Gdański bon żłobkowy ma pomóc rodzicom w znalezieniu przywatnej placówki lub opiekuna do dziecka

Ewelina Oleksy
Według danych magistratu z kwietnia tego roku, w kolejce oczekujących do żłobków jest 4238 dzieci 123rf
Od 1 czerwca, startuje nabór wniosków do gdańskiego bonu żłobkowego. To ukłon w stronę rodziców, który ma ułatwić im znalezienie miejsca opieki dla maluchów do lat trzech.

Gdański bon żłobkowy. Od 1 czerwca

Gdańsk od lat boryka się z problemem zbyt małej ilości miejsc w publicznych żłobkach. Są one w stanie pomieścić 1088 maluchów. Tymczasem - według danych magistratu- z kwietnia tego roku w kolejce oczekujących jest 4238 dzieci. I to właśnie na przeciw oczekiwaniom ich rodziców, władze Gdańska wychodzą z bonem żłobkowym.

Jego wprowadzenie zapowiadał jeszcze prezydent Paweł Adamowicz. Wnioski składać można już od 1 czerwca, czyli od Dnia Dziecka.

- Gdański bon żłobkowy jest kolejnym wypełnianiem testamentu śp. Pawła Adamowicza. To pomoc dla rodzin, które nie mogą skorzystać z publicznych żłobków i zdecydują się na prywatne placówki lub dziennego opiekuna. Mam nadzieję, że oprócz wsparcia finansowego, bon będzie także pełnił funkcję aktywizującą i dzięki niemu młode mamy gdańszczanek i gdańszczan podejmą decyzję o powrocie na rynek pracy - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

- Co istotne, wypłata bonu będzie kontynuowana przez kolejne trzy miesiące opiekunom, którzy w takcie jego pobierania stracili pracę. Dzięki temu będą oni mieli lepsze warunki do aktywnego poszukiwania nowej pracy - dodaje.

Gdański bon żłobkowy. Jaka wysokość?

Maksymalna wartość bonu żłobkowego, jaki otrzymają gdańszczanie, którym nie uda się znaleźć miejsca w miejskim żłobku to 500 zł. Tyle miasto będzie dopłacać rodzicom, którzy zrezygnują z rekrutacji do placówek publicznych i zdecydują się zapisać dziecko do żłobka prywatnego.

- Wysokość świadczenia będzie stanowić różnicę pomiędzy ponoszoną opłatą stałą w niepublicznych miejscach opieki, a wysokością opłaty stałej ponoszonej za pobyt dziecka w placówce publicznej. Obecnie za pobyt w placówce Gdańskiego Zespołu Żłobków opłata (bez wyżywienia) do 10 godzin dziennie wynosi 459 zł - mówi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu. Przykładowo więc, jeżeli rodzic płaci za żłobek prywatny 900 zł, to otrzyma bon- dopłatę od miasta- w wysokości 441 złotych.

Bon będzie przyznawany na dany rok szkolny na każde dziecko objęte opieką w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy trzy lata (do wygaśnięcia umowy na świadczenie usług w danym roku szkolnym) - czyli do 31 sierpnia.

Gdański bon żłobkowy. Jak go otrzymać?

Pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia rozpoczyna się z dniem 1 września 2019 r., a kończy 31 sierpnia 2020 r. Trzeba jednak spełnić kilka warunków:

- Mieć dochód na osobę do 2500 złotych, pracować i płacić podatki w Gdańsku, nie korzystać z urlopu wychowawczego i nie ubiegać się o przyjęcie dziecka do Gdańskiego Zespołu Żłobków. Bon przysługuje na każde dziecko, które nie jest w kolejce do naszych żłobków, tylko rozpoczyna najwcześniejszą edukację w placówce, która jest zarejestrowana w Gdańsku- informuje wiceprezydent Piotr Kowalczuk.
Wypłata bonu żłobkowego będzie realizowana przez Gdańskie Centrum Świadczeń. Wnioski można składać wyłącznie w formie papierowej w Dziale Obsługi Mieszkańców przy ul. 3 Maja 9 lub przesłać pocztą na adres: Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. Powstańców Warszawskich 25, 80-152 Gdańsk. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. oświadczenie o dokonaniu rozliczenia podatku w Urzędzie Skarbowym na terenie Gdańska, oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodu rodziny osiągniętym w roku poprzedzającym rok szkolny oraz kopię umowy ze żłobkiem niepublicznym, do którego uczęszcza dziecko. Szczegóły i formularze wniosków będą dostępne na stronie www.gcs.gda.pl.

Gdański bon żłobkowy. Kto go nie dostanie?

- Bonu nie otrzymają osoby, których dziecko zostało objęte opieką przez Gdański Zespół Żłobków lub umieszczone jest w rodzinie zastępczej zawodowej, w rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Nie otrzymają go także osoby, które nie sprawują faktycznej opieki nad dzieckiem- zaznacza Dariusz Wołodźko.

Władze przeznaczyły na realizację bonu żłobkowego 9,5 mln zł. I jak mówią, liczą na to, że ta kwota będzie wystarczająca.

Co się stanie, gdy zabierzemy dzieciom zabawki?

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie