Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie Dni Sąsiadów 2015. Powstanie książka kucharska z sąsiedzkimi przepisami?

red.
Gdańskie Dni Sąsiadów są okazją do poznania osób, które mieszkają blisko nas. Przed nami siódma edycja Gdańskich Dni Sąsiadów, które ruszają 29 maja i potrwają do 30 czerwca. Miesiąc sąsiedzkich spotkań będzie obfitował w wiele atrakcji.

W ramach akcji odbędą się dziesiątki sąsiedzkich spotkań. Organizatorzy - Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska i Straż Miejska zachęcają do organizacji zabaw na świeżym powietrzu, festynów, spotkań przy grillu, świąt ulicy – wszelkiego rodzaju wspólnych aktywności. Rejestracja trwa na www.gdansk.dnisasiadow.pl/zarejestruj-sie i w Instytucie Kultury Miejskiej.

Gdańskie Dni Sąsiadów. Były rekordy!

Do połowy maja zgłoszonych było 95 spotkań!
Nowością jest planowana przez organizatorów książka kucharska z sąsiedzkimi przepisami. Podczas tegorocznej edycji będzie można zgłaszać swoje przepisy, a w roku 2016 wydana zostanie publikacja z wybranymi potrawami. Spośród zgłoszonych dań komisja złożona z uznanych osób związanych z kulinariami wybierze te, które ukażą się w druku. Partnerem tegorocznej edycji GDS i sąsiedzkiej książki kucharskiej jest spółka GIWK, która będzie w niej polecać sposoby na napoje na bazie wody z kranu.

Również sąsiedzi sami urządzają konkursy kulinarne, np. w Nowym Porcie:
- W tym roku w ramach Dnia Sąsiada chcemy zorganizować konkurs kulinarny. Każdy z mieszkańców będzie mógł zaprezentować swoje danie popisowe, które będą kosztowane przez współbiesiadników. Każdy z uczestników dostanie swój kolor i głosować będziemy przez wrzucanie do urny karteczki z kolorem faworyta. Nagrodzimy pierwsze trzy miejsca. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka, konkursy i zabawy dla dzieci, prowadzone przez animatorkę, a także wspólne sąsiedzkie grillowanie – zapowiadają organizatorzy spotkania.

Gdańskie Dni Sąsiadów są okazją do poznania osób, które mieszkają blisko nas. Pomysł na integrację mieszkańców jednego z bloków na z osiedla Trzy Kolory na Chełmie ma studentka Agnieszka Urbańska: - Wymyśliłam spotkanie - grill, z atrakcjami dla dzieci, młodych i seniorów. Chciałabym zrobić festiwal ciast, żeby każdy coś upiekł i podzielił się z innymi oraz akcję „zagraj z sąsiadem” polegającą na tym, by każdy przyniósł jakąś grę planszową lub piłkę, lub coś co lubi i „wciągnął” w grę innego sąsiada.

Informacje o planowanych spotkaniach sąsiedzkich znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/spotkania-i-festyny.

Idea Dnia Sąsiada - przypomnijmy - narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.
Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”.
Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja „Wspólnota Gdańska” razem ze Strażą Miejską w Gdańsku organizują je w 2015 roku już po raz siódmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto