Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk zachęca, a studenci projektują przedszkola [wizualizacje]

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Studenci PG mają pomysły na nowe przedszkola. Urzędnicy się cieszą, bo Gdańsk potrzebuje coraz więcej takich placówek.

Politechnika Gdańska wraz z gminą Gdańsk zorganizowały dla studentów architektury konkurs na stworzenie projektu przedszkola. Na najlepszych czeka nie tylko nagroda finansowa, ale możliwość zrealizowania projektu.

Gdańsk potrzebuje przedszkoli

To, że w Gdańsku jest za mało przedszkoli wiedzą nie tylko rodzice, którzy nie mają gdzie posłać swych pociech, ale na szczęście także władze Gdańska. Problem jest szczególnie widocznych w dzielnicach, gdzie buduje się najwięcej nowych mieszkań i domów. W nowych blokach zamieszkuje dużo rodzin z małymi dziećmi, których nie ma jednak gdzie zostawić, gdy rodzice idą do pracy.

- Brak przedszkoli to problem szczególnie uciążliwy dla mieszkańców Gdańska Południa - uważa Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego Urzędu Miasta. - Dlatego podjęliśmy współpracę z politechniką, której studenci stworzyli projekty właśnie na trzech działkach w tym regionie, na ulicy Nieborowskiej, Rogalińskiej i Porębskiego. Oprócz tego zaproponowaliśmy lokalizację w Oliwie, na ulicy Czyżewskiego.

Dla  inwestorów

Konkurs ma nie tylko wyłonić najbardziej utalentowanych studentów architektury, ale przede wszystkich zachęcić do budowy przedszkoli inwestorów.

- Koncepcje młodych adeptów architektury posłużą przyszłym inwestorom jako inspiracje do zaaranżowania przestrzeni i samego obiektu - mówi Anna Dobrowolska. - Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli ogłosić, że któraś z firm zdecyduje się wybudować nowe przedszkole. Oczywiście bylibyśmy jeszcze bardziej zadowoleni, gdyby okazało się, że inwestor wybrał projekt naszych studentów.

Projekty czekają na zwiedzających

- Studenci sami budowali program funkcjonalny przedszkola. Po przeanalizowaniu chłonności działki decydowali, jaki projekt chcą zrealizować - mówi Agnieszka Błażko, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Architektury. - Czy ma to być przedszkole dwu- czy trzyoddziałowe, czy i jak można wyposażyć je w dodatkowe funkcje. Przygotowali wstępną aranżację pomieszczeń, ale także aranżacje placów zabaw sąsiadujących z przedszkolami.

Młodzi architekci zostali wyposażeni w wypisy i wyrysy z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, dostali karty terenu, podkłady sytuacyjno-wysokościowe. W trakcie zajęć musieli zdecydować, czy ich projekt będzie przystosowany do dzieci z różnego typu chorobami, np. autystykom, dzieciom niedowidzącym, niedosłyszącym albo cierpiącym z powodu niedomagań ruchowych. Podczas tworzenia prac studenci konsultowali się z ekspertami, m.in. z psychologiem dziecięcym, wychowawczyniami przedszkolaków i opiekunami dzieci niepełnosprawnych.

Projekty studentów można oglądać na wystawie w Gmachu Głównym PG, na dziedzińcu Północnym wystawa czynna będzie do 12 lutego w godz. 9.00-15.00. Wstęp wolny.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto