MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Geniusz i jego machiny

Grażyna Antoniewicz
Leonardo da Vinci był zafascynowany konstruowaniem urządzeń do latania poruszanych siłą mięśni. Ponad 500 lat temu naszkicował projekt latającej maszyny zdolnej unieść człowieka. Latające modele - ruchome skrzydła, prototypy śmigła, ornitopter, urządzenie
Leonardo da Vinci był zafascynowany konstruowaniem urządzeń do latania poruszanych siłą mięśni. Ponad 500 lat temu naszkicował projekt latającej maszyny zdolnej unieść człowieka. Latające modele - ruchome skrzydła, prototypy śmigła, ornitopter, urządzenie
Leonardo, zagadka wszechświata - zwykło mówić się o wielkim artyście. Genialnie malował ("Mona Lisa", "Ostatnia wieczerza", "Dama z łasiczką" itd.). Budował kościoły i pałace.

Leonardo, zagadka wszechświata - zwykło mówić się o wielkim artyście. Genialnie malował ("Mona Lisa", "Ostatnia wieczerza", "Dama z łasiczką" itd.). Budował kościoły i pałace. Planował przebijanie gór tunelami i łączenie rzek za pomocą kanałów.

Dla papieża zaprojektował w roku 1514 osuszenie Błot Pontyjskich. Odkrył parę jako motor żeglugi, przyciąganie magnetyczne, cyrkulację krwi, taczki i pas do pływania. Jest uważany za ojca lotnictwa.
Wyliczenie wszystkich wynalazków renesansowego geniusza zajęłoby zbyt wiele miejsca. Mistrz szybko się nudził i nie zawsze sprawdzał, czy wymyślona machina działa. Współcześni zarzucali mu odstępowanie od malarstwa na rzecz dziwacznych pomysłów. Leonardo da Vinci wyrósł nad swoją epokę i dlatego też pozostawał samotny w swych dążeniach i badaniach. To on wyprzedził Kopernika w teorii o obrocie ziemi. Tak naprawdę o jego wynalazkach niewiele jednak wiemy oprócz tego, że przed wiekami wymyślił rower. Warto więc zajrzeć do Zielonej Bramy, aby zobaczyć fascynującą wystawę "Idea. Leonardo da Vinci. Geniusz i jego machiny", którą Agencja Kontakt sprowadziła z Włoch.

Przywita nas machina bojowa siejąca postrach wśród wrogów. Zapewne była nieco większa niż ta na wystawie, gdyż jak wiemy ciągnęły ją dwa konie. Do ośmiokątnej sali luster pokazującej sylwetkę człowieka z każdej strony wiele osób będzie chciało wejść. Pod sufitem wisi lotnia. Jest też miniatura mostu pontonowego.
Dzieci zachwyci robot Leonarda. Mechaniczny rycerz w zbroi, który mógł siadać, poruszać rękami oraz głową i szczęką. W 1495 roku Leonardo da Vinci narysował plany mechanicznego człowieka. Nie wiemy, niestety, czy podjął się próby jego zbudowania. Zaprojektował też łódź bojową z działem wyrzucającym płonące kule. Machiny wykonali rzemieślnicy florenccy, posługując się metodami, narzędziami oraz materiałami używanymi w czasach renesansu - drewnem, bawełną, żelazem, mosiądzem.

Wystawę oglądać można będzie do 30 czerwca. Czynna będzie codziennie (pon.-pt. 9-18, sob.-niedz. 10.18)

Zdjęcia: Robert Kwiatek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto