Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańska grupa zakupowa podpisała umowę na dostawę energii elektrycznej. Samorządy będą zaopatrywane przez spółkę Energa

Michał Karcz
Michał Karcz
fot. pixabay
Od września gdańska grupa zakupowa w przetargu nie wyłoniła zwycięzcy na dostawcę energii elektrycznej. Teraz, po miesiącu negocjacji udało się znaleźć operatora. Na podstawie nowej umowy to spółka Energa będzie zaopatrywać Gdańsk i pobliskie samorządy w prąd.

Koniec impasu związanego z poszukiwaniem dostawcy energii dla gdańskiej grupy zakupowej. Po fiasku przetargowym i miesiącu negocjacji udało się wyłonić operatora, który będzie zaopatrywał Gdańsk i sąsiednie samorządy w energię elektryczną. Umowę podpisano 29 listopada 2022 roku.

Dokładnie dwa miesiące temu, 29 września 2022 roku, okazało się, że żaden dostawca energii elektrycznej nie wziął udziału w przetargu. Z powodu problemów w poszukiwaniu nowego operatora sąsiednie samorządy oraz miasto Gdańsk zdecydowały się utworzyć "gdańską grupę zakupową", by w ten sposób łatwiej wyłonić kandydata do podpisania umowy. Ustalono wówczas, że grupa podejmie negocjacje ze spółkami i kupi energię elektryczną w ramach zamówienia z "wolnej ręki", tj. poza oficjalnym przetargiem.

29 listopada 2022 roku Urząd Miejski w Gdańsku poinformował, że "gdańska grupa zakupowa" podpisała właśnie nową umowę z nowym operatorem na dostarczanie energii elektrycznej w roku 2023. Podczas negocjacji wyłoniono jako zwycięzcę spółkę Energa. To właśnie ona w przyszłym roku będzie zaopatrywać Gdańsk i pobliskie samorządy w prąd.

- Byliśmy bardzo zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, jak i wszystkim instytucjom oraz członkom naszej grupy zakupowej - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziś, po miesiącu rozmów, Gdańsk został zabezpieczony w energię elektryczną na cały następny rok.

Podpisana umowa zakłada maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. Jak informuje Urząd Miasta, jest to wzrost o 77% sumy, względem poprzedniego roku, jaką miasto płaciło za energię. W umowie jednak jest zapis pozwalający na zmniejszenie tej stawki.

- W podpisanej dziś umowie mamy zagwarantowaną specjalną formułę, która zakłada, że jeśli w danym miesiącu średnia cena energii będzie poniżej ceny ustawowej, my zapłacimy niższą kwotę, niż ta, która została wskazana w ustawie – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - To pierwsza tego typu umowa, którą podpisała Energa Obrót, dodał

Na podstawie ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku miasto ma możliwość zapłacić mniej za stawkę energii, jaką przewiduje maksymalna cena ustawowa. Wszystko dzięki nowemu modelowi umowy, który zaklada średnią miesięczną cenę energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) z Rynku Dnia Następnego (RDN).

- Wśród naszej grupy zakupowej, wszyscy opowiadali się za tym, aby wspólnie poszukać dostawcy energii, mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jak widać, również tym razem przyniosło nam to korzyści.

Do grupy tej należą m.in.:

  • Cedry Wielkie,
  • Chmielno,
  • Krynica Morska,
  • Nowy Dwór Gdański,
  • Ostaszewo, Pelplin,
  • Pruszcz Gd.,
  • Sopot, Stegna,
  • Tczew,
  • Wejherowo,
  • Władysławowo
  • i Żukowo.

CZYTAJ TEŻ:
Problemy z energią w Gdańsku. Władze miasta zapowiadają kolejne kroki. Samorządowcy będą protestować pod kancelarią premiera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto