Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grass grasuje po Gdańsku do końca października

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Do końca października trwa festiwal "Grassomania - Tożsamość miejsca". Choć Gunter Grass dziś kończy trzydniową wizytę w Gdańsku, wciąż można oglądać prace mu poświęcone.

Najciekawsze wydarzenia już za nami. W środę Grass gościł na wernisażu wystawy swoich grafik w specjalnie otwartej galerii jego imienia (Gdańska Galeria Guntera Grassa - 4g przy ul. Szeroka 34/35). Dzień później pisarz uczestniczył w debacie, gdzie razem z trójmiejskimi pisarzami zastanawiał się nad rolą wydanego pól wieku temu "Blaszanego Bębenka" dla młodych pokoleń. Oprócz tego, trójmiejscy artyści przygotowali szereg wydarzeń artystycznych we Wrzeszczu, gdzie rozgrywa się akcja książki. Na peronie SKM można było słuchać poezji, dostać stylizowaną na lata 30. gazetę, a w lokalnych galeriach np. posłuchać rekonstrukcji dźwięków przedwojennego Wrzeszcza.

Część wydarzeń wciąż się odbywa. Do 31 października na przystankach tramwajowych na trasie Wita Stwosza - Tetmajera można oglądać citylight z pracą Doroty Walentynowicz pt. "Wyśniona Pamięć Przyszłych Zdarzeń", a do 14 października w Delikatesach Sztuki w CH Manhattan można przyjrzeć się pracy artystów (m.in. Ania Witkowska, Paweł Konnak, Paweł Topolski) na żywo, którzy w ramach projektu "Wrzeszczanie Grassują po Manhattanie" tworzą prace inspirowane fragmentami książek Grassa.

Teatr Wybrzeże przygotował specjalne pokazy "Blaszanego Bębenka", które do niedzieli można oglądać o godz. 19. Jeszcze dzisiaj we wrzeszczańskim Cafe Olimp o godz 21.30 odbędzie się koncert 5 Piramid, a jutro o godz. 18 w galerii 4g będzie można zobaczyć film "Blaszany Bębenek". Natomiast 23 października o godz. 18 odbędzie się spotkanie połączone z projekcją zdjęć Moniki Zawadzkiej na temat tożsamości miejsca, pt. "Forma miasta. Przepisy na tożsamość miejsca".

- Tematem festiwalu jest tożsamość miejsca, ważnego motywu twórczości Güntera Grassa - przypomina Katarzyna Szcześniak-Bartelik z Gdańskiej Galerii Miejskiej, organizatora festiwalu. - To zarówno tożsamość osobowa, na którą składają się nasze doświadczenia związane z określonym miastem czy dzielnicą, ale również tożsamość kulturowa, narodowa i językowa.

Na wszystkie wydarzenia (oprócz spektaklów w Teatrze Wybrzeże) wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto