Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie carillony krajowym dziedzictwem niematerialnym. Teraz czas na wpis na listę UNESCO! Jest już zgłoszenie do MKiDN

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Kolejnym krokiem w celu chronienia niezwykłej kultury carillonowej ma być wpis na światową listę UNESCO. Chęć zgłoszenia tego zjawiska potwierdziła gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, która wysłała deklarację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kolejnym krokiem w celu chronienia niezwykłej kultury carillonowej ma być wpis na światową listę UNESCO. Chęć zgłoszenia tego zjawiska potwierdziła gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, która wysłała deklarację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Przemyslaw Swiderski
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest już Zamek w Malborku. O wpis od dłuższego czasu walczy również Stocznia Gdańska, a do niej dołączyły właśnie gdańskie carillony. Carillonistka Monika Kaźmierczak złożyła deklarację zgłoszeniową do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Gdańskie carillony. Ile jest tych instrumentów i gdzie się znajdują?

Odbywający się corocznie Gdański Festiwal Carillonowy jest jedynym takim wydarzeniem w Polsce, na którym prezentują się najwięksi światowi wirtuozi tego instrumentu. W Gdańsku odbyły się już 22 edycje tego przedsięwzięcia. Wynika to oczywiście z faktu, że to jedyne miasto w Polsce, mające w posiadaniu trzy czynne carillony koncertowe, a więc takie, które składają się z co najmniej 23 dzwonów. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci to mobilny carillon „Gdańsk”, składający się z 48 dzwonów. Wszystkie są zarządzane przez Muzeum Gdańska.

Historia gdańskich carillonów sięga, jeśli wierzyć przekazom, połowy XVI w. Już wtedy nasi przodkowie doceniali muzykę graną na tych instrumentach. Początkowo, były one prostymi mechanizmami, a z czasem stawały się coraz bardziej skomplikowane i potrafiły wydobywać z siebie jeszcze więcej dźwięków.

Pod koniec ubiegłego roku gdańską kulturę carillonową wpisano na krajową listę dziedzictwa niematerialnego. Na potrzeby uzyskania wpisu przeprowadzono badanie ankietowe, w których mieszkańcy podkreślali wyjątkowość muzyki carillonowej.

Mimo że kolebką tego instrumentu są Niderlandy, inicjatywa, by został wpisany na tę prestiżową listę, wychodzi z Gdańska:

– Nie ma Gdańska bez carillonu – pisali ankietowani, stawiając te instrumenty na równi z najważniejszymi symbolami miasta.

– To tutaj instrumenty pojawiły się w 1561 roku, a do 1945 roku tradycja gry carillonowej była przekazywana w sposób ciągły – tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Gdańskie carillony na liście UNESCO?

Kolejnym krokiem w celu chronienia niezwykłej kultury carillonowej ma być wpis na światową listę UNESCO. Chęć zgłoszenia tego zjawiska potwierdziła gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak, która wysłała deklarację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Kultura carillonowa wpisała się już na stałe w miejską audiosferę, tworząc niepowtarzalny krajobraz dźwiękowy miasta – zaznacza Monika Kaźmierczak. – Istnieje grupa osób komponujących muzykę specjalnie na carillon.

– Świadectwem wagi, jaką w Gdańsku przykłada się do rozwoju i kultywowania dawnych tradycji, jest przywrócenie funkcji miejskiego carillonisty, który wykonuje cotygodniowe oraz okazjonalne koncerty. W Akademii Muzycznej w Gdańsku od 2007 roku prowadzone jest nauczanie gry na tych instrumentach.

Możliwości tych niezwykłych instrumentów można sprawdzić na facebookowym profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska. Każdego z piątkowych i sobotnich koncertów można wysłuchać także na żywo w okolicy kościoła św. Katarzyny – w piątki o godz. 11:00, oraz w okolicy ul. Długiej i Długiego Targu – w soboty o godz. 12:05.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańskie carillony krajowym dziedzictwem niematerialnym. Teraz czas na wpis na listę UNESCO! Jest już zgłoszenie do MKiDN - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto