Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański Morski Oddział Straży Granicznej wymienia flotyllę statków patrolowych

Jacek Sieński
Banderę na wycofanym ze służby statku patrolowym "SG - 161" opuścił kmdr Piotr Stocki, komendant MOSG. fot
Banderę na wycofanym ze służby statku patrolowym "SG - 161" opuścił kmdr Piotr Stocki, komendant MOSG. fot
Po 35 latach służby na morzu w piątek w Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte uroczyście pożegnano Statek patrolowy "SG - 161".

Po 35 latach służby na morzu w piątek w Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte uroczyście pożegnano Statek patrolowy "SG - 161". Biało czerwoną banderę opuścił kmdr Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Z mostku kapitańskiego zszedł po raz ostatni kmdr ppor. Dariusz Krefta, dowódca patrolowca.

- Pożegnaliśmy statek zasłużony dla ochrony morskiej granicy i wyłącznej strefy ekonomicznej Polski na Bałtyku - powiedział kmdr. Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej. - Gdy nadawano nazwy nowym patrolowcom naszego oddziału, zacytowałem marynarza i pisarza Josepha Conrada: "statki są jak ludzie, mają swoje narodziny, swoje życie i swoją śmierć". Statki mogą się poruszać, słuchają rozkazów, mają zalety, wady, i jak człowiek, bywa, że mają swoje imię. Wszystko sprawia, że schodząca ostatni raz z jego pokładu załoga czuje się, jakby traciła kogoś bliskiego.

Patrolowiec "SG-161" zbudowano w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w 1973 roku, był jednym z niedużych statków projektu 918.

Po ośmiu latach służby w Bałtyckim Dywizjonie Okrętów Pogranicza w Kołobrzegu, skierowano go do Pomorskiego Dywizjonie Okrętów Pogranicza (od 1997 Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej). Dowodziło nim kolejno dziesięciu oficerów. Pierwszym był por. mar. Igor Łańczak, gdynianin, który przybył na uroczystość opuszczenia bandery.

Kmdr por. Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy komendanta MOSG, poinformował, że w ramach programu modernizacji Straż Graniczna wymienia swoją flotyllę patrolowców.

W ostatnich latach do służby w dywizjonach Straży Granicznej weszło m. in. sześć nowoczesnych kutrów pościgowo-interwencyjnych i dwa poduszkowce. Patrolowiec "SG-161" miał być przekazany jednemu z gdańskich muzeów, ale odrzuciło ono propozycję straży. Został przejęty przez Agencję Mienia Wojskowego i wystawiony na sprzedaż.

Podobnym statkiem jest ORP "Fala", dawny patrolowiec Straży Granicznej oznaczony "SG-321", a poprzednio "OP-301". Oddano go w roku 1996 do Kołobrzegu. Jako pływające muzeum jest udostępniony do zwiedzania w porcie kołobrzeskim.

Na straży

Flotylla statków i łodzi patrolowych Straży Graniczne złożona jest z 49 jednostek pływających.
Dywizjony patrolowców w Gdańsku i Świnoujściu dysponują 14 statkami patrolowymi, w tym pełnomorskimi patrolowcami ochrony strefy ekonomicznej "Kaper-1" i "Kaper-2", dwoma kutrami interwencyjno-pościgowymi typu SAR 1500, czterema kutrami interwencyjno-pościgowymi IC 16 MIII (zbudowanymi w Szwecji) dwoma poduszkowcami patrolowymi (dostarczonymi przez producenta z Wielkiej Brytanii), dwoma jachtami żaglowymi (służących szkoleniu morskiemu i misjom specjalnym), 27 szybkimi łodziami typu RIB (hybrydowymi ze sztywnym dnem i pneumatycznym kołnierzem) różnej wielkości do zadań specjalnych, patrolowania wód przybrzeżnych.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto