18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańską kranówkę można pić bez gotowania

Ewelina Oleksy
Małgorzata Genca
Woda lecąca z gdańskich kranów mimo że jest bardzo twarda, to czysta i bezpieczna dla zdrowia. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. Krzysztofa Stankiewicza, chemika i jedynego w Polsce testera wody.

W gdańskiej kranówce naukowiec zasmakował, pijąc wodę w mieszkaniach na Zaspie, Przymorzu, w Śródmieściu, Jelitkowie i Oliwie. Ze wszystkich dzielnic pobrał też próbki, które następnie trafiły do laboratorium Uniwersytetu Warszawskiego.

- Oceniając przydatność do picia wody wodociągowej w Gdańsku w oparciu o wskaźniki zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia należy uznać, że woda ta spełnia wszystkie wymogi sanitarne i jest wodą o dobrej jakości, czystości chemicznej i mikrobiologicznej - mówi dr Stankiewicz. - Oznacza to, że spokojnie można ją pić bez przegotowania. Jest tak samo dobra, jak ta kupowana w butelkach - podkreśla. Tester na miejscu oceniał smak, zapach i barwę wody. Te właściwości chwalił już w pierwszym sprawdzanym gdańskim mieszkaniu - na ul. Dąbrowszczaków.

- Nic nie czuję. To bardzo dobrze, bo najlepsza woda to właśnie ta bez wyczuwalnego smaku i zapachu - stwierdził po napiciu się.

Jego odczucia potwierdziły wyniki badań laboratoryjnych, prowadzonych m.in. pod kątem bakteriologicznym i fizykochemicznym. O tym, że kranówka jest czysta, świadczy fakt, że ma niską mętność. Dodatkowo odczyn pH wszystkich pobranych z miasta próbek mieści się w normie. Eksperci nie wykryli też bakterii Escherichia coli i enterokoków, co tylko potwierdza, że gdańska kranówka jest bezpieczna dla zdrowia. Czystość chemiczną także oceniono wysoko, choć porównując próbki z różnych dzielnic okazało się, że skład wody w mieście jest bardzo zróżnicowany.

-Najbardziej wyróżnia się próbka ze Śródmieścia, która miała najwięcej azotanów i manganu, ale nieco mniej fluorków i znacznie mniej chlorków, siarczanów i sodu, a także glinu i żelaza niż pozostałe - wskazuje dr Stankiewicz.

Co okazało się głównym problemem Gdańska? Uporczywy kamień pojawiający się w czajnikach mieszkańców. Badania potwierdziły, że nasza woda jest twarda lub nawet bardzo twarda.

- Może to powodować spore problemy użytkowe. Nie ma jednak powodu do obaw, bo nawet tak wysoka twardość wody jak w Gdańsku zwykle nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia - uspokaja dr Stankiewicz.

Badania gdańskiej kranówki to część ogólnopolskiej akcji sprawdzania jakości wody. Tester od kwietnia jeździł po całej Polsce - w sumie odwiedził dziesięć największych miast. Rezultatem tych wizyt będzie m.in. opracowanie mapy jakości wody w kraju. Powstanie też raport z komentarzami ekspertów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańską kranówkę można pić bez gotowania - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto