Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie Muzeum Bursztynu ma nowe eksponaty. To darowizny, depozyty i rzeczy zakupione. Można je zobaczyć już na wystawie[zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Nowe nabytki Gdańskiego Muzeum Bursztynu oraz wystawę Mieczysława Różyckiego  można oglądać od 22.11.2019 do 28 czerwca 2020 r.
Nowe nabytki Gdańskiego Muzeum Bursztynu oraz wystawę Mieczysława Różyckiego można oglądać od 22.11.2019 do 28 czerwca 2020 r. Gdańskie Muzeum Bursztynu/material prasowy
Gdańskie Muzeum Bursztynu wzbogaciło się o kilkadziesiąt cennych eksponatów, to darowizny, depozyty i rzeczy kupione w tym roku. Można je zobaczyć na wystawie.

- Wyjątkowym zakupem jest żelazna szpila do kapelusza, która powstała najprawdopodobniej w XVII wieku w Gdańsku - opowiada z-ca kierownika Muzeum Bursztynu Renata Adamowicz. - Waży 2,6 grama i ma długość blisko 8 cm. Została zakończona nanizaną dekoracją z bursztynu, wewnątrz którego znajduje się misterny, około centymetrowy portret mężczyzny, wykonany w kości. Całość jest zamknięta rodzajem „korka” z przezroczystego bursztynu, przez który, jak przez soczewkę widać profil modnego mężczyzny w kryzie. Uderza niezwykła wirtuozeria maleńkiego portretu z licznymi detalami, widocznymi dopiero w bardzo dużym powiększeniu, co potwierdza klasę wyrobu i umiejętności wykonawcy.

Zwiedzający mogą też zobaczyć replikę łańcucha urzędowego prezydent Aleksandry Dulkiewicz, przekazaną przez Dorotę Cenecką w depozyt.

W Gdańskim Muzeum Bursztynu można też oglądać wystawę „Mieczysław Różycki. Polska powojenna biżuteria z bursztynem”, a na niej 130 prac artysty złotnika i jubilera - wypożyczone z kolekcji rodzinnej.

Mieczysław Różycki (1919 -1995) to artysta urodzony we Lwowie, ale gdańszczanin z wyboru. Od 1972 r. roku prowadził galerię autorską w Gdańsku, przy ul Mariackiej 28/30. Na wystawie zobaczymy biżuterię: spinki, bransolety, broszki, wisiory, a także przedmioty sakralne, takie jak ikona w bursztynowej koszulce. Jest różaniec, krzyżyki i krzyż biskupi oraz model relikwiarza.

- Ponieważ projekt relikwiarza nie został zrealizowany, artysta sprytnie przerobił go na cukiernicę - opowiada Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu.- Interesujący jest też powojenny warsztat jubilerski, a w nim różnego rodzaju narzędzia, z których większość pochodzi z pracowni pana Różyckiego, są np. ciągadła wykonane w Gdańskiej Stoczni, wówczas im. Lenina.

- Biżuteria artysty jest raczej masywna, z widocznymi inspiracjami kowalstwem artystycznym oraz sztuką ludową. Widać kunszt rzemieślniczy, ale generalnie były to prace ekskluzywne i drogie, kupowane głównie przez obcokrajowców - opowiada pani kierownik .

Ekspozycję wzbogacają dokumenty, fotografie i nagrody związane z twórczością Mieczysława Różyckiego.

Nowe nabytki Gdańskiego Muzeum Bursztynu oraz wystawę Mieczysława Różyckiego można oglądać od 22.11.2019 do 28 czerwca 2020 r.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańskie Muzeum Bursztynu ma nowe eksponaty. To darowizny, depozyty i rzeczy zakupione. Można je zobaczyć już na wystawie[zdjęcia] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto