MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Znamy prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego! Zjazd Delegatów dobiegł końca (3.12.2022 ) | ZDJĘCIA

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
XXII Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na którym wybrano prezesa na kolejne 3 lata
XXII Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na którym wybrano prezesa na kolejne 3 lata Jakub Steinborn
XXII Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbył się w sobotę 3 grudnia w Gdańsku, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas wydarzenia na kolejne trzy lata wybrano prezesa. Sprawdźcie, o kim mowa.

Jan Wyrowiński prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce, która prowadzi działalność o charakterze społeczno-kulturalnym. Zrzesza Pomorzan, a w szczególności Kaszubów. Organizacja posiada około 70 oddziałów terenowych. Od lat pełni rolę rzecznika interesów Kaszubów i Pomorzan oraz zabiega o rozwój języka kaszubskiego.

W sobotę 3.12.2022 odbył się zjazd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, podczas którego wybrano prezesa. Ponownie został nim Jan Wyrowiński, który zdobył 221 głosów, 12 przeciw.

– Za nami trudny okres, a przed nami nie łatwiejszy – zapowiada prezes ZK-P, Jan Wyrowiński.

Wyrowiński: Za nami trudny okres, a przed nami nie łatwiejszy

Podczas zjazdu pojawili się ważni politycy i urzędnicy państwowi: Karol Polejowski (wiceprezes IPN), Jarosław Sellin (sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Bogdan Borusewicz (wicemarszałek senatu), Kazimierz Kleina (senator), Sławomir Rybicki (senator), Piotr Adamowicz (poseł) i Mieczysław Struk (marszałek województwa pomorskiego).

Minister Sellin zapowiedział, że od przyszłego roku w kalendarzu pojawi się Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej

- Chcę też powiedzieć, że z inicjatywy grupy posłów będziemy mieli specjalnie dedykowany dzień - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej - powiedział Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Ten dzień będzie wyznaczony na 2 października. Myślę, że to też pomoże nam w upowszechnianiu wiedzy na ten temat - dodał.

Wiceprezes IPN podziękował wszystkim duchownym, którzy robili wszystko co mogli aby pamięć o Kaszubach nie zaginęła.

- Przetrwanie kaszubszczyzny nie byłoby możliwe bez kościoła katolickiego - mówił Karol Polejowski, wiceprezes IPN. - Język, wiara, przywiązanie do tradycji i przodków to jest to co pozwoliło przetrwać Kaszubom burzliwe i tragiczne dzieje XX wieku. Chciałbym to bardzo mocno podkreślić i oddać hołd wszystkim duchownym, którzy w tych trudnych czasach dbali o to, aby kaszubszczyzna nie zaginęła - dodał.

Kim jest Jan Wyrowiński?

Jan Wyrowiński urodził się w 1947 r. się w Brusach w województwie pomorskim. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. W latach 80' działał w opozycji. Po obaleniu komunizmu w Polsce był posłem na Sejm X, I, II, III i V kadencji i senatorem VII i VIII kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał mandat senatorski, otrzymując 112 966 głosów. Pełnił funkcję wicemarszałka Senatu VIII kadencji. Działał w Unii Demokratycznej, Unii Wolności oraz w Platformie Obywatelskiej, z której wystąpił w 2016 r. na znak protestu przeciw postulatowi likwidacji IPN. W latach 2019-2022 był prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a w 2022 roku został prezesem ZK-P na kolejne 3 lata.

ZOBACZ TEŻ:

Zima na Kaszubach. Mieszkańcy z okolic Kościerzyny wysłali swoje zdjęcia!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto