Historyczne zwycięstwo Asseco Prokom Gdynia

Patryk Szczerba
Koszykarze Asseco Prokom po zaciętej grze pokonali w Gdyni CSKA Moskwa. Ta historyczna wygrana praktycznie zapewnia im możliwość gry w gronie ośmiu najlepszych ekip Euroligi.

Początkowo dało się odczuć stres wśród graczy z Gdyni, którzy zdawali sobie sprawę, że wygrana może być najważniejszą w historii istnienia klubu. Nie zabrakło zaskoczenia w wyjściowej piątce gdynian. Daniel Ewing, ani Qyntel Woods nie pojawili się od początku na placu gry.

Ten manewr Tomasa Pacesas postanowił w początkowej fazie oszczędzać swoich najlepszych zawodników. Ten manewr poskutkował słabą obroną i skutecznością gdynian, którzy po 5. minutach przegrywali 5:13. Ostatecznie po 10 minutach mistrzowie Polski przegrywali 20:25, choć w tym okresie był już na parkiecie Woods.

W drugiej kwarcie trwała wymiana ciosów. W 15. minucie udało gdynianom wyjść nawet na jednopunktowe prowadzenie 34:33 i od tego momentu skutecznie powiększali przewagę. Po 20 minutach kibice zgromadzeni w Hali Widowiskowo-Sportowej w Gdyni byli w doskonałych humorach. Asseco prowadziło 48:43, a to miał być jeszcze nie koniec emocji w Gdyni.

Na początku drugiej połowy CSKA wyszło na prowadzenie 51:50, jednak w szeregach gdyńskiej ekipy wreszcie brylować zaczęli Woods i Jagla oraz Varda, którzy nie wyszli w pierwszej piątce, jednak w decydujących momentach okazali się niezbędni. Ostatecznie po 30. minutach to jednak goście z Moskwy prowadzili 69:64, ale wtedy do pracy zabrał się David Logan.

To on zdobył ostatnie punkty w meczu, wcześniej kilkakrotnie pokazając swoje nieprzeciętne umiejętności. M.in. dzięki jego dobrej grze oraz wsparciu Woodsa, Vardy i Ewinga, gdynianie odnieśli historyczne zwycięstwo 88:81 i bardzo mocno zbliżyli się do kolejnego sukcesu, jakim będzie awans do najlepszej ósemki Euroligi.

Asseco Prokom Gdynia 88:81 CSKA Moskwa