IHF Global Tour na Stadionie Letnim w Gdańsku. Słońce, emocje i piłka ręczna plażowa w atrakcyjnym wydaniu ZDJĘCIA

Piłka ręczna w plażowym wydaniu to niezwykle atrakcyjna i widowiska dyscyplina sportu. Polacy zajęli trzecie miejsce, a Polki czwarte w międzynarodowym turnieju IHF Global Tour właśnie w piłce ręcznej plażowej, który rozegrany został na Stadionie Letnim w Gdańsku.

To był inauguracyjny turniej pierwszej edycji IHF Global Tour. Biało-czerwoni dzielnie walczyli, a ostatecznie najlepsi okazali się - Hiszpanki wśród kobie i Chorwacji w rywalizacji mężczyzn. Drużyny najpierw rywalizowały w systemie „każdy z każdym”, a później o zwycięstwo w turnieju i o trzecie miejsce.

Nasi reprezentacji na początek mieli wymagających rywali, bo późniejszych triumfatorów. Polki przegrały z Hiszpankami 0:2, a Polacy podjęli twardą walkę z mistrzami świata. Biało-czerwoni w obu setach byli blisko sprawienia niespodzianki, ale ostatecznie lepsi okazali się Chorwaci. Polki w pozostałych meczach pokonały Chorwatki po konkursie shoot-outów, ale uległy mistrzyniom świata, Niemkom, 0-2.Tym samym miejsce w finale zapewniły sobie Hiszpanki i Niemki, a w meczu o trzecią lokatę zmierzyć się miały ze sobą Polki i Chorwatki.

Dużo bardziej skomplikowane okazały się rozstrzygnięcia mężczyzn. Najskuteczniejsi na tym etapie byli Hiszpanie, którzy pokonali po shoot-outach Chorwatów, a następnie bez straty seta odprawili Polaków. Biało-czerwoni musieli uznać wyższość Niemców (1-2), a Chorwaci na zakończenie zmagań „w grupie” wygrali 2-0 właśnie z kadrą Niemiec. Wyrównane starcia sprawiły, że o awansie do finału decydowały detale. Ostatecznie znaleźli się w nim Niemcy i Chorwaci, a walka o brąz przypadła reprezentacjom Polski oraz Hiszpanii.

W meczu o brązowy medal Chorwatki zrewanżowały się Polkom za wcześniejszą porażkę, wygrywając 2-0. W pierwszym secie biało-czerwone miały spory problem ze skutecznością. Poprawiły ją jednak w drugim, w którym do wyrównania i przedłużenia szansy na stanięcie na najniższym stopniu podium brakło niewiele. Ostatecznie brąz przypadł Chorwatkom.

- Końcówka tego meczu była niezwykle zacięta, ale zazwyczaj tak to wygląda, gdy walka jest wyrównana. Zabrakło nam chłodnej głowy. W pierwszym secie szwankowała skuteczność, ale to był nasz czwarty mecz na tym turnieju, więc myślę, że to też kwestia zmęczenia. Chciałabym pochwalić naszą obronę, bo widzieliśmy kilka akcji wybronionych z rzędu, więc zarówno bramka, jak i dziewczyny w polu zrobiły coś niesamowitego – podsumowała spotkanie Alicja Ślęzak, jedna z liderek polskiej ekipy.

Mnóstwo emocji przyniosło starcie o trzecie miejsce panów, w którym reprezentacja Polski pokonała Hiszpanię 2-1. Polacy rozegrali świetnego pierwszego seta, w czym spora zasługa Krystiana Matusiaka w bramce biało-czerwonych. Po zmianie stron walka toczyła się punkt za punkt. Hiszpanie wygrali druga odsłonę meczu po trafieniu zdobytym w zasadzie równo z końcową syreną, a w konkursie shoot-outów lepsi okazali się Polacy.

W finale pań Hiszpanki nie dały najmniejszych szans Niemkom, wygrywając 2-0. Mistrzynie świata po raz drugi na turnieju musiały przełknąć gorycz porażki, gdyż tym razem oba sety kadra Hiszpanii wygrała z dużą przewagą punktową i ostatecznie triumfowała w inauguracyjnym turnieju IHF Global Tour.

Dużo bardziej wyrównane było finałowe starcie mężczyzn, w którym 2-1 wygrali Chorwaci. Pierwszy set padł jednak łupem Niemców. W drugim wyraźnie lepsi byli już ich przeciwnicy, a wysoką skuteczność przenieśli również do konkursu shoot-outów. Ostatecznie swoją dominację potwierdzili mistrzowie świata z Chorwacji.

Kibice licznie zgromadzenie na Lotos Stadionie w Gdańsku mogli oglądać piłkę ręczną plażową w naprawdę najlepszym możliwym wydaniu. IHF Global Tour powstał właśnie po to, by zapewnić możliwość i ciągłość grania na najwyższym poziomie, urozmaicić rywalizację międzypaństwową, a tym samym promować i rozwijać dyscyplinę. Ma się odbywać cyklicznie i z roku na rok odwiedzać kolejne miasta.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0