Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hamlet jakiego nie było. Niepełnosprawni zagrali w dramacie Szekspira

Natalia Grzybowska
Niepełnosprawni zagrali w dramacie Szekspira
Niepełnosprawni zagrali w dramacie Szekspira Przemysław Świderski
"Hamlet uczta" to wydarzenie jakiego na scenie Teatru Szekspirowskiego jeszcze nie było. Na dalszy plan zeszła idealna prezencja czy dykcja występujących w nim aktorów. Ważna była tu siła i skuteczność przekazu, której nie można odmówić kolaboracji trójmiejskich instytucji artystycznych zrzeszających osoby niepełnosprawne intelektualnie. To również zapowiedź tego, co w przyszłym roku obejrzymy na wielkim ekranie.

"Hamlet uczta", którą entuzjaści twórczości Szekspira mogli zobaczyć 15.10.2019 w Teatrze Szekspirowskim to wydarzenie sceniczne, angażujące niepełnosprawnych intelektualnie aktorów gdyńskiego Teatru Biuro Rzeczy Osobistych, sopockiego "Teatr Ubogi Relacji", gdańskiego zespołu muzycznego Remont Pomp oraz oraz profesjonalnych twórców filmu i teatru.

W dramacie wystąpili: Wojciech Solarz, Anna Kujawska, Renata Klinkosz, Marzena Gajewska, Oliwia Cubala, Tomasz Maniak, Marcin Wenta, Adam Siekierzyński, Ariel Wojtanik, Jan Skiba, Michał Pniewski.

Spektakl powstał w ramach projektu "Być albo nie być", który otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu " Kultura - Interwencje 2019".

To jednak tylko namiastka tego, co w przyszłym roku zobaczymy na wielkim ekranie w filmie "Amatorzy" stworzonym przez ekipę filmową Iwony Siekierzyńskiej. Ta niszowa produkcja opowie historię inspirowaną działalnością Teatru BRO oraz osobą jego założyciela Zbigniewa Biegajło. Zdjęcia do filmu realizowano we wrześniu i październiku. Całość powstała na terenie Trójmiasta.

Projekty Teatru BRO nie tylko aktywizują artystycznie osoby niepełnosprawne przy wykorzystaniu technik teatralnych, lecz także wywierają zmiany w odbiorze społecznym ich twórczości. Pan Zbigniew Biegajło potrafi doskonale wykorzystać potencjał tkwiący w niepełnosprawnych aktorach. Przekracza dzięki temu granice stereotypu i tabu.

Udowadnia, że teatr jest miejscem stwarzającym możliwość pokonywania własnych ograniczeń, miejscem, w którym każdy człowiek, bez względu na to, co go w życiu spotkało, może dokonywać rzeczy wielkich i pięknych.

- Pomyślcie o osobach niepełnosprawnych intelektualnie - napisała na swoim fanpejdżu Roma Gąsiorowska, która w filmie odgrywa jedną z głównych ról. - Coś zostało im zabrane z samego założenia. Nie mogą być aktorami tylko dlatego, że są niepełnosprawni? Nie, mogą. Są. Wiele jest teatralnych ekip, które pracują z niepełnosprawnymi osobami i rehabilitują ich na scenie. Ale nie mówię o tym. Ja mówię o duszy artysty. Jeśli dusza artysty zaklęta jest w ciele osoby niepełnosprawnej? Co wtedy? Taka osoba też ma marzenia. Chce je spełniać. Ja bardzo w to wierzę, że to możliwe. W filmie „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej właśnie te marzenia się spełniają. Aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną grają role. Na pełnych prawach. To jest niespotykane, niesamowite, to jest piękne i cudne i wyjątkowe. Spełniają się nasze sny. Efekt naszej pracy będziecie mogli zobaczyć w kinach pewnie za rok, czy półtorej, ale u nas to się już dzieje. Robimy swoją cichą rewolucję. Nie ma rzeczy niemożliwych.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hamlet jakiego nie było. Niepełnosprawni zagrali w dramacie Szekspira - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto