Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grand Prix tegorocznego Jarmarku św. Dominika 2019

Urszula Adahs
Jarmark Dominikański: nagrodzone i wyróżnione  produkty i stoiska.

W kategorii „Dobry Pomysł” nagrodę główną otrzymały świece zapachowe ze stoiska nr 95, o nazwie „The Candle”, mieszczące się na ul. Straganiarskiej, prowadzone przez Patrycję Marszk z Gdańska.
Jarmark Dominikański: nagrodzone i wyróżnione produkty i stoiska. W kategorii „Dobry Pomysł” nagrodę główną otrzymały świece zapachowe ze stoiska nr 95, o nazwie „The Candle”, mieszczące się na ul. Straganiarskiej, prowadzone przez Patrycję Marszk z Gdańska. Urszula Adahs
Choć 759. Jarmark Dominikański trwa jeszcze do końca tygodnia (18.08), zostały już przyznane tegoroczne Grand Prix. W tym roku stoiska walczyły w dwóch kategoriach: Dobry Pomysł oraz Dobry Smak. Nagrody i wyróżnienia przyznano wcześniej, by wszyscy chętni zdążyli jeszcze odwiedzić zwycięskie stoiska.

W kategorii „Dobry Pomysł” nagrodę główną otrzymały świece zapachowe ze stoiska nr 95, o nazwie „The Candle”, mieszczące się na ul. Straganiarskiej, prowadzone przez Patrycję Marszk z Gdańska.

Świece wykonywane są ręcznie, z sojowego, ekologicznego, certyfikowanego wosku. Z okazji jarmarku przygotowana została specjalna, limitowana edycja – zawierająca morską sól oraz olejek bursztynowy.

Sprzedawane są w szklanych słoiczkach o drewnianych wieczkach, które po wypaleniu mogą służyć do wielokrotnego użytku – świetnie sprawdzą się na przykład w roli przechowywania różnych drobiazgów. Trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno Patrycja Marszk wraz z mężem wykonywali takie świece tylko dla znajomych, na specjalne okazje.

Oprócz nagrody głównej, w tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich powędrowało do „Margaretek” - stoiska nr 15 na ulicy Grobla III, należącego do Magami Poland z Warszawy.

Same margaretki to ręcznie wykonane, skórzane baleriny z wszytym na ich czubku silnym magnesem, do którego przyczepia się ozdoby. Choć to na butach skupia się firma, to wyróżnienie dotyczy nie ich, ale Broszki Życia. To broszki robione ręcznie, z tasiemki rypsowej z naniesionym elementem odblaskowym i ozdobione przeróżnymi dekoracjami – od pomponików, po kryształki. Broszki mocuje się przy pomocy opatentowanej magnesowej zapinki, co sprawia, że przy ich noszeniu nie trzeba martwić się o zniszczenia odzieży. Ten specyficzny odblask to ozdoba dla eleganckich kobiet. Za dnia może służyć jako zwyczajny element garderoby, a po zmroku uratować właścicielce życie.

Drugie wyróżnienie trafiło do stoiska nr 9 na ulicy Grobla IV. Prowadzi je Wydawnictwo Adamada, które sprzedaje na nim książki. W tym przypadku docenionych zostało kilka rzeczy. Przede wszystkim pomysł w promowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych oraz odwaga, wyrażająca się w sprzedaży produktów o wartości intelektualnej, a nie kojarzonej z jarmarkiem materialnej. Oprócz tego wyróżniona została książka „Dobra Robota” autorstwa Elżbiety Pałasz. To zbiór wywiadów z dwunastoma ludźmi z naszego regionu, którzy wykonują ciekawe zawody. Znajdziemy tu rozmowy na przykład z nauczycielką języka kaszubskiego czy też z opiekunem fok.

Oferta wydawnictwa skierowana jest głównie do dzieci. Najmłodsi znajdą tu tekturowe książki z otwieranymi okienkami, nieco starsi mogą przeczytać serię Tornister pełen przygód, a młodzież powieści fantasy i przygodowe. Wszystko opatrzone ciekawymi ilustracjami.

Nagrodę główną w kategorii „Dobry Smak” otrzymała…kanapka ze śledziem. To specjał serwowany przez firmę Smakosz Grzegorz Sieczkowski z Rybnika, na stoisku nr 5, o nazwie „Bułkęs”, na Przystanku Ołowianka. Czym wyróżnia się zwycięzca? To opiekana pszenna bułka, płat śledzia w oleju, sałata szwedzka, ogórek i cebula. Wszystko to w sosie majonezowo - chrzanowym. Produkt cieszy się dużym powodzeniem i idealnie wpisuje się w ideę promocji lokalnych przysmaków oraz nadmorskiego streetfoodu.

Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do lodów rzemieślniczych „Się Kręci” - stoiska nr 219 w Parku Świętopełka. Spółdzielnia socjalna z Tczewa sprzedaje tu naturalne lody, wykonywane na podstawie sprawdzonych receptur, ze świeżych owoców i mleka krowiego niepasteryzowanego. Pasteryzuje się je podczas produkcji, z cukrem i śmietanką. To sposób na przypomnienie smaków dzieciństwa. Oprócz typowych rodzajów, znajdziemy tu również takie zupełnie niecodzienne – wystarczy wspomnieć tu o smaku piwa albo mizerii kaszubskiej.

W tym roku przyznane zostało również wyróżnienie specjalne, poza kategoriami. Otrzymała je Stacja Ekonomia Społeczna na placu Kobzdeja. Działają tam przedsiębiorcy społeczni z metropolii trójmiejskiej, którzy przejęci są sprawami ludzkimi i pomagają w trudnych sytuacjach.

W ich skład wchodzą fundacje, spółdzielnie socjalne i firmy, działające non-profit. Między 3 a 11 sierpnia można tam było znaleźć najlepszej jakości jedzenie i wyroby, a jednocześnie wesprzeć lokalne inicjatywy społeczne, i odpowiedzialne miejsca pracy.
Laureaci w każdej z kategorii w ramach nagrody otrzymali pamiątkową statuetkę, dyplom oraz voucher w wysokości 5000 złotych na zakup stoiska w następnej edycji jarmarku.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grand Prix tegorocznego Jarmarku św. Dominika 2019 - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto