Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Glimar w grupie

Jacek Klein
Gdańska rafineria, czyli Grupa Lotos, razem z trzema rafineriami z południa i firmą Petrobaltic w połowie przyszłego roku mają trafić na giełdę.
Fot. Adam Warżawa
Gdańska rafineria, czyli Grupa Lotos, razem z trzema rafineriami z południa i firmą Petrobaltic w połowie przyszłego roku mają trafić na giełdę. Fot. Adam Warżawa
Tak jak przewidywały początkowe plany, w Grupie Lotos znajdą się cztery rafinerie. Pod koniec września Nafta Polska, zarządzająca w imieniu Skarbu Państwa akcjami Lotosu, rozważała, czy wyłączyć z grupy rafinerię ...

Tak jak przewidywały początkowe plany, w Grupie Lotos znajdą się cztery rafinerie. Pod koniec września Nafta Polska, zarządzająca w imieniu Skarbu Państwa akcjami Lotosu, rozważała, czy wyłączyć z grupy rafinerię Glimar, która przynosi straty finansowe i potrzebuje sporego zastrzyku pieniędzy na dokończenie inwestycji.
- Glimar wejdzie w skład Grupy Lotos, zgodnie z programem rządowym - powiedział Krzysztof Żyndul, prezes Nafty Polskiej.

Program przewiduje upublicznienie Lotosu przez giełdę i wniesienie do grupy rafinerii południowych - Rafinerii Jasło SA, Rafinerii Czechowice SA, Rafinerii Nafty Glimar SA - i spółki wydobywczej Petrobaltic.
Prace nad strukturą oferty publicznej Lotosu mają rozpocząć się na początku przyszłego roku. Debiut przewidywany jest na połowę roku. Może zostać jednak opóźniony, gdyż państwo chce najpierw uzyskać kontrolę nad Naftoportem. Dzisiaj ministerstwo skarbu ma przedstawić obecnym akcjonariuszom Naftoportu propozycję w sprawie przejęcia, kontroli nad spółką.
- Będziemy mieli spotkanie z udziałowcami Naftoportu, na którym zaprezentujemy naszą wizję odnośnie udziałów w tej spółce - powiedział Dariusz Marzec, wiceminister skarbu.
Skarb Państwa zamierza odzyskać kontrolę nad Naftoportem, za pośrednictwem Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA, które docelowo pozostanie państwowe. PERN miałby odkupić akcje Naftoportu od Grupy Lotos lub PKN Orlen lub objąć większościowy pakiet poprzez podwyższenie kapitału spółki.
- Na dzisiaj nie wykluczamy żadnego wariantu dotyczącego rekompensaty dla dotychczasowych udziałowców PERN - dodał Marzec.
Obecnie największym akcjonariuszem Naftoportu jest PKN Orlen, który posiada 49 proc. udziału. Grupa Lotos ma 25 proc., PERN 18 proc., Port Północny 4 proc., a J&S Service 4 proc.
Państwo chce odzyskać kontrolę nad Naftoportem, aby zapewnić sobie rezerwową drogę dostaw ropy w razie problemów z jej importem z Rosji.

Naczynia połączone

Naftoport wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów ropopochodnych w Porcie Gdańskim. Jest ważny dla dostaw ropy naftowej dla polskich i niemieckich rafinerii oraz eksportu ropy z kierunku rosyjskiego. Naftoport jest właścicielem dwóch stanowisk o potencjale przeładunkowym 23 mln ton ropy naftowej i produktów ropopochodnych rocznie. Są one połączone z bazą zbiornikową PERN Przyjaźń SA i Grupą Lotos SA. Baza PERN z kolei połączona jest "Rurociągiem Pomorskim" z rafinerią PKN Orlen w Płocku oraz z systemem rurociągów "Drużba".

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto