Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Halluksy, modzele i odciski. Możesz ich uniknąć nosząc odpowiednie obuwie

(ece)
Wąski czubek i wysoki obcas - w takich butach każda z nas chce zadać szyku i pokazać ładne nogi. Niestety, eleganckie buty nie zawsze są wygodne, a po długim dniu spędzonym w takim obuwiu stopy są narażone na urazy.

Wąski czubek i wysoki obcas - w takich butach każda z nas chce zadać szyku i pokazać ładne nogi. Niestety, eleganckie buty nie zawsze są wygodne, a po długim dniu spędzonym w takim obuwiu stopy są narażone na urazy.

Stopy dźwigają nas przez całe życie. Tymczasem nadal pozostają jedną z najbardziej zapomnianych i zaniedbywanych części ciała.
Terror dyktatorów mody
Wraz z wynalezieniem butów i szalejącym terrorem dyktatorów mody, dla stóp nastały ciężkie czasy. Odcięte od powietrza, deformowane w zgodzie z obowiązującymi trendami, zaczęły sprawiać kłopoty.
Skóra stóp próbuje się więc bronić przed nadmiernym uciskiem - wytwarza grubą warstwę twardego naskórka, staje się szorstka, z czasem rogowacieje, pęka. Nieusuwany zrogowaciały naskórek prowadzi do powstania tzw. modzeli - wypukłych narośli przypominających odcisk, tyle że bez unerwionego, twardego jądra, przez co mniej bolą, ale co nie znaczy, że można je lekceważyć.
Klin między palce
Szczególnie kłopotliwe są koślawe paluchy (halluksy - kości wystające przy dużym palcu). Spotyka się je znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Halluksy mogą być genetycznym spadkiem, mogą się jednak pojawić właśnie jako skutek noszenia niewygodnych butów. Nadmiernie wąski czubek ogranicza swobodne poruszanie palcami, które są zbyt ściśnięte, duży paluch nachodzi na następny, przez co kość się uwydatnia.
Czasami dochodzi do takiej deformacji i zwyrodnienia stawów, że halluksy trzeba usunąć operacyjnie, jeśli jednak nie jest to konieczne, można wkładać między palce rozpierający je specjalny klin, używać wkładek czy osłon chroniących kości przed uciskiem i otarciem.
Wygodnie i boso
Płaskostopie i koślawe paluchy to najczęściej spotykane deformacje stóp. Jedno i drugie można korygować specjalnymi wkładkami ortopedycznymi.
Dolegliwości złagodzimy chodząc w odpowiednich butach oraz możliwie często boso i to nie tylko latem po plaży, ale także w domu. Można również wykonywać proste ćwiczenia, np. chodząc na zmianę na palcach i na piętach, siedząc przed telewizorem masować stopy na piłce albo plastikowej butelce z wodą. Ewentualnie w sklepie ze sprzętem ortopedycznym można kupić drewniane wałki do masażu.
Wieczorny relaks
Daj odpocząć swoim stopom, najlepiej poświęć im czas wieczorem. Zacznij od kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej, a gdy skóra zmięknie, wtedy łatwiej usunąć zrogowaciały naskórek, zwłaszcza na piętach. Zamiast pumeksu czy specjalnej tarki, można użyć kremu do peelingu stóp. Po kąpieli wmasować krem łagodzący podrażnienia.

Pamiętaj, aby:
- wymiary wnętrza obuwia były dostosowane do wymiarów stóp
- but miał szeroki i wysoki czubek, pozwalający na swobodne ułożenie palców
- materiały, z których wykonano but, miały dobre właściwości higieniczne, zapewniające wentylację
- jeśli but ma zapięcia, powinny być one regulowane, co pozwoli na dopasowanie do różnych wymiarów stóp
- spody obuwia były lekkie, elastyczne, sprężyste, tak aby tłumiły wstrząsy, powstające w czasie chodzenia po twardym podłożu oraz na tyle grube, aby nie odczuwało się nierówności podłoża
- but miał kształt zapewniający poczucie stabilności w czasie poruszania się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto