Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Igor Lewiński z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego został mistrzostwa Europy juniorów w klasie iQFoil

OPRAC.:
Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Igor Lewiński popłynął po złoto mistrzostw Europy
Igor Lewiński popłynął po złoto mistrzostw Europy materiały prasowe
Złoty i dwa srebrne medale polscy windsurferzy wywalczyli we francuskim Breście, gdzie rozegrano mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w olimpijskiej klasie iQFoil. Zaś na Cyprze odbyły się mistrzostwa świata w klasie Techno293 i tam Polacy zdobyli cztery medale – jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe! Nie zabrakło świetnych występów żeglarzy z Pomorza.

Na starcie mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w klasie iQFoil stanęło 289 zawodników i zawodniczek, w tym 29 reprezentantów Polski. Medale zostały rozdane w trzech kategoriach wiekowych: U15, U17, U19. Regaty odbywały się w silnowiatrowych warunkach, co stanowiło nie lada wyzwanie dla młodych żeglarzy. Pływanie na foilu, który unosi deskę ponad wodę, wymaga nie tylko wysokich umiejętności, ale też dużej siły. W takich warunkach zazwyczaj lepiej radzą sobie zawodnicy więksi, dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi. Wyjątkami potwierdzającymi regułę są polscy zawodnicy – Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) i Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz).

Igor pokazał niesamowitą ambicję i charakter godny sportowca. Po nieudanym pierwszym dniu, kiedy stracił bardzo dużo punktów, usiadł z trenerem do analizy błędów i w kolejnych dniach było już tylko lepiej. Zaczął mozolnie odrabiać starty i już kolejnego dnia wskoczył do pierwszej 10-tki, następnego było już czwarty, a eliminacje zakończył na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, co dało mu pewny awans do serii finałowej. W wyścigu medalowym Igor Lewiński nie dał szans faworyzowanym rywalom z Francji, popłynął wyścigi doskonale taktycznie i wywalczył tytuł mistrza Europy!

- Jestem niesamowicie szczęśliwy, spełniłem swoje marzenie. Powetowałem sobie nieudany start na mistrzostwach świata, gdzie miałem szanse na medal, a skończyłem niestety poza podium. Tutaj rozkręcałem się z dnia na dzień i zrewanżowałem się Francuzom i to na ich terenie – mówi Igor Lewiński.

- To jest piękne zwieńczenie ścigania się w kategorii wiekowej do lat 17. Z tytułem mistrza Europy Igor wchodzi teraz w starszy rocznik, gdzie będzie zdobywał kolejne doświadczenie na drodze po swoje sportowe marzenia i cele. To duży sukces, nikt na Igora nie stawiał, ale on ma bardzo duży potencjał, jest inteligentnym sportowcem, z którym współpraca to czysta przyjemność – mówi Dawid Furmański, trener Igora w Gdańskim Klubie Żeglarskim.

Maria Rudowicz ma zaledwie 14 lat i w Breście potwierdziła, że należy do najlepszych windsurferek młodego pokolenia na świecie. Młodziutka Polka na niedawnych mistrzostwach świata wywalczyła brązowy medal, a w kategorii do lat 15 była druga. W Breście była wymieniana wśród faworytek do medali. Maria od początku pływała znakomicie i plasowała się w czołówce regat i ostatniego dnia serii eliminacyjnej, rzutem na taśmę wyprzedziła faworyzowaną Adę Tan (Turcja). Dzięki temu od razu zapewniła sobie start w wyścigu medalowym i nie musiała przebijać się przez wyścigi ćwierćfinałowe i półfinałowe. W finale uległa Turczynce, ale po wyścigu nie kryła radości.

- To było bardzo trudne regaty, bo wiało wręcz atomowo, a ja nie jestem najsilniejszą zawodniczką. Dałam sobie radę i cieszę się, że potrafiłam zapanować nad sprzętem i nad głową w takich warunkach. Wracam z dwoma srebrnymi medalami i na pewno jest to sukces – mówi Maria Rudowicz.

W Breście z bardzo dobrej strony pokazali się też inni Polacy. Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski) zajął czwarte miejsce w kategorii U15, a w kategorii U19 kobiet na 11 miejscu sklasyfikowana została Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski), zaś w kategorii U19 mężczyzn na miejscu 11 uplasował się Stanisław Trepczyński, a tuż za nim, na pozycji 12 znalazł się Maciej Pietrzak (obaj Sopocki Klub Żeglarski).

- To były drugie w historii mistrzostwa Europy juniorów w klasie iQFoil, dwa razy liczniej obsadzone niż te ubiegłoroczne. Rozwój klasy jest bardzo dynamiczny, a mogłoby być przecież jeszcze lepiej, gdyby nie obecna sytuacja geopolityczna i pandemia. Te dwa wydarzenia mocno zachwiały rynkiem dystrybucji sprzętu. Niemniej rozwój klasy, także w Polsce cieszy, widać też, że szkolenie przynosi efekty. Z mistrzostw Europy wracamy z tarczą – trzy medale w młodszej grupie to duży sukces. Zaskoczył zwłaszcza Igor Lewiński, który nie był tutaj wymieniany w gronie faworytów. Marysia potwierdziła wielki talent, przyjemnie się obserwuje jej rozwój. To sportowiec z krwi i kości. W starszej grupie niewiele zabrakło do tego, aby Ola Wasiewicz i Staszek Trepczyński walczyli o medale - mówi Maciej Dziemiańczuk, trener kadry narodowej juniorów w klasie iQFoil.

To nie jedyne dzisiejsze sukcesy polskich windsurferów. Na Cyprze zakończyły się mistrzostwa świata klasy Techno293. To najpopularniejsza, młodzieżowa klasa windsurfingowa na świecie. Na starcie stanęło ponad 240 zawodników i zawodniczek z 22 krajów. Polskę reprezentowało dziewięciu windsurferów - jeden w kategorii U17 kobiet oraz ośmiu zawodników w kat. U13. Polacy spisali się znakomicie i zdobyli cztery medale. W kategorii U13 dziewcząt mistrzynią świata została Michelle Urzykowski (Sopocki Klub Żeglarski), a brązowy medal wywalczyła jej koleżanka klubowa Oliwia Mroczkowska. Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasowała się Martyna Figura (Sopocki Klub Żeglarski). W kategorii U13 chłopców wicemistrzostwo świata wywalczył Jan Serafiński (Sopocki Klub Żeglarski). W kategorii U17 dziewcząt na najniższym stopniu podium stanęła Linda Falkiewicz (Sopocki Klub Żeglarski).

- Nasz dziewięcioosobowy Team Poland wraca z mistrzostw świata na Cyprze z czterema medalami! To były bardzo ciężkie, słabowiatrowe regaty. Daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że wszystko się tak potoczyło. To był bardzo długi, intensywny (ponad 350 godzin na wodzie) i pracowity sezon, ale wisienka na torcie smakuje naprawdę dobrze. Jestem dumny z mojej drużyny przez duże "D", wszyscy przez cały okres zawodów byli rewelacyjni, wspierali się i dopingowali jak tylko mogli. ie mieli łatwo, niektórzy ścigają się dopiero rok, dlatego tym bardziej ta młoda ekipa zasługuje na pochwałę - mówi Łukasz Buderaski, trener Sopockiego Klubu Żeglarskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Igor Lewiński z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego został mistrzostwa Europy juniorów w klasie iQFoil - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto