Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: MOPS pomaga zagrożonym przez alkohol noworodkom

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
- Każdy gram alkoholu w organizmie kobiety jest zagrożeniem dla płodu - alarmują specjaliści. Gdyński MOPS chce pomóc noworodkom, u których stwierdzono wady rozwojowe spowodowane piciem alkoholu przez matki.

Sprawa dotyczy zespołu objawów, który określa się mianem Alkoholowego Zespołu Płodowego. Alkohol wypity w trakcie trwania ciąży może zaważyć na całym życiu na pozór zdrowego dziecka, powodując różnego rodzaju wady rozwojowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni postanowił rozpocząć walkę z tym problemem.

Nie ma badań, jest choroba

- W Polsce nie było jeszcze badań określających, ile dzieci jest dotkniętych tym problemem. Szacuje się, że na tysiąc urodzeń, co trzeci noworodek jest dotknięty Alkoholowym Zespołem Płodowym. Częstotliwość występowania tego schorzenia jest zbliżona do częstotliwości występowania zespołu Downa. - wyjaśnia dr Grażyna Rymaszewska, prezes fundacji "Trzeźwość", która współpracuje z MOPS-em w organizacji warsztatów.

Program miał swoją inaugurację na początku października. Jego celem jest przede wszystkim przeszkolenie jak największej ilości osób na temat diagnostyki i późniejszej terapii dla osób dotkniętych tym problemem.

- Planujemy przeszkolenie trzech grup złożonych z osiemdziesięciu osób. Będą wśród nich m.in. pracownicy socjalni, psychologowie, pedagodzy, a także nauczyciele i lekarze - tłumaczy dyrektor MOPS Mirosława Jezior. Po zakończeniu szkoleń w Gdyni ma powstać specjalny punkt diagnozy i terapii tego problemu.

- Chcemy, żeby rodzice mieli miejsce, gdzie mogą uzyskać pomoc, a wszyscy przeszkoleni wiedzieli, jak radzić diagnozować i radzić sobie z tym schorzeniem - zaznacza Jezior.

Ani kropli

Specjaliści podkreślają, że pomoc dziecku dotkniętego Alkoholowym Zespołem Płodowym nie może zakończyć się tylko na etapie jego dojrzewania. Najczęstszymi kłopotami jakie przeżywa człowiek jest wejście w środowisko przestępcze, agresywne zachowanie, tendencje samobójcze i bezdomność. Ważna jest również profilaktyka i świadomość zagrożenia w społeczeństwie.

Badania, jak podkreśla doktor Rymaszewska są zatrważające. - Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów alkoholowych wynika, że ok. 30 proc. kobiet w ciąży pije alkohol, z czego 0,5 z nich pije codziennie - tłumaczy.

- Oprócz odpowiedniej diagnozy ważne jest także, żeby ludzie w Polsce wiedzieli, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Trzeba obalić pewne mity i temu ten program też ma służyć - podkreśla dr Rymaszewska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto