Gortat sam nie dał rady Belgii. Polska przegrała 57:64

15 sierpnia polscy koszykarze niemiło zaskoczyli publiczność w ...
15 sierpnia polscy koszykarze niemiło zaskoczyli publiczność w ... Szymek Krusz
15 sierpnia polscy koszykarze niemiło zaskoczyli publiczność w Ergo Arenie.

Jedynie Marcin Gortat zagrał na swoim standardowym poziomie zdobywając 23 punkty i wyrywając Belgom 9 zbiórek. Polacy mieli być jednym z faworytów do zajęcia pierwszego miejsca w grupie, jednak tym meczem pokazali, że nie wiadomo, czego się po nich spoziewać.

Pierwsza kwarta to popis umiejętności podkoszowych Gortata, który zdobył w tej części gry 12 pkt. Druga odsłona była bardzo chaotyczna w wykonaniu Polaków, którzy dali się ogrywać Belgom. Mateusz Ponitka rzutem równo z końcową syreną ustalił wynik, 33-33 do przerwy.

Niestety, trzecia kwarta to jeszcze gorsza gra biało-czerwonych. Podopieczni Alesa Pipana szybko złapali pięć fauli, zagrali słabo w obronie i pozwolili odskoczyć przyjezdnym na dziewięc punktów.

W ostatniej części gry gospodarze próbowali zniwelować straty, jednak nic z tego nie wyszło. Raziła nieskuteczność w rzutach za trzy punkty. Dopiero na dwie minuty przed końcową syreną pierwszy kosz zza linii 6.75 m trafił kapitan reprezentacji, Łukasz Koszarek. Mecz zakończył się siedmiopunktowym zwycięstwem Belgów.

Brak wsparcia dla Gortata, niemoc w rzutach za trzy oraz brak doświadczenia obwodowych zawodników to podstawowe problemy polskiej kadry. W sobotę drugi mecz eliminacji, tym razem naszym rywalem będzie Szwajcaria.

Punkty dla Polski: Marcin Gortat - 23 (9 zb.), Łukasz Koszarek - 12, Michał Ignerski - 8, Adam Waczyński - 3, Przemysław Zamojski - 3, Robert Skibniewski - 2, Damian Kulig - 2, Mateusz Ponitka - 2, Dardan Berisha - 0, Piotr Pamuła - 0, Jakub Wojciechowski - 0.