Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański Żuraw będzie miał nowego sąsiada

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Nowoczesny gmach, nowe ekspozycje, łódź podwieszona do szklanego dachu… Tak w skrócie wyglądać będzie Ośrodek Kultury Morskiej.

- Nasz nowy oddział będzie nowoczesną placówką, w której do prezentowania eksponatów posłuży najnowsza technika - mówi Maria Dyrka, wicedyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, kierownik projektu. - Nowy gmach budynku będzie nawiązywał do historycznej zabudowy Długiego Pobrzeża.

Historia morza prezentowana jak nigdy dotąd
Projekt ośrodka stworzyła Autorska Pracownia Architektoniczna Mirosława Frąszczaka. Budynek będzie miał pięć kondygnacji naziemnych, a jego łączna powierzchnia wyniesie blisko 6 tys. m kw. W środkowej części muzeum do szklanego dachu zostanie podwieszona łódź.

- Zaprojektowanie tego gmachu było chyba największym wyzwaniem, ale i zaszczytem w mojej długoletniej pracy architekta - przyznaje MM-ce Mirosław Frąszczak, autor projektu, który zwyciężył w konkursie - Otrzymaliśmy ze strony muzeum wiele wytycznych, do których musieliśmy dostosować nasz projekt. Myślę jednak, że udało nam się stworzyć zarówno ładny, jak i funkcjonalny model, który będzie współgrał z sąsiadującymi zabytkami - dodaje Frąszczak.

Trzonem ośrodka będą dwie stałe wystawy: interaktywna "Ludzie- statki- porty" oraz "Łodzie ludów świata". Każdy ochotnik będzie mógł również uczestniczyć w lekcjach muzealnych i warsztatach konserwatorskich i archeologii podwodnej. Turyści będą mogli przyglądać się pracy archeologów i konserwatorów.

W każdej przestrzeni wystawy interaktywnej znajdą się stanowiska dla różnych grup wiekowych. Muzeum opracuje specjalne karty zadań dla uczniów szkół oraz instrukcje dla nauczycieli. Gmach został także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Otwarcie w kwietniu 2011 roku

- Łączny koszt budowy ośrodka wyniesie ponad 12 mln euro, ale nasz wkład w tę inwestycję wyniesie jedynie 5 proc. - tłumaczy Jerzy Litwin, dyrektor CMM w Gdańsku - Liczymy na to, że ośrodek będzie miał wysoką frekwencję a Muzeum Morskie stanie się bardziej zauważalne - dodaje dyrektor. Pozostałe fundusze pochodzić będą od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W kwietniu 2009 roku wyburzono Skład Kolonialny, który stał na działce przylegającej do Żurawia. Następnie na jej teren wkroczyła ekipa archeologów, którzy znaleźli na miejscu wiele ciekawych przedmiotów z minionych epok, np. kafel, na którym mężczyzna kłóci się z kobietą.

Kiedy możemy spodziewać się otwarcia nowego gmachu? Termin zakończenia projektu planowany jest na 30 kwietnia 2011 roku. Wykonawcą prac budowlanych będzie konsorcjum POL-AQUA S.A.

- Czasu jest niewiele, ale sądzimy, że najtrudniejsze zadania już za nami. Zdobywanie funduszy, tworzenie dokumentacji i wyłanianie wykonawców to była droga przez mękę. Mamy nadzieję, że teraz nic nie stanie na przeszkodzie, by Gdańsk cieszył się jednym z najbardziej nowoczesnych i ciekawych muzeów morskich na świecie - uważa Maria Dyrka.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto