Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzów szósty raz będzie walczył o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. 21 marca zaczyna trening

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W zeszłym roku Gorzów osiągnął czwarty wynik wśród wszystkich miast w Polsce oraz najlepszy rezultat wśród miast 100 tys. - 200 tys. mieszkańców.
W zeszłym roku Gorzów osiągnął czwarty wynik wśród wszystkich miast w Polsce oraz najlepszy rezultat wśród miast 100 tys. - 200 tys. mieszkańców. Jarosław Miłkowski
W czwartek 21 marca rozpocznie się dwumiesięczny „trening” przed doroczną akcją Rowerowa Stolica Polski. Gorzowscy urzędnicy chcą przy okazji zachęcić uczniów do egzaminów na kartę rowerową.

- Już po raz szósty przystępujemy do rywalizacji w Rowerowej Stolicy Polski. Zaczynamy treningiem, który kończy się 21 maja – mówi Dawid Kuraszkiewicz z wydziału sportu w gorzowskim magistracie. Ten trening to zachęta do tego, by już od początku wiosny zacząć jeździć na rowerze, aby od 1 do 30 czerwca wziąć udział w „kręceniu kilometrów” dla Gorzowa w ramach akcji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

- Liczba kilometrów przejechanych przez gorzowian w tej akcji stale rośnie. Ja na początku mam założenie, żeby zrobić w czerwcu 1 tys. km, ale później łamie się kolejną barierę. Mój plan na ten rok to 2 tys. km – mówi z kolei Bartosz Kmita, sekretarz miasta.

Jak dołączyć do treningu?

Podobnie jak w poprzednich latach kilometry przejechane na rowerze zliczać będzie aplikacja Aktywne Miasta.
- Aby wziąć udział w treningu i późniejszej rywalizacji, wystarczy smartfon oraz zegarki lub liczniki rowerowe, które będą „sparowane” z telefonem i nasze kilometry będą dodawały się do aplikacji. Trening pozwoli sprawdzić, jak działa aplikacja – mówił Paweł Najdora z Rowerowego Gorzowa. Każdy uczestnik może jeździć w dowolnym miejscu na świecie. W aplikacji musi jednak wybrać Gorzów.

Od 1 czerwca, gdy już rozpocznie się rywalizacja, za każdy przejechane 119 km Gorzów dostanie 1 punkt. Rowerową Stolicą Polski zostanie to miasto, które będzie miało najwięcej oczek. Liczba przejechanych kilometrów na jeden punkt zależy od liczby mieszkańców (w przypadku miasta mającego 50 tys. osób oczko przyznaje się za 50 km).

W zeszłym roku gorzowscy rowerzyści przejechali w sumie 818 883 km. Taki dystans przejechało 2 711 osób. To był wynik o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów lepszy niż w 2022 roku, a zarazem najwyższy rezultat Gorzowa spośród pięciu edycji tej zabawy. Miasto zajęło czwarte miejsce w Polsce.

Kto będzie miał najwięcej uczniów z kartą rowerową?

Przy okazji rowerowych treningów i rowerowej akcji miejscy urzędnicy przygotowali akcje dla młodych gorzowian. Jedna skierowana jest do uczniów klas czwartych i dotyczyć będzie egzaminów na kartę rowerową.

- Szkoły już teraz mogą zgłaszać się do akcji. Liczyć się będzie zdawalność. Szkoły, które będą mogły poszczycić się najwyższą zdawalnością, otrzymają stojaki na rowery. Klasy natomiast będą miały możliwość uczestniczenia w warsztatach Gorzowskim Ośrodku Technologicznym – mówiła Natalia Marcinkiewicz, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w gorzowskim magistracie. Druga z akcji będzie wykorzystywała aplikację Aktywne Miasta i zliczać będzie pokonaną w sposób ekologiczny – czyli pieszo, rowerem lub hulajnogą – z domu do szkoły i z powrotem.

Czytaj również:
Gorzowscy rowerzyści wpadli w trans jak w wyścigu Le Mans

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto