Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański Tydzień Demokracji rozpoczyna się w poniedziałek 11.10.2021 r. Większość wydarzeń ma charakter otwarty, część odbędzie się online

Karol Uliczny
Karol Uliczny
UM Gdańsk
Warsztaty, debaty, miniwykłady i spotkania autorskie wokół książek. Od 11 do 15 października potrwa Gdański Tydzień Demokracji. W tym roku wiele aktywności adresowanych jest do przedszkolaków, uczniów i studentów, a wspólne hasło brzmi: "Nasze prawa i wolności".

Na start Gdańskiego Tygodnia Demokracji we wszystkich szkołach, które przystąpiły do projektu, odbędą się o tej samej porze wybory do samorządów uczniowskich, poprzedzone kampanią wyborczą na wzór tej dorosłej, jaką znamy z wyborów parlamentarnych czy samorządowych oraz głosowania budżetów uczniowskich.

Debaty, lekcje obywatelskie, wieczór autorski

Już następnego dnia nauczyciele i powołani mocą głosów wyborczych członkowie nowych samorządów szkolnych wezmą udział w specjalnie do nich adresowanych wykładach i warsztatach, podczas których usłyszą nie tylko ekspertów, ale i swoich zaangażowanych obywatelsko rówieśników.

– Takie działania owocują zaangażowaniem uczniów w sprawy szkoły. Dają praktyczną wiedzę i umiejętności, a także poczucie sprawstwa i przekonanie, że zmiana jest możliwa. A w skali całego miasta czynią z nas, wszystkich uczniów i nauczycieli, wspólnotę na wzór tej dużej, narodowej wspólnoty – mówi dr Agnieszka Tomasik, koordynatorka Kreatywnej Pedagogiki i dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku.

Zaangażowanie w Gdański Tydzień Demokracji wyraziło 65 przeszkoli i szkół, co stanowi niemal 40 proc. gdańskiej bazy. Tym samym zainaugurowany zostanie pilotażowy projekt pod nazwą Gdańskie Lekcje Obywatelskie. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego. Scenariusz zajęć przygotowali eksperci – nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.

– Odpowiedzialności ze demokrację nie można porzucić, zbyć, komuś przekazać. Chcemy dyskutować, słuchać ekspertów, znajdować rozwiązania dla aktualnych problemów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Szczególnie zależy mi na młodych, bo to oni od nas przejmą pałeczkę w sztafecie pokoleń oraz nauczycielach, którzy na co dzień troszczą się o ten nasz największy narodowy skarb. Serdecznie zapraszam gdańszczanki i gdańszczan na Gdański Tydzień Demokracji.

Studentów może zainteresować debata na Uniwersytecie Gdańskim pt. „Na ulicach i na ekranach monitorów – o różnych formach uczestniczenia w demokracji”. Z kolei rodzice powinni zwrócić uwagę na dwie aktywności. Debatę pod hasłem „Edukacja i demokracja. Jak mogą się uzupełniać?”, w której udział zapowiedziała m.in. Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Drugim wydarzeniem będzie wieczór autorski wokół głośnej książki prof. Marcina Matczaka, służbowo radcy prawnego, prywatnie taty Maty – „Jak wychować rapera. Bezradnik”.

Pracodawców i ekspertów rynku pracy powinna zainteresować debata – „Marazm już był. Czas na zaangażowanie”, podczas której uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, jak zmieniać strukturalne warunki pracy, edukacji i życia tak, żeby zbudować w młodych ludziach zaangażowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto