Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie dzielnice: Aniołki

Redakcja
Poznaj historię i najważniejsze informacje na temat tej gdańskiej dzielnicy!

Do parku? A może do biblioteki?

Na terenie dzielnicy Aniołki mali gdańszczanie do swojej dyspozycji mają kilka różnych stref rekreacyjnych. Czas wolny od nauki najmłodsi mogą spędzać m.in. na wielofunkcyjnym terenie należącym do SP nr 15. Milusińscy bez problemu rozegrają tu zarówno mecz koszykówki, jak i piłki nożnej.

Małym dzieciom do gustu przypaść powinien z kolei plac zabaw zlokalizowany w parku Zielonym niedaleko Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalnie z myślą o nich postawiono tu m.in. piaskownicę, zjeżdżalnię i karuzelę. Atrakcją dla maluchów może być także spacer w okolice parku Steffensa, gdzie do obejrzenia jest prawdziwy radziecki pomnik czołg.

Alternatywą dla czasu spędzonego na świeżym powietrzu jest tu Biblioteka Sąsiedzka, znajdująca się w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Poniatowskiego 13. W księgozbiorze nie brakuje powieści przygodowych, kryminałów i literatury popularnonaukowej. Z wypożyczalni można skorzystać w każdą środę od godz. 13 do 18.

Dodatkowo SP nr 15 oraz Rada Dzielnicy Aniołki co roku organizują festyny i zawody sportowe dla dzieci i młodzieży. Informacji o aktualnych wydarzeniach należy szukać na stronach internetowych

GUMed

a To właśnie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym uczą się przyszli lekarze (istnieje możliwość studiów w j. angielskim). W tym roku akademickim stomatologia cieszyła się niebywałą popularnością - był to najbardziej oblegany kierunek na wszystkich pomorskich uczelniach. Ale GUM-ed kształci też dietetyków, fizjoterapeutów i położne. Uniwersytet stale modernizuje bazę dydaktyczną i kliniczną, intensywnie rozwija badania naukowe. Studenci GUMedu korzystają z dogodnie zlokalizowanego osiedla studenckiego i nowoczesnej biblioteki naukowej.
Swoimi działaniami lokalnych seniorów wspiera również Gdański Uniwersytet Medyczny.

Każdego roku uczelnia organizuje wydarzenia, w ramach których mieszkańcy mogą między innymi wykonać bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauczyć się samobadania piersi i dowiedzieć się, jak rzucić palenie.

Oto, by w Aniołkach seniorom czas upływał aktywnie, dbają między innymi radni dzielnicy.

Osoby, które lubią rysować bądź malować, wraz z początkiem września powinny dołączyć do uczestników bezpłatnych warsztatów plastycznych. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w siedzibie Rady Dzielnicy, a za ich merytoryczną stronę odpowiadają studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Harmonogram spotkań na stronie:
www.gdansk-aniolki.pl.

Coś dla siebie w dzielnicy znajdą także seniorzy przywiązujący wagę do aktywności sportowej. Różnego typu bezpłatne ćwiczenia ruchowe dedykowane właśnie osobom starszym w ofercie ma między innymi SP nr 15. W programie spotkań znajdują się zarówno indywidualne formy ruchu, jak i zajęcia na siłowni oraz zabawy rekreacyjne. W roku szkolnym treningi zwykle odbywają się trzy razy w tygodniu. Dokładny grafik na nadchodzące miesiące już wkrótce dostępny ma być w witrynie internetowej szkoły.

Opieka medyczna

Ozdrowie mieszkańców dzielnicy Aniołki dba Centrum Medyczne Lux Med, usytuowane przy al. Zwycięstwa 49. Placówka zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, w tym m.in. internistów, neurologów, laryngologów, okulistów, alergologów, lekarzy medycyny pracy, pediatrów, chirurgów, ortopedów, endokrynologów, ginekologów, gastroen-terologów, kardiologów, psychiatrów, urologów, diabetologów i pulmonologów. Centrum Medyczne działa od pn. do pt. w godz. 7-20 oraz w sob. w godz. 7-14.30. Rejestracja pod numerem tel. 22 33 22 888. Ale to nie wszystko.

Mieszkańcy Aniołków mogą też korzystać z opieki medycznej znajdującego się w pobliżu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. W wielu dyscyplinach oferuje unikatowe na skalę Polski Północnej możliwości lecznicze w zakresie m.in. przeszczepiania narządów - nerek, szpiku i serca, radioterapii i chemioterapii onkologicznej, hematologii dziecięcej i dorosłych, kardiologii inwazyjnej, chirurgii narządowej, medycyny tropikalnej, medycyny nuklearnej. Dostępność nowoczesnego sprzętu diagnostycznego zapewnia wysoki poziom świadczonych usług.

To tu są najlepsze koncerty!

Plac Zebrań Ludowych to bez wątpienia miejsce, gdzie wiele się dzieje. To tu odbywają się duże koncerty (jednym z ostatnich był festiwal Electric Sun) i inne imprezy (chociażby diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży czy talent show „Masz tę moc”). Plac przez gdańszczan lubiany i chętnie odwiedzany jest także zimą, kiedy to na jego terenie działa miejskie lodowisko.

Tym, którzy kochają sport, Aniołki mają do zaoferowania jeszcze więcej. Na terenie dzielnicy znajduje się stadion do gry w piłkę nożną i rugby oraz Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Gdańskiej. W parku Steffensa można znaleźć aż 12 pomników przyrody.

Gry Parkowe na Orientację

28 sierpnia odbyła się 9 odsłona tego wydarzenia. Zawody mają charakter edukacyjny i popularyzują orientację w terenie. Do Aniołków gry wrócą za rok.

Apteka Mini
a ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3, tel. 58 621 02 14, czynna: pn.-pt. 7.00-20.00, sob. 9.00-16.00 i nd. 9.00-15.00

Apteka Kaszubska
a al. Zwycięstwa 35,
tel. 58 520 39 99

Apteka Dbam o Zdrowie
a al. Zwycięstwa 49,
tel. 58 769 50 19

Apteka Tradycyjna
a ul. Jana Kozietulskiego 1
tel. 58 324 36 48, czynna: pn.-pt. 9.00-20.00 i sob. 9.00-14.00

Apteka Słoneczna
a ul. Ferdynanda Focha 8/7, tel. 58 354 47 95

Dzielnica Aniołki może pochwalić się dobrze zaopatrzonymi aptekami. Wiele z nich działa nie tylko od poniedziałku do piątku, ale także w soboty czy niedziele. Dostaniemy tu syropy, witaminy, zioła oraz antybiotyki. Te ostatnie wydawane są wyłącznie za okazaniem recepty.

Na terenie dzielnicy Aniołki funkcjonuje także gdańskie hospicjum, usytuowane przy ul. Kopernika 6.
- Naszą misją jest otaczanie troskliwą opieką każdego pacjenta wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu niezwykle trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych - mówią pracownicy Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Głównym zadaniem placówki jest niesienie ulgi w cierpieniu - zarówno fizycznym, emocjonalnym, jak i duchowym. Kontakt: nr tel. 58 340 61 00.

Młoda Rada Dzielnicy z pomysłami

Pierwsze wybory do Rady Dzielnicy Aniołki odbyły się 22 marca 2015 roku. Od tamtej pory jej członkowie podejmowali działania dotyczące zarówno jakości infrastruktury, jak i życia kulturalno-społecznego dzielnicy.

- Szczególnie złożonym wyzwaniem jest sytuacja komunikacyjna i parkingowa na dolnym tarasie dzielnicy - codziennie do pracy i na studia dojeżdża tu dwa razy więcej osób, niż mieszka. Zabiegamy o nowe - konkurencyjne wobec samochodu - połączenia autobusowe - wskazuje Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu dzielnicy. Tempa nabiera zainicjowana przez RD rewitalizacja lasku Wronia Górka.

- Dużą popularnością cieszyły się wrześniowe „Imieniny Dzielnicy”, nawiązujące do dnia św. Aniołów, i z pewnością będziemy je organizować cyklicznie. W maju obchodziliśmy pierwsze Święto Wielkiej Alei, a wcześniej - 23 kwietnia - wspólnie z mieszkańcami sprzątaliśmy tereny zielone - informuje Golędzinowska.

Radnym zależy na tym, by siedziba rady przy ul. Poniatowskiego 13 była przyjazna mieszkańcom. Dlatego w środy, we współpracy z Akademicką Spółdzielnią Mieszkaniową, prowadzona jest tu biblioteka sąsiedzka.

Łukasz Cora

Kamil Gajewski

Anna Golędzinowska

Michał Hajduk

Włodzimierz Jażdżyk

Jacek Kleina

Ryszard Milewski

a Małgorzata Odyniec

a Rafał Placek

a Michał Podgórczyk

a Aleksandra Porębska

a Mariusz Raczkowski

a Aleksandra Roda

a Jolanta Stańkowska

a Adam Thrun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto