18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański szpital ze zmodernizowanym oddziałem udarowym i z ISO

J. Gromadzka-Anzelewicz
Zmodernizowane pomieszczenia Pomorskiego Centrum Traumatologii.
Zmodernizowane pomieszczenia Pomorskiego Centrum Traumatologii. Przemek Świderski
Na kompleksową pomoc liczyć mogą pacjenci z udarem mózgu, którzy trafią do Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku. Otwarto w tym szpitalu zmodernizowany pododdział udarowy z intensywnym nadzorem oraz oddział wczesnej rehabilitacji neurologicznej. Przy tej samej okazji dyrektor PCT Małgorzata Bartoszewska-Dogan odebrała z rąk audytora certyfikat zarządzania jakością ISO. To jeden z etapów "porządkowania" szpitala po bolesnej lekcji ze Szwedką.

Zarząd PCT nie ukrywa jednak - szpitalowi grozi utrata płynności finansowej i zapowiada, że będzie pilnował każdej wydawanej złotówki. Część udarowa wraz z rehabilitacją kosztowała blisko 6 mln zł i powstała dzięki funduszom unijnym.

- Chory z udarem mózgu wpierw jest intensywnie leczony, a potem bezpośrednio przekazywany na rehabilitację - tłumaczy dr Waldemar Fryze, ordynator oddziału neurologii w PCT.

Z oszczędności zamykają oddziały w PCT

Zajmują się nim tam wysokiej klasy specjaliści, w tym psycholodzy i psychiatrzy. Dzięki kompleksowej pomocy chory, który często musi się od nowa uczyć mówić czy chodzić, ma większe szanse uniknąć trwałego kalectwa. Zdaniem dyrektor Małgorzaty Bartoszewskiej-Dogan, takich superoddziałów szpital ma zdecydowanie więcej. Znakomitą opinią wśród pacjentów cieszy się m.in. ortopedia, neurochirurgia czy chirurgia dziecięca. Brakowało jednak w szpitalu procedur gwarantujących pacjentom pełne bezpieczeństwo.

- Teraz takie czynności jak na przykład - przekazywanie pacjenta z bloku operacyjnego na oddział pooperacyjny odbywa się według ściśle określonych procedur - tłumaczy dyrektor Bartoszewska-Dogan.

Po pięciu latach starań, które kilka miesięcy temu nabrały ogromnego tempa, udało się szpitalowi zdobyć "podstawowy" certyfikat ISO. Dyrekcja szpitala już rozpoczęła proces wdrażania kolejnego "ISO" - w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji. W 2013 roku PCT chce ubiegać się o certyfikat jakości przyznawany przez resort na wniosek Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. To najważniejszy szpitalny dokument z punktu widzenia pacjenta.

Do sprawy Christiny Hedlund, młodej Szwedki, która po operacji powiększenia piersi w PCT zapadła w śpiączkę, nikt nie chce wracać. Jej rodzina nie wystąpiła jak dotąd z roszczeniami wobec szpitala. Jedynie Naczelna Izba Lekarska zwróciła się do dyrekcji z prośbą o przekazanie wzorów umów z lekarzami. Dr Wojciech Wasilewski, zastępca dyrektora PCT ds. medycznych, przyznaje jednak, że przypadek ten zmobilizował do jeszcze większej czujności.

Tragedia w PCT - Szwedka zmarła po powikłaniach powiększenia biustu w Gdańsku

Rozmowa o kardiologii w PCT z wicemarszałek Hanną Zych-Cisoń w piątkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto