Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański IPN upamiętnił śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Premier Jarosław Kaczyński: Mieliśmy do czynienia z zamachem!

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Gdański IPN upamiętnił śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński: Mieliśmy do czynienia z zamachem
Gdański IPN upamiętnił śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński: Mieliśmy do czynienia z zamachem Jakub Steinborn
Instytut Pamięci Narodowej uczcił pamięć śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W poniedziałek, 12 lutego miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w gdańskiej siedzibie IPN-u. W ceremonii wzięła udział rodzina prezydenta, a w tym jego córka, Marta Kaczyńska-Zielińska oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński.

Upamiętnienie śp. Lecha Kaczyńskiego. Prezydent RP doczekał się pamiątkowej tablicy w Gdańsku

Przy alei Grunwaldzkiej w siedzibie IPN-u zawisła tablica upamiętniająca śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odsłonięcia miała miejsce w poniedziałek, 12 lutego. Udział wzięła w niej rodzina zmarłego, a w tym córka Marta Kaczyńska-Zielińska oraz Jarosław Kaczyński.

Obecni byli m.in. prezes IPN, dr Karol Nawrocki, biskup Wiesław Szlachetka oraz Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda.

- Lech Kaczyński był działaczem Solidarności, jej pierwszym zastępcą przewodniczącego. Był człowiekiem, który przyczynił się bardzo do jej zorganizowania. Ale przede wszystkim był polskim patriotą, człowiekiem niepodległości i wolności. Wiedział, że to, co powstało po 1989 roku, było co prawda ogromną zmianą, ale jednocześnie w Polsce ukształtował się system bardzo głęboko niesprawiedliwy, krzywdzący miliony ludzi. Szczególnie właśnie tych, którzy walczyli. Szczególnie pracowników i robotników - mówił Jarosław Kaczyński przed odsłonięciem tablicy w Gdańsku.

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Bastionem św. Elżbiety w Gdańsku? "Miasto wydaje się bezradne, jeśli chodzi o prywatne działki"

Jarosław Kaczyński wprost wskazał, że jego brat oraz 95 innych osób są ofiarami zamachu.

- Jako pierwszy w Polsce zlecił dokonanie obliczeń strat, które poniosła Warszawa. To była polityka w polskim interesie. Jednocześnie to była polityka, która mogła szkodzić coraz bardziej planom i przedsięwzięciom putinowskiej Rosji. I dlatego (Lech Kaczyński red.) zginął. Nie można mieć najmniejszych wątpliwości, że 10 kwietnia 2010 roku mieliśmy do czynienia nie z wypadkiem lotniczym, a z zamachem przeprowadzanym celowo. Zginął, bo był człowiekiem, który stał się dla Rosji groźny - przekonywał Jarosław Kaczyński.

Gdańsk i Lech Kaczyński. Co łączy byłego Prezydenta RP z Pomorzem?

Lech Kaczyński był związany z Gdańskiej od początków swojej działalności. Ukończył studia i obronił doktorat na Uniwersytecie Gdańskim. Udzielał się również w strukturach opozycji antykomunistycznej i jako doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., był autorem części porozumienia gdańskiego.

Jest współtwórcą zapisów statutu "Solidarności", a od 1981 roku pełnił również funkcję delegata gdańskiego NSZZ Solidarność.

Po ogłoszeniu stanu wojennego internowany w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku. Wyszedł na wolność w październiku 1982 r. Wrócił do działalności opozycyjnej. Do 1988 r. był jednym z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy; uczestniczył w spotkaniach podziemnej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej i ustaleniach Regionalnej Komisji Koordynacyjnej Gdańsk. W latach 1987–1989 w Sekretariacie Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W maju 1988 r. doradca (m.in. razem z bratem Jarosławem i Bogdanem Borusewiczem) Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a w sierpniu tego roku Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, utworzonego na wzór MKS z 1980 r.

W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu, m.in. w zespole ds. pluralizmu związkowego. Od kwietnia tego roku członek Prezydium KKW „S”. Od czerwca 1989 r. senator I kadencji Senatu RP (kandydował z listy gdańskiej Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”). Po wyborze Lecha Wałęsy na urząd prezydenta RP zastępował go na stanowisku szefa NSZZ „Solidarność”. Od marca do października 1991 r. minister stanu ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 1992‒1995 prezes Najwyższej Izby Kontroli.

W 1990 r. habilitował się na Wydziale Prawa i Administracji UG. W 1996 r. wrócił do Gdańska. W latach 1996–1999 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego Wydziału Prawa i Administracji UG, a następnie na UKSW.

W latach 2000‒2001 Lech Kaczyński był ministrem sprawiedliwości. Jako prezydent m.st. Warszawy (2002‒2005) aktywnie angażował się w realizację projektu utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, które uroczyście otworzył w lipcu 2004 r.

W latach 2005–2010 pełnił urząd Prezydenta RP.

Lech Kaczyński zapisał się także w historii jako osoba wspierająca Instytut Pamięci Narodowej. W 2017 roku otrzymał pośmiertnie nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej za aktywne działanie w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989.

– Pielęgnowanie pamięci o obywatelach, którzy dążą do niepodległego bytu państwa polskiego, którzy walczą o godność ludzką i wolność, stało się jednym z fundamentów powołania Instytutu Pamięci Narodowej – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto