Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Homoseksualna historia Pomorza, czyli Tęczowe Archiwum Trójmiasta

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Trójmiejski oddział Kampanii Przeciwko Homofobii chce odtworzyć historię lesbijek i gejów z naszego regionu. W planach: publikacja, przewodnik, a być może także wystawa.

Jaką formę ostatecznie przybierze projekt, zależy w dużej mierze od osób, które zdecydują się podzielić z KPH swoją historią.

- Zależy nam na tym, by dotrzeć do jak największej liczby osób - opowiada Agnieszka Szyk, koordynatorka projektu. - Na razie namawiamy do zgłoszeń poprzez prasę homoseksualną. Docieramy także do pojedynczych osób, które wskazują nam kolejne osoby. Jesteśmy dopiero na początku naszej drogi, ale już możemy cieszyć się ze sporego zainteresowania.

Swoją historię zgodził się opowiedzieć m.in. Maciej Nowak, który przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora Teatru Wybrzeże. Jak przyznaje koordynatorka akcji, większość osób, z którymi udało się porozmawiać, to ludzie, którzy w większości nie ukrywali swojej orientacji. Jednak celem KPH jest rozmowa także z tymi, którzy dotychczas nie zdecydowali się na ten krok. Oprócz historii ludzi LGBT, organizacja zbiera również pamiątki związane z wydarzeniami ważnymi dla gejów, lesbijek i osób transgenderowych z naszych okolic.

- Zbieramy wszystko: bilety wstępu, plakaty, zdjęcia - opowiada Szyk. - Właśnie z tych przedmiotów chcielibyśmy stworzyć wystawę. Oprócz tego myślimy o wydaniu wspomnień osób homoseksualnych, a może powstanie też specjalny przewodnik.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na Tęczowe Archiwum Trójmiasta? Idea zrodziła się po wizycie w berlińskim Schwules Musem poświęconym historii LGBT.

- Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby stworzyć coś takiego u nas - tłumaczy Szyk. - Po jakimś czasie w stolicy pojawiła się publikacja HomoWarszawa. Jest to przewodnik po Warszawie, które wskazuje miejsca ważne w historii LGBT. Stwierdziliśmy więc, że przyszedł czas na Pomorze.

Akcja ruszyła w połowie lutego. Na razie nie ma zaplanowanego terminu jej zakończenia. Członkowie organizacji wciąż bowiem szukają nowych osób, które opowiedziałyby o swoich doświadczeniach. Każdy wywiad jest autoryzowany. Bohaterowie mogą także pozostać anonimowi.

Osoby, które chciałaby wziąć udział w projekcie mogą zgłaszać pod nr tel. 691508838 (spisywanie historii), 501250888 (pamiątki z życia społeczności LGBT) bądź napisać na adres: [email protected]. Szczegóły akcji znajdują sie na stronie Kampanii Przeciw Homofobii.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto