Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie dzielnice. O prapoczątkach Suchanina

rozmawiała Monika Jankowska
wikipedia.pl
Z Andrzejem Gierszewskim, rzecznikiem prasowym Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, rozmawia Monika Jankowska.

Początki Suchanina są wcześniejsze niż nam się wydaje...
Ludy pierwotne w szczególny sposób czciły góry, strumienie i uroczyska, uważając je za miejsca święte. Często zdarzało się, przynajmniej jeśli chodzi o zamieszkujące okolice dzisiejszego Suchanina ludy - określane jako Germanowie (choć trzeba byłoby się ich zapytać, czy określiliby się tym mianem), że w okolicach wzniesień, albo na ich szczycie grzebali swoich zmarłych. Do cmentarzysk prowadziły drogi kultowe, które niekiedy widoczne są na specjalistycznych mapach.

Czy zostały jakieś ślady po tych cmentarzyskach?

Suchanino może się poszczycić jednym stanowiskiem archeologicznym - grobem urnowym datowanym na okres późnolateński (ok. poł. II w. p.n.e. - do pocz. I w. n.e.), który lokalizuje się pomiędzy dawnymi Trzema Lipami (niem. Dreilinden) a Cygańską/Suchańską Górą, czyli dla zobrazowania - na obszarze zajmowanym w pewnej części przez popularne Centrum Morena i nieco na północny wschód od niego.

Dlaczego tych śladów jest tak niewiele?

Potrzeby rozwijającego się w średniowieczu i nowożytności kompleksu osadniczego wokół miasta czy później pod koniec XIX i na początku XX w. nie szły dość często w parze z dbaniem o dziedzictwo materialne. Dziś już trudno orzec, gdzie mieszkali ludzie, którzy pozostawili po sobie grób w Trzech Lipach. Mogła to być właśnie pobliska Suchańska Góra - miejsce dogodne osadniczo, z dostępem do źródła słodkiej wody. Z tego samego czasu pochodzi cmentarzysko zlokalizowane przy Pachołku w Oliwie. Tym samym Suchanino może poszczycić się starszą metryką niż rok 1343, gdy krzyżacy nadali przywilej na 15 łanów we wsi Suchanino (najstarsze nazwy to Zochanino/Zochanike) dwóm rycerzom Maciejowi i Nasudzie z Nanic i Śmiechowa.


Suchanino- kalendarium

1815 - obok ruin kościoła Wszystkich Bożych Aniołów powstaje cmentarz szpitala miejskiego

1819 - powstaje szeroki na 100 m wojskowy mały plac ćwiczeń do musztry pieszej wraz z polową ujeżdżalnią do układania koni

1919 - planowana jest budowa linii tramwajowej przez Suchanino do Wrzeszcza; planów nie zrealizowano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto