki: Dieter Schenk, Gdańsk 1939-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta.
Rok 1932 upłynął w Wolnym Mieście Gdańsku pod znakiem kryzysu, zarówno gospodarczego, jak i politycznego. Tysiące ludzi pozostawało bez pracy, władza była słaba. Mnożyły się protesty.

W grudniu z żądaniem podniesienia płac wystąpili m.in. robotnicy portowi, jednak ich postulaty nie znalazły zrozumienia. Pracodawcy przekonywali, że w obecnej sytuacji gospodarczej zwiększenie wynagrodzeń nie jest możliwe. Niektórzy domagali się wręcz ich redukcji! Co gorsza, prowadzone za pośrednictwem komisji rozjemczej rozmowy zakończyły się fiaskiem.

"Gdańsk 1930-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta".

Chęć okazania wsparcia protestującym była prawdopodobnie powodem zorganizowania manifestacji, która 15 grudnia 1932 roku ruszyła z Oruni w stronę Gdańska. Udział w niej wzięło, według doniesień prasowych, około 200 osób, kojarzonych ze środowiskiem komunistów. Pochód ten próbowało zatrzymać dwóch policjantów, ale nie zostali oni wysłuchani. Przeciwnie - manifestanci powalili funkcjonariuszy na ziemię i poturbowali. Bijatykę przerwało dopiero pojawienie się policjantów na koniach. Pięciu komunistów zostało zatrzymanych i odprowadzonych do aresztu.

Starcie na Oruni było jednym z wielu, do jakich dochodziło w Gdańsku w miesiącach poprzedzających objęcie władzy przez hitlerowców. Byli oni zresztą najczęstszym przeciwnikiem różnej maści lewicowców - od socjaldemokratów i socjalistów po komunistów. Obie strony oskarżały się wzajemnie o prowokowanie napaści i domagały się delegalizacji przeciwnej organizacji.

Po przybyciu do Gdańska w 1930 roku Alberta Forstera, specjalnego wysłannika Adolfa Hitlera, konflikt ten przybrał na sile. Przybywało też ofiar śmiertelnych. O niektórych, jak choćby o Horście Hoffmanie, stało się głośno. Bojówkarz zginął w listopadzie 1931 roku, ugodzony nożem w czasie burdy w Kolbudach. Był jednym z esamanów próbujących rozbić zebranie zwolenników lewicy.

Na kolejne akty przemocy nie trzeba było długo czekać. W noc sylwestrową hitlerowcy napadli na Dom Polski w Sopocie (przy obecnej ul. Chopina), w którym bawili się komuniści. Doszło nie tylko do bijatyki, ale i do strzelaniny. Kule dosięgły m.in. 25-letniego robotnika Pachurę. Mężczyzna zmarł. Jako sprawcę zbrodni wskazywano syna... profesora Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku.

Przekrój społeczny hitlerowców zatrzymanych w związku z napadem to zresztą temat sam w sobie. Byli wśród nich: studenci, oficer, pomocnik aptekarski, instalator, kupiec, szoferzy, robotnicy. Rzec można - przedstawiciele wszystkich profesji...

Dieter Schenk, badacz zbrodni hitlerowskich i autor książki "Gdańsk 1930-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta", zwraca uwagę, że agresja wzmagała się nie tylko na ulicach, ale też na forum gdańskiego parlamentu - Volkstagu. Przykładem może być incydent z 25 maja 1932 roku, kiedy to pyskówka przerodziła się w bijatykę pomiędzy posłami NSDAP i SPD. Tego rodzaju zdarzenie podważało i tak już nadszarpnięty autorytet władz Wolnego Miasta, które przestały sobie radzić z sytuacją wewnętrzną.

W ostatecznym rozrachunku polityka terroru, prowadzona przy bierności władz i policji, pozwoliła hitlerowcom sięgnąć po władzę. W wyborach z 28 maja 1933 roku zwiększyli stan posiadania w Volkstagu mandatów z 12 do 38, czyli mieli ponad połowę wszystkich głosów. Szybko okazało się, że dni partii opozycyjnych są już policzone.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto