Głosowanie nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Jelitkowa zdjęte z obrad sesji Rady Miasta Gdańska

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Tomasz Bolt/Polskapresse
Udostępnij:
Decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku głosowanie nad przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w trakcie XLIV sesji Rady Miasta Gdańska zostało zablokowane i zdjęte z porządku obrad. - To niszczenie substancji historycznej Jelitkowa - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Jak informuje dr Danuta Zasławska w piśmie do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz do Biura Rozwoju Gdańska, kierownik Wydziału ds. Zabytków Nieruchomych, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił wstrzymać z urzędu wykonanie postanowienia z dnia 19 sierpnia 2021 roku w sprawie ponownego uzgodnienia przez PWKZ projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowo w rejonie ul. Kaplicznej oraz ul. Bałtyckiej w Gdańsku.

Głosowanie nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Jelitkowa

Jak czytamy w uzasadnieniu, decyzja PWKZ związana jest z pojawieniem się w przedmiotowej sprawie istotnych dla sprawy okoliczności faktycznych oraz nowych dowodów nieznanych organowi. w dniu rozstrzygania postanowienia z dnia 19 sierpnia 2021 roku.

W dniu 21 stycznia 2022 roku PWKZ otrzymał dokumentację wskazującą, iż zabytkowy układ ruralistyczny wsi Jelitkowo chroniony poprzez formę ochrony zabytków ulegnie nieodwracalnemu zakłóceniu w przypadku maksymalnego wykorzystania dopuszczalnych projektem planu wskaźników zabudowy, co miało być wskazane na symulacji komputerowej.

- Na podstawie kłamstwa Tomasza Korzeniowskiego PWKZ wstrzymuje uzgodnienia dotyczące planu miejscowego dla Jelitkowa - mówił wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.
Zdaniem zastępcy prezydent Aleksandry Dulkiewicz dokumentacja dostarczona przez prezesa Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku jest nieprawdziwa.

- Tomasz Korzeniowski oraz Igor Strzok odpowiadają za niszczenie historycznej zabudowy Jelitkowa - mówiła w trakcie XLIV sesji Rady Miasta Gdańska prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Odpowiadają nie tylko za niszczenie substancji historycznej Jelitkowa, ale i innych miejsc w Gdańsku. Znamy skalę uchybień i zaniedbań, jakie wykazane zostały w trakcie kontroli przeprowadzonej w biurze Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Temat sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowa w rejonie ul. Kaplicznej i ul. Bałtyckiej w Gdańsku trwa od 10 kwietnia 2012 roku, kiedy to odbyło się kolegium Prezydenta Miasta Gdańska wraz z nową wizją Jelitkowa.

31 marca 2016 roku UM w Gdańsku przystąpił do sporządzenia miejscowego planu, którego uzgodnienie projektu planu nastąpiło 19 sierpnia 2021 roku, a które decyzją z 26 stycznia 2022 roku PWKZ wstrzymał z urzędu.

- Projekt planu miejscowego dla Jelitkowa dzięki staraniom mieszkańców i konserwatora został dziś zdjęty z posiedzenia sesji Rady Miasta - mówi radny Przemysław Majewski. - Gdyby nie dzisiejsze naciski radnych PiS, władze Gdańska uważałyby, że przyjęte w wczoraj w Urzędzie Miasta pismo od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie istnieje. Uważam takie zachowanie za skandaliczne i to po raz kolejny podważa wiarygodność Władz Miasta w sprawie tego planu miejscowego. Zamiast słuchać mieszkańców wolą dążyć do uchwalenia planu, który da swobodę deweloperom do zabudowania zabytkowych uliczek Jelitkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie