Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie dzielnice: Piecki-Migowo. Być może bywał tu Napoleon

rozmawiała Monika Jankowska
Dwór Migowo na starej rycinie
Dwór Migowo na starej rycinie
Z Przemysławem Malakiem, zastępcą przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo, rozmawia Monika Jankowska.

Skąd wzięła się nazwa Piecki-Migowo?

Profesor Jerzy Samp wysnuł tezę, że Piecki wyróżniały się pośród innych wsi tym, że wypalano na jej terenie węgiel drzewny, z oczywistym przeznaczeniem na eksport, w odpowiednio przygotowanych do tego piecach. Migowo zaś miało pochodzić od niemieckiego słowa Müggau, co mogło świadczyć o dużej liczbie komarów na tym terenie. Nazwy Piecki i Migowo mają wiele setek lat. Nazwa Morena, którą potocznie określa się tę dzielnicę, istnieje zaledwie od kilkudziesięciu lat, a prawie całkowicie wyparła historycznie ugruntowane nazwy.

Co zatem opowie Pan o historii Piecek i Migowa?

Jeżeli chodzi o Piecki, to przez historyków wieś była początkowo błędnie identyfikowana z wsią Biesiekierz. Nazwa Piskerdorf pojawia się w 1402 roku jako posiadłość należąca do Krzyżaków. W 1439 roku została nadana Maciejowi z Łostowic i obywatelowi Gdańska Jakubowi Czanowi. Na jej terenie znajdowało się wówczas 36 ogrodów, z których każdy zajmował 10 morgów. Piecki były często pustoszone, m.in. w 1433 roku połączone wojska Polski i Czech spustoszyły posiadłości Krzyżaków, a w 1577 spalono wieś podczas wojny Gdańska ze Stefanem Batorym.

Co do Migowa, w przekazie źródłowym nazwa pojawia się w 1379 roku - wtedy wieś miała około 650 hektarów, a już w 1400 roku na jej terenie znajdowała się karczma. W XVI wieku w okolicach dzisiejszej ulicy Belgradzkiej działała cegielnia, a w XVII wieku oczyszczalnia wosku. Teren Migowa, podobnie jak Piecek, od XVIII wieku stawał się miejscem letniego wypoczynku bogatych mieszkańców Gdańska.

Co ciekawego możemy tu zobaczyć?

Ciekawym obiektem, do dziś znajdującym się na terenie dzielnicy, jest Dwór Piecewski, zaliczany do stylu rokoko, którego od mniej więcej II połowy XVII w właścicielami byli słynni gdańscy patrycjusze - Uphagenowie. Legenda głosiła, że w dworze przebywał Napoleon Bonaparte, lecz nie ma na to żadnego potwierdzenia w źródłach. Źródła wskazują za to, że w 1700 roku znajdowała się tu szkoła, a w II połowie XVIII w. „ciemnica” - być może było to więzienie.

Piecki-Migowo, kalendarium

1948 - urzędowo przyjęto nazwę „Piecki“, wcześniej obowiązywała nazwa Piecewo - stąd nazwa obecnej ul. Piecewskiej

1972 - Stowarzyszenie Architektów Polskich rozpisało konkurs na projekt zagospodarowania Piecek i Migowa

2014 - rozpoczyna się budowa linii tramwajowej z Siedlec do Piecek-Migowa. W pierwszym etapie tramwaj dotarł do PKM Brętowo

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto