MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsko-lipski koncert Święto Światła na cześć wydarzeń Jesieni 1989

red.
archiwum DB
Wolność, solidarność i zaangażowanie obywatelskie to główne tematy Lichtfest Leipzig (Święto Światła) - wydarzenia artystycznego, które połączy w tym roku, 9 października Lipsk i Gdańsk. Koncert ma uczcić przełomowe wydarzenia Jesieni 1989 r. - zjednoczenia Niemiec.

Koncert z okazji rocznicy Pokojowej Rewolucji odbędzie się 9.10 o godz. 20 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jürgena Wolfa, kantora kościoła św. Mikołaja i dyrektora muzycznego Lichtfest Leipzig (Święta Światła) w Lipsku.

Rozpoczął się największy w północnej Polsce festiwal multimediów

W programie gdańskiego koncertu znajdą się dzieła polskich i niemieckich kompozytorów. Natomiast w tym samym czasie w Lipsku miejscem akcji po raz kolejny będzie Augustusplatz - historyczne miejsce pokojowych demonstracji z 1989 r. Tu uczestnicy wydarzenia obejrzą wideoperformance w formie wielkoformatowej projekcji na fasadzie budynku Opery Lipskiej.

Jürgen Meier, dyrektor artystyczny Święta Światła, zestawił wydarzenia historyczne z Lipska z dzisiejszą perspektywą, wplatając w projekcję transmisję na żywo z Filharmonii w Gdańsku. Uczestnicy Święta Światła na Augustusplatz za pomocą świeczek ułożą świecącą się datę "89". Uczestnicy gdańskiego koncertu, zobaczą to wszystko dzięki transmisji na żywo.

Ubiegłoroczny koncert rocznicowy w Lipsku

Organizatorami Święta Światła są - obok spółki Leipzig Tourismus und Marketing (LTM) GmbH - władze miasta Lipska oraz inicjatywa obywatelska Tag der Friedlichen Revolution - Leipzig 9. Oktober 1989 (Dzień Pokojowej Rewolucji - Lipsk, 9 października 1989). Projekt wspiera Instytut Polski w Lipsku oraz Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Europejskie Centrum Solidarności.

Bilety na koncert w gdańskiej filharmonii na Ołowiance.

Dla zjednoczonej Europy
Na 2011 rok przypada dwudziesta rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W tym roku Święto Światła w Lipsku poświęcone jest wydarzeniom, które doprowadziły do zmiany systemu politycznego w sąsiedniej Polsce i miały decydujące znaczenie dla rozwoju Niemiec i Europy. Fala zmian, która miała swój początek w Polsce, rozprzestrzeniając się i przybierając na sile również w byłej NRD, zostanie symbolicznie przedstawiona na lipskim Święcie Światła.

Lipsk i Gdańsk łączy również partnerstwo duchowe

Jürgen Meier, dyrektor artystyczny lipskiego Święta Światła oraz Jürgen Wolf, kantor kościoła św. Mikołaja i dyrektor muzyczny projektu nadają wydarzeniu
9 października wizualny i muzyczny kształt.

Czego mogą się spodziewać mieszkańcy Lipska i goście Święta Światła 9 października?
- Na Augustusplatz wyświetlimy film zawierający historyczny i aktualny materiał dotyczący obu miast: Gdańska i Lipska w latach osiemdziesiątych i dziś. Zaprezentujemy obrazy, których część nigdy nie została tutaj pokazana. Chciałbym zaznaczyć, że takiej merytorycznej głębi projekcji przygotowanej na Święto Światła do tej pory nie było, nigdy wcześniej nie przedstawialiśmy takiej ilości informacji. Te imponujące sekwencje wyświetlimy na fasadzie budynku Opery Lipskiej, wzbogacając je muzyką transmitowaną na żywo z Gdańska. Wyraźnie pokazane będą podobieństwa
i różnice między oboma miastami, na przykład różnice w gotowości użycia przemocy wobec uczestników ówczesnych wydarzeń. Z kolei goście wydarzenia w Gdańsku słuchać będą muzyki na żywo, oglądając przy tym obrazy z lipskiego placu Augustusa. Będzie to wspólne wspominanie ówczesnych przełomowych dla Europy wydarzeń w formie akustycznej i wizualnej.

W jakim sensie muzyka zbuduje tego wieczoru pomost między oba miastami?
- Podczas koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wykonane zostaną dzieła polskich i niemieckich kompozytorów. Muzyka Brahmsa, Góreckiego
i Pendereckiego stworzy pomost nie tylko między oboma krajami, lecz także między historią i teraźniejszością. Udało nam się również pozyskać do współpracy wspaniałych solistów zarówno z Polski, jak i z Niemiec. Muzyka stanowi jedno z najlepszych mediów, umożliwiających przezwyciężenie granic, a przecież o to chodziło w Pokojowej Rewolucji. Transmitując na Augustusplatz koncert z Gdańska, włączając go w projekcję Jürgena Meiera, przekroczymy symboliczną granicę między miastami.

W jaki sposób obrazy i muzyka współgrają ze sobą?
- Potęgują i uzupełniają się nawzajem. Na początku byłem sceptyczny, jeśli chodzi o wybór muzyki. Wybrane dzieła wydawały mi się zbyt romantyczne, żebym mógł je tematycznie wkomponować w część wizualną. Podłożyliśmy różną muzykę pod obrazy, i wówczas zauważyłem, że Brahms pasuje wręcz idealnie. Muzyka ta jest dynamiczna, pełna skoków, złożona, czasem obecna, czasem jakby wymykająca się spod kontroli.

Jak Panowie odbierają współpracę ze stroną polską i jakie są Panów oczekiwania?
- Ta współpraca niezmiernie mnie cieszy. Znam profesora Romana Peruckiego, dyrektora Filharmonii, i już po pierwszej rozmowie czułem, że możemy ten projekt wspólnie zrealizować. W Filharmonii wszyscy są całkowicie otwarci wobec tej idei i pracują całym sercem. Na 9 października przygotowaliśmy fantastyczny wybór muzyki - wieczór otworzy Preludium dla Pokoju Krzysztofa Pendereckiego. Penderecki jest jednym z najważniejszych współczesnych w Polsce i na świecie, a ten utwór wręcz idealnie komponuje się z naszym tematem.
Podczas pracy z materiałem zdjęciowym uświadomiłem sobie, że Lipsk i Gdańsk łączy wspólna przeszłość i że są dziś do siebie podobne w swojej europejskości. Oba miasta łączy również partnerstwo duchowe, którego efektem jest m.in. doskonała współpraca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto