Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie dzielnice: Olszynka

Redakcja
Poznaj tę niezwykłą gdańską dzielnicę!

W otoczeniu przyrody

Niezwykła kameralna atmosfera tej dzielnicy, wszechobecność terenów zielonych oraz bliskość centrum Gdańska sprawia, że w ostatnim czasie ta część miasta powoli odkrywa swój potencjał. Na pograniczu dzielnic Dolne Miasto i Olszynka podziwiać możemy urokliwy teren nazywany Opływem Motławy. To bastiony i fosa. W ich okolicy powstały chodniki i ścieżki rowerowe przeobrażając tereny poforteczne w miejski park rekreacji. Odwiedzenie tej części miasta to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu.

a Latem Olszynka zapraszała na dożynki i obchody święta Matki Boskiej Zielnej. Najpierw odbyła się msza św. w klimatycznych okolicznościach nad Opływem Motławy, a potem koncert zespołu Troczanie z Litwy.

Życie się kręci wokół szkoły

Maluchy z Olszynki nie mogą się nudzić, a wszystko dzięki Szkole Podstawowej nr 59. Placówka przy ul. Modrej proponuje bogaty wachlarz zajęć pozalekcyjnych.

Poza typowymi przedmiotowymi kołami zainteresowań dzieci mogą brać udział m. in. w programie E-twinningowym. Dzięki niemu nie tylko podnoszą swoje umiejętności komputerowe, ale są też w kontakcie z rówieśnikami z całego świata. Zresztą komputerowe zajęcia odbywają się też w ramach projektu „MegaMisja”, dotyczącego cyfrowej edukacji w świetlicy szkolnej.

Dla tych, którzy zamiast siedzieć w jednym miejscu, wolą podróże, szkoła prowadzi kółko turystyczno-krajoznawcze. Jego członkowie razem z przewodnikiem odwiedzają m.in. najciekawsze zakątki Gdańska.
Miłośnicy robienia zdjęć z pewnością odnajdą się na kółku fotograficzno-plastycznym, a zainteresowani sztuką mogą podziwiać spektakle teatralne z całej Polski, wystawiane w ramach „Teatru internetowego”.

Dla kreatywnych uczniów prowadzone są zajęcia, które przygotowują do konkursu „Odyseja Umysłu”. Miłośnicy słowa pisanego brali zaś udział w projekcie „I ty możesz zostać pisarzem”. Napisane przez dzieci teksty doczekały się nawet publikacji.

Seniorzy? Oni myślą, jak pomóc innym

Seniorzy z Olszynki nie mogą czuć się samotni. O to dbają m. in. Rada Dzielnicy, miejscowa szkoła podstawowa oraz Centrum Chrześcijańskie Nowe Życie, które działa w Dworze Olszynka.

Od października w dzielnicy startuje klubik rękodzieła. Tam seniorki będą uczyły dzieci oraz młodzież robótek ręcznych i nie tylko. W planach jest m.in. wykonanie pledów dla hospicjum.

Najstarsi mieszkańcy dzielnicy prowadzą również lekcje w Szkole Podstawowej nr 59. To dzięki nim maluchy uczą się, jak założyć ogródek działkowy i dbać o swoje uprawy.

Szkoła organizuje także wspólne wyjścia dla seniorów oraz występy artystyczne dzieci. Bywa, że gromadzi w ten sposób nawet 100 osób. W zeszłym roku dbano też o kondycję mieszkańców - prowadzono gimnastykę 50+. Ciekawe spotkania proponuje też Centrum Chrześcijańskie Nowe Życie.

Pamiętają o kombatantach

Pracownicy SP 59 nie wyobrażają sobie pasowania uczniów bez starszych mieszkańców. Każde dziecko jest pasowane nie piórem, ale szablą i to koniecznie przez kombatanta. Ci uczestniczą też w innych uroczystościach szkolnych, a także przygotowują pytania i zasiadają w komisji konkursowej w konkursie “Polacy na frontach II wojny światowej”.

Pytaj o programy profilaktyczne

Choć na terenie gdańskiej Olszynki żadnego szpitala nie znajdziemy, pomocy lekarskiej mieszkańcy tej dzielnicy mogą szukać w przychodni NZOZ Gdańsk Południe, usytuowanej przy ul. Jeleniogórskiej 19. Placówka świadczy usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, stomatologii i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Oferujemy nowoczesną bazę lokalową, wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny i zabiegowy oraz - co stanowi najważniejszy element funkcjonowania naszej placówki - profesjonalną obsługę - lekarzy, pielęgniarki i personel pomocniczy - zapewniają pracownicy.

Na terenie placówki działa aż dziesięć poradni, w tym m.in. chirurgiczna, dermatologiczna, laryngologiczna, okulistyczna, ortopedyczna, pediatryczna, reumatologiczna i urologiczna oraz Poradnia K i rehabilitacyjna.
Przychodnia realizuje co pewien czas nieodpłatnie badania - np. słuchu oraz proponuje atrakcyjne cenowo odpłatne zdjęcia panoramiczne i punktowe zębów. Informacje o projektach profilaktycznych i aktualnych promocjach zamieszcza na stronie:
www.gdamedpoludnie.pl.

Dyżury aptek

Długie Ogrody sp.j. Apteka. Świętochowscy E.G.
a ul. Długie Ogrody 11,tel. 58 301 64 88,
czynna pn.-pt. 8-19
i sob. 9 -14

Apteka Dyżurna
a ul. Wały Jagiellońskie 28/30, tel. 58 320 78 37,
czynna całą dobę

Apteka Dr. Max
a ul. Pańska 6, tel. 58 778 90 37, czynna pn.- pt. 8 -20 i sob. 9 -16

Apteka Ratuszowa
a ul. Długa 54/55, tel. 58 301 51 06, czynna pn.-pt. 8 -20, sob. 9 -20

Choć na terenie samej dzielnicy Olszynka nie działa żadna apteka, leków mieszkańcy mogą szukać w punktach położonych w sąsiednich częściach Gdańska. Część z nich działa nie tylko od poniedziałku do piątku, ale także, jak w przypadku apteki dyżurnej, w soboty czy w niedziele.

W szpitalu im. Mikołaja Kopernika pacjenci uzyskają pomoc w nagłych wypadkach.

Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce ratowania zagrożonego życia i zdrowia w sytuacjach nagłych. Skupia wybrany personel oraz specjalistyczny sprzęt.
Pamiętajmy jednak, że ze świadczeń SOR nie należy korzystać, gdy np. potrzebujemy receptę na stosowane przewlekle leki, konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych - poza niezbędnymi w danym momencie! Nie przychodźmy po zwolnienie lekarskie czy wniosek do ZUS!

Parafia dla Olszynki i Dolnego Miasta

Mieszkańcy Olszynki swój kościół mają przy ul. Łąkowej na Dolnym Mieście. To kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Proboszczem od 2013 r. jest tu ks. Piotr Dobek

- Neogotyckie wyposażenie naszej świątyni - ławki, ambona i ołtarz, jest oryginalne - nie ucierpiało podczas wojny - podkreśla proboszcz i dodaje, że to właśnie w tej świątyni znajdują się organy Goebla - trzecie napędzane silnikiem elektrycznym organy w całych Prusach. Muzyka w kościele jest bardzo ceniona - często odbywają się tam koncerty.

Sama parafia została erygowana 21 stycznia 1949 r., w jej granice wszedł obszar Dolnego Miasta i Olszynki. Wtedy jedynym przejawem życia religijnego był założony w 1968 r. Żywy Różaniec, którego spotkania odbywały się nieregularnie. Zaniedbana parafia odżyła w połowie lat 70 - proboszczem został ks. Stanisław Bogdanowicz.

We wrześniu 1975 r. przystąpiono do krycia dachu kościoła. Równocześnie trwały prace remontowe sali katechetycznej (byłej zakrystii). Nie zapomniano o odnowie życia religijnego. Wznowiono działalność chóru parafialnego, który we wrześniu 1975 r. liczył już 40 osób. Jego prowadzenie objął Sylwester Klim, organista. Dziś w parafii działa m.in. Krąg Biblijny, Caritas i wspólnota młodzieżowa.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto