Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie uczelnie stawiają na kształcenie specjalistów od energetyki jądrowej

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Gdańskiej uczelnie będą kształcić specjalistów od energetyki jądrowej. Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde podpisał w tej sprawie list intencyjny w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Politechnika Gdańska, ale też Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański, podpisały też umowę o współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała 2 lutego 2023 r. umowę o współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, tworzącymi Uczelnie Fahrenheita. Dzięki umowie studenci i absolwenci będą mogli kształcić się z zakresu energetyki jądrowej, ale też zdobywać praktyczne umiejętności.

- Pomorze to region, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa - stwierdził Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. - Z racji wielkości i wagi tego strategicznego projektu zatrudnienie przy nim znajdą specjaliści właśnie z regionu pomorskiego zarówno w okresie budowy, jak i późniejszej eksploatacji elektrowni. Dlatego już na tym etapie projektu inwestycyjnego spółka rozwija współpracę z kluczowymi uczelniami wyższymi w Gdańsku. Z jednej strony pozwoli ona na pozyskanie pracowników z kompetencjami, które są niezbędne przy tym projekcie. Z drugiej strony wzbogaci ofertę edukacyjną uczelni o elementy praktyczne wynikające z doświadczenia pracowników naszej spółki.

Umowa określa zasady współpracy między uczelniami i spółką (chodzi m.in. o przygotowanie i przeprowadzanie przez pracowników spółki wybranych zajęć edukacyjnych, a także przedstawianie rekomendacji odnośnie treści nauczania). Polskie Elektrownie Jądrowe zaoferują też płatne staże w spółce dla najlepszych absolwentów kierunków związanych z energetyką jądrową.

Rektorzy gdańskich uczelni, którzy podpisali umowę ze spółką, nie mają wątpliwości, że kształcenie kadr jest podstawą rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
- Nowoczesna energetyka jądrowa to niskoemisyjne, stabilne i bezpieczne źródło energii - stwierdził prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Wprowadzanie na nasz rynek energetyczny tego typu elektrowni wymaga jednak dobrego i odpowiedzialnego przygotowania. Fakt zaangażowania naukowców i studentów trzech uczelni FarU w ten projekt wskazuje także na rosnące znaczenie naszej współpracy w ramach Związku Uczelni Fahrenheita.

Poparcia dla porozumienia między spółką a uczelniami udzieliła m.in. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Dodajmy, że 31 stycznia 2023 r., rektor PG prof. Krzysztof Wilde podpisał list intencyjny w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Dokument też dotyczy kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Podpisali go również rektorzy innych uczelni technicznych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Każdy reaktor potrzebuje około setki specjalistów

Przypomnijmy, że ORLEN Synthos Green Energy zamierza wybudować w Polsce kilkadziesiąt małych reaktorów jądrowych do końca 2029 r. Żeby rozwijać nowy sektor gospodarki, potrzebni są specjaliści. Dlatego PKN ORLEN i ORLEN Synthos Green Energy zaproponowały polskim uczelniom technicznym uruchomienie wspólnego programu kształcenia kadr. Według szacunków, każda elektrownia będzie zatrudniać około setki wysoko wykwalifikowanych pracowników – inżynierów jądrowych, ale też m.in. chemików, elektryków, specjalistów ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale też pracowników ds. reagowania kryzysowego. W sumie branża może utworzyć kilka tysięcy miejsc pracy. Osoby, które będą się specjalizować w energetyce jądrowej, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Mogą też liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia – wyższe o 20-30 proc. niż w firmach z branży energetyki konwencjonalnej.

- Przemysł jądrowy to nowa, bardzo perspektywiczna gałąź gospodarki. Biorąc pod uwagę, że jeden reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, to w perspektywie 2040 r. potrzebować będziemy ponad 2,5 tys. specjalistów. Na programie kształcenia kadr skorzysta cały rozwijający się sektor energetyki jądrowej w Polsce – twierdzi Dawid Jackiewicz, zasiada w zarządzie ORLEN Synthos Green Energy.

"Przymierzamy się do otwarcia Centrum Energetyki Jądrowej PG"

Dokument, który podpisali przedstawiciele uczelni, prezes PKN Orlen i minister resortu edukacji, otwiera drogę do utworzenia lub reaktywacji, w zależności od uczelni, kierunku „energetyka jądrowa”. Chodzi tu m.in. o opracowanie programu kształcenia i zorganizowanie studiów pierwszego i drugiego stopnia od roku akademickiego 2023/2024.

- Politechnika Gdańska ma już doświadczenie w kształceniu kadr dla branży jądrowej, stąd wracamy teraz do realizacji specjalności „energetyka jądrowa” na kierunku energetyka – twierdzi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – W planach mamy również utworzenie innych dedykowanych ścieżek edukacyjnych z tego obszaru, czyli np. studiów podyplomowych czy magisterskich. Cyklicznie otwieramy też centra badawcze, w których nasi naukowcy wykonują projekty i ekspertyzy na potrzeby firm z różnych branż. Obecnie przymierzamy się do otwarcia Centrum Energetyki Jądrowej PG, dzięki czemu będziemy mieć jeszcze większy wpływ na rozwój gospodarczy naszego regionu.

ZOBACZ TAKŻE: Program kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Nowe kierunki m.in. na Politechnice Gdańskiej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek uważa, że w Polsce potrzebne są pogłębione badania naukowe związane z energetyką jądrową. Zapowiedział stworzenie oddzielnego programu rozwoju energetyki jądrowej i badań nad energetyką jądrową. Chodzi nie tylko o kształcenie inżynierów, ale też o rozwój nauki związanej energetyką jądrową.

tekst alternatywny

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto