Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Happening "Wymiana Ksiąg Zakazanych" obok kościoła na Zielonym Trójkącie w Gdańsku. To reakcja na spalenie książek [zdjęcia]

Ryszarda Wojciechowska
Wymiana Ksiąg Zakazanych w Gdańsku 7.04.2019. Happening obok parafii NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej
Wymiana Ksiąg Zakazanych w Gdańsku 7.04.2019. Happening obok parafii NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej Przemysław Świderski
W niedzielę, 6 kwietnia, obok kościoła na gdańskim Zielonym Trójkącie odbyła się Wymiana Ksiąg Zakazanych. Była to reakcja na wcześniejszą akcję palenia książek fundacji SMS z Nieba i jednego z księży.

J.K Rowling i jej najpotężniejszy mag świata "Harry Potter" znaleźli się w dobrym towarzystwie, bo samego Dana Browna, Stephena Kinga, a nawet Michaiła Bułhakova i jego "Mistrza i Małgorzaty". To tylko najbardziej znani autorzy, których pozycje literackie wzięły udział w pierwszej, gdańskiej "Wymianie Ksiąg Zakazanych".

To wydarzenie było odpowiedzią na niedawną, głośną akcję rytualnego spalenia książek, w tym "Harry ego Pottera", przez jednego z księży katolickich i parafian w gdańskim kościele. Katolicka Fundacja "SMS z Nieba" i ksiądz, którzy stali za paleniem książek, tłumaczyli, że w ten sposób walczą z lekturami, promującymi magię i są "obrzydliwe wobec Boga".

Przeczytaj więcej:

Na tę akcję zareagowała m.in. pomorska Partia Razem, zapraszając do udziału w Wymianie Ksiąg Zakazanych.
Miejscem tej wymiany, która odbyła się 7 kwietnia do południa, był trawnik nieopodal Kościoła NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej na Zielonym Trójkącie. Czyli tam gdzie wcześniej książki spalono.

Zobacz też:

Na kilku rozłożonych stolikach pojawiły się m.in. podręczniki o różnych religiach świata, o Judaizmie, Hinduizmie czy Islamie. Obok nich leżeli "Grzeszni papieże", "Sekrety czarownic", "Zaczarowany świat bajek" czy "Gildia magów". Oczywiście był też "Harry Potter" i popularne czytadła Kinga czy Browna.

Anna Górska z Partii Razem, jedna z organizatorek wymiany, na pytanie, czy ta akcje jest tylko reakcją na wcześniejsze palenie książek, odparła, że nie tylko.
- Chcemy pokazać, że Polacy czytają różne książki. Również te, które przed tygodniem spłonęły na stosie. Jest tu dużo dzieł o tematyce także feministycznej, praw człowieka i praw LGBT, są wydawnictwa edukacji seksualnej. Są także gry, oparte na mitologii słowiańskiej.

Dlaczego taka reakcja na tamtą akcję?
- Stwierdziliśmy, że palenie książek w tym bajki dla dzieci kojarzy się ze strasznymi czasami. Ta informacje o stosie dla słowa pisanego, obiegła cały świat. A takie palenie literatury miało już miejsce w historii i doprowadziło do globalnego zła. Chcieliśmy więc pokazać, że nie jesteśmy krajem stosów i palenia książek. Że Polacy czytają i to literaturę różnorodną, która także otwiera i poszerza horyzonty, a także pozwala patrzeć na świat, ludzi i na nasze prawa z innej perspektywy - spuentowała Anna Górska.

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie ws. spalenia książek przed kościołem w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto