Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ibuprofen nie tylko na zabicie bólu

abcZdrowie.pl
by KJGarbutt / CC BY 2.0 (flickr)
Czy wiedziałeś, że ibuprofen nie tylko uśmierza ból, ale może wydłużyć życie nawet o 12 lat? Sprawdź, co mówią na ten temat badania naukowe

Ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny, wpisany jest na listę podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia. Jego działanie koi łagodne i średnie bóle. Efekt ten odczuwalny jest około 30 minut po zażyciu i utrzymuje się od 4 do 6 godzin. Nie są to jednak jego jedyne właściwości. Czego jeszcze możemy się po nim spodziewać?

Historia ibuprofenu w pigułce
Ibuprofen opracowała firma Boots na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Wówczas funkcjonował pod nazwą Brufen. Wygaśnięcie ochrony patentowej miało miejsce w 1985 roku i od tego czasu możliwe było produkowanie zamienników posiadających tę samą substancję czynną bez uzyskiwania licencji. Ibuprofen można aktualnie kupić pod nazwą Nurofen i Ibuprom i stosowany jest zazwyczaj, by uśmierzyć różnego rodzaju bóle.

Nie tylko na ból
Środek pomaga również przy gorączce oraz w stanach pourazowych. Poza tym poprawia ruchomość w stawach oraz wpływa na obniżenie krzepliwości krwi. Tymczasem w trakcie badań prowadzonych przez dr Briana Kennedy'ego, pracującego jako dyrektor wykonawczy Buck Institute for Research on Aging (pierwszy w Stanach Zjednoczonych niezależny instytut badań biomedycznych, stworzony wyłącznie do przeprowadzania badań nad procesem starzenia oraz chorób z nim związanych), okazało się, że ibuprofen może znacząco wpłynąć na wydłużenie życia. W jaki sposób?

Lek wydłużający życie?
Chodzi o badania laboratoryjne, w czasie których oddziaływano ibuprofenem na drożdże piekarnicze (organizm modelowy starzenia), a następnie na robaki i muszki. Wszystkie żyły dłużej, a dodatkowo wydawały się być zdrowsze. Owady utrzymywały wysoką aktywność nawet w czasie swojej starości. Działanie ibuprofenu w przełożeniu na lata ludzkie miałoby wydłużać je nawet o 10 czy 12 lat, czyli – o 15%. Nie dowiedziono jeszcze przy tym, na czym dokładnie polega to działanie. Wiadomo natomiast, że przewlekły stan zapalny może ograniczać możliwości regeneracyjne komórki i wpłynąć na przyspieszenie procesu starzenia. W każdym razie wynik zachęca do dalszych badań.

Ibuprofen a choroby przewlekłe
Tym bardziej, że odkryto również pozytywny wpływ ibuprofenu w walce z różnymi przewlekłymi chorobami (m.in. takimi, jak artretyzm, cukrzyca typu II i demencja). Demencja czy rak są związane właśnie ze starzeniem się organizmu. Natomiast w przypadku choroby Parkinsona stosowanie ibuprofenu może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia nawet o 38% (badania naukowców z Harvardu opublikowane w „Neurology”). Chroni on obumierające komórki mózgowe u osób zmagających się z tym problemem zdrowotnym. Przy czym stosowanie inny leków przeciwbólowych nie wykazało takiego dobroczynnego związku.

Wszystko z umiarem – przeciwwskazania
Biorąc to wszystko pod uwagę, należy pamiętać, że jak w przypadku każdego innego leku, również przy zażywaniu ibuprofenu należy wykazywać się rozwagą. Przeciwwskazaniami są m.in. nadwrażliwość na ten lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zaburzenia pracy różnych narządów wewnętrznych. Ponadto łączenie ich z niektórymi lekami może powodować niepożądane skutki uboczne (np. krwawienia przy stosowaniu ibuprofenu razem z doustnymi środkami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryn). Niekiedy lek powoduje reakcje alergiczne. Warto więc wykorzystać dobroczynne właściwości tego medykamentu, stosując go tylko tak, jak należy.

Oczywiście, obecny stan wiedzy naukowej wymaga dalszych badań w zakresie pozytywnych skutków zdrowotnych ibuprofenu na organizm. Jeżeli miałoby wydłużyć życie wielu osobom o około 10 lat życia, i to w dobrej kondycji zdrowotnej, to rzeczywiście jest nad czym pracować.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto