MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Idea łączy się z Orange

GK
Orange jest znaną marką na rynku rumuńskim od 2002. W tej chwili obsługuje ponad 5 milionów klientów w całym kraju. Fot. Janusz M. Kamiński
Orange jest znaną marką na rynku rumuńskim od 2002. W tej chwili obsługuje ponad 5 milionów klientów w całym kraju. Fot. Janusz M. Kamiński
" Właśnie dostałem sms'ka od sieci że już wkrótce Idea zmienia nazwę na Orange ... szkoda przyzwyczaiłem się do Idei ..... teraz będę dzwonił z pomarańczy ....

" Właśnie dostałem sms'ka od sieci że już wkrótce Idea zmienia nazwę na Orange ... szkoda przyzwyczaiłem się do Idei ..... teraz będę dzwonił z pomarańczy ...." - napisał na forum dyskusyjnym jeden z klientów, których czeka zmiana nazwy marki Idea na Orange. Trwa kampania Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel, promująca rebranding Idei. Szczegóły poznamy w połowie września. Na razie wiadomo, że ma to oznaczać "usługi na najwyższym poziomie, a Klient pozostanie w centrum zainteresowania".

Orange jest jedną z najważniejszych światowych firm, która rozpoczęła działalność w kwietniu 1994 r. w Wielkiej Brytanii. Obecnie Orange jest jedną z wiodących marek na rynku telefonii komórkowej, z której korzysta ponad 56 milionów klientów w 16 krajach.

PTK Centertel (udziałowcami są: Telekomunikacja Polska S.A., posiadająca 66 proc. udziałów oraz France Telecom z 34 proc. udziałów) obsługuje 9 mln klientów w Polsce.

Rebranding może kosztować nawet 100 mln zł. Jest w tym kampania wizerunkowa, ale też zmiana wystroju 1,1 tys. punktów Idei (koszt może wynieść ponad 50 mln zł), wymiana papieru firmowego czy strony internetowej. Ta ostatnia - orange.pl została w ubiegłym roku wykupiona za 200 tys. euro.

Największy koszt to jednak opłaty licencyjne - w myśl umowy Grupa TP SA przez dziesięć lat będzie płacić Francuzom co roku równowartość 1,6 proc. obrotów Idei (to stawka dla wszystkich sieci Orange). Dałoby to około 1,1 mld zł.

Nie wiadomo czy oprócz Idei zniknie również submarka jej telefonów na kartę - POP.
Niewykluczone, że zostanie wydzielona jako tani operator dla młodzieży, na wzór Heyah.

Do zmiany marki przygotowują się także konkurenci Idei na komórkowym rynku - Era i Plus GSM. Udziałowcami obu sieci są Deutsche Telekom i Vodafone. Chcą przejąć nad nimi kontrolę i narzucić swoje marki (T-Mobile i Vodafone).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto