Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie liceum w pierwszej trójce rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ 2022. Oceniane jest bezpieczeństwo młodzieży

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ to coroczny polski projekt, w którym młode osoby - uczniowie i uczennice - oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości, różnorodności i bezpieczeństwa dla młodzieży nieheteronormatywnej oraz transpłciowej. Tegoroczna edycja została objęta patronatem Komisji Europejskiej w Polsce oraz sześcioma patronatami samorządowymi. Gdańska szkoła znalazła się w pierwszej trójce rankingu.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajęło Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące nr 38 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu, na drugiej pozycji znalazło się Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie, a podium zamknęło Liceum "Collegium Gedanense" w Gdańsku. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć szkół z Warszawy.

- W tym roku w ramach nagród, które dajemy i wręczamy szkołom, znajdują się tablice urzędowe z napisem "Bezpieczna szkoła" dlatego, że to jest naszą najważniejszą wartością w rankingu, aby te szkoły dla osób LGBTQ+ były przede wszystkim bezpieczne - podkreśla koordynator Rankingu Szkół LGBTQ+, Dominik Kuc.

Z tegorocznego badania wynika, że około pół miliona uczniów i uczennic nie czuje się bezpiecznie w swojej szkole

- W tym roku 14 tysięcy młodych osób z ponad 2 tysięcy placówek w całym kraju oceniło swoje szkoły - mówi Dominik Kuc. - Z badania wiemy, że niestety 30% młodzieży mówi o tym, że nie każdy może się czuć w ich szkole bezpieczny. Biorąc pod uwagę, że w szkołach mamy 1,5 miliona osób, które obejmuje obowiązek szkolny, daje to pół miliona osób - czyli jedna na trzy osoby, które się uczą, nie czuje się w swojej szkole bezpiecznie. Na szczęście 83% osób wskazało, że mają przynajmniej jedną osobę, do której mogą się zwrócić z pomocą na terenie szkoły.

Co oznacza dbanie o bezpieczeństwo osób LGBTQ+ tłumaczą organizatorzy rankingu

Szkoły dbające o bezpieczeństwo osób LGBTQ+ w całej Polsce to takie placówki, które:

  • nie dyskryminują ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną, a więc nie wykluczają osób queerowych z wydarzeń szkolnych, takich jak studniówka,
  • dbają o to, czy uczniowie i uczennice są chronione przed przemocą słowną i fizyczną,
  • rozumieją, że do osób transpłciowych zwracamy się ich zaimkami i imieniem,
  • zapewniają dostęp do edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej, w których obchodzenie Tęczowego Piątku nie jest niczym strasznym.

Ranking szkół LGBTQ+ w tym roku został objęty patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, a także sześcioma patronatami samorządowymi m.in. prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto