MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Lotos. Akcjonariusze na razie poparli rozwój

Jacek Klein
Ponad pół miliarda złotych, jakie w ubiegłym roku zarobiła na czysto Grupa Lotos, będzie mogło zostać wydane na program rozwoju spółki. Aby cały zysk mógł być przeznaczony na inwestycje, zgodę musieli wyrazić główni ...

Ponad pół miliarda złotych, jakie w ubiegłym roku zarobiła na czysto Grupa Lotos, będzie mogło zostać wydane na program rozwoju spółki. Aby cały zysk mógł być przeznaczony na inwestycje, zgodę musieli wyrazić główni akcjonariusze, czyli Nafta Polska i Skarb Państwa.

Zarząd zaproponował przeznaczenie całego zysku na kapitał zapasowy w celu realizacji strategii rozwoju - powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA. - Taka decyzja zapadła na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Czy zyski z kolejnych lat także będą mogły być w całości zainwestowane w rozwój Lotosu, nie wiadomo. Ostatnio minister skarbu stwierdził, że Lotos jest zbyt bogatą firmą, aby nie dzielić się zyskiem z państwem i nie podobają mu się plany zarządu spółki przewidujące niewypłacanie dywidendy przez kilka lat.
Dochody budżetu państwa z tytułu dywidend od spółek Skarbu Państwa mogą być wyższe nawet od wpływów z prywatyzacji, np. gdyby cały ubiegłoroczny zysk Lotosu przeznaczyć na dywidendę, do państwowej kasy wpłynęłoby sporo ponad 250 mln zł.
Program Kompleksowego Rozwoju Technicznego Grupy Lotos wart jest ponad 3 mld zł. To jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych w polskiej gospodarce. W ramach PKRT w gdańskiej rafinerii powstać mają nowoczesne instalacje technologiczne, m.in. instalacja do utylizacji ciężkich pozostałości po przerobie ropy naftowej oraz instalacja odasfaltowania rozpuszczalnikowego oraz łagodny hydrokraking. Budowa tych instalacji ma zostać zakończona w 2009 r.
Przeznaczenie zysków z kolejnych lat na dywidendę stawiałoby pod znakiem zapytania realizację programu. Wypowiedziami ministra skarbu państwa Wojciecha Jasińskiego zaniepokoiły się związki zawodowe działające w Lotosie. W liście skierowanym do najwyższych władz krajowych domagają się kontynuowania planów rozwojowych grupy, bo ich zaniechanie doprowadzi do degradacji firmy i zwolnień. 27 czerwca Rada Nadzorcza Grupy Lotos zdecyduje, czy zatwierdzi przyjętą przez zarząd zaktualizowaną strategię rozwoju firmy na najbliższe sześć lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto