Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Ogólnopolski Festiwal Teatralny MOST dobiegł końca

Redakcja
Dziesięć grup teatralnych, trzy dni ciężkiej pracy, dużo zabawy, nowe znajomości i nauka pod okiem profesjonalistów – tak minęła druga edycja Młodzieżowego Festiwalu Teatralnego MOST w gdańskim Teatrze Miniatura.

W poniedziałek, 28 czerwca nastąpiło rozpoczęcie tegorocznego Młodzieżowego Festiwalu Teatralnego. Agnieszka Grewling-Stolc, pomysłodawczyni MOST-u powitała wszystkich uczestników i poinformowała o porządku festiwalu przez najbliższe trzy dni, po czym oddała głos dyrektorowi Teatru Miniatura – Konradowi Szachnowskiemu.

Teatr Bezpośrednikuff

Po oficjalnej części festiwalu przyszła pora na pierwszych uczestników - Teatr Bezpośrednikuff z Gdańska. Grupa skupia młodzież licealną i studencką, dla której teatr to nie tylko zabawa, ale też pasja i przyjemność. Na swoim koncie mają już kilka sukcesów grupowych i indywidualnych. W zeszłym roku na MOST-cie teatr zajął trzecie miejsce w konkursie o nagrodę publiczności. Opiekunem grupy, a przy okazji reżyserem i autorką większości scenariuszy jest Agnieszka Grewling-Stolc. W tym roku grupa zaprezentowała nowy spektakl "Zapisane", który ma charakter dokumentalny, ale przez swoją magiczność i zastosowany język nie nudzi widza, a wręcz zachwyca. Teatr Bezpośrednikuff to najliczniejsza grupa, która wystąpiła na tegorocznym MOST-cie.

Teatr Przestrzeni

Jako drugi zaprezentował się Teatr Przestrzeni z Tczewa, który pokazał spektakl "Sala nr 6?", do którego scenariusz powstał na podstawie noweli Czechowa. W zeszłorocznej edycji Młodzieżowych Otwartych Starć Teatralnych grupa zaprezentowała spektakl "Mały Książę", którym zdobyła nagrodę sponsora. "Sala nr 6?" opowiada o strachu przed odmiennością, o nietolerancji i potrzebie akceptacji, a jej bohaterowie to ludzie nie mieszczący się w przyjętych normach. Scenariusz do spektaklu został napisany przez cały zespół młodych aktorów.

Młodzieżowa Akademia Teatralna

Trzecim zespołem teatralnym była Młodzieżowa Akademia Teatralna z Gdańska. Grupa jest prowadzona przez Roberta Cyrtę, reżysera i autora scenariuszy dla grupy. Na festiwalu MOST grupa pokazała spektakl "Izajasz", ze scenariuszem napisanym na podstawie tekstu Biblijnego z Księgi Izajasza, który ukazuje, że uniwersalność przesłania Biblijnego jest wciąż aktualna.

MAT to grupa, której aktorzy są uczniami XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, a której spektakle i przedstawienia mają za zadanie nakłonić widza do wspólnego szukania tego co ważne w życiu i przy okazji do wspólnej zabawy.

Po trzech zespołach uczestnicy mieli godzinę przerwy na zregenerowanie sił przy wspólnym obiedzie. Nawiązało się wiele nowych znajomości, ale też młodzież mogła podzielić się wzajemnie doświadczeniami i uwagami na temat ich przygody z teatrem.

Teatr Młodzieżowego Domu Kultury z Rzeszowa

Czwartym zespołem na festiwalu był Teatr Młodzieżowego Domu Kultury z Rzeszowa. Jest to teatr działający pod nazwą Teatr Dziecięcy, dopiero w tym roku najstarsza grupa przygotowała spektakl dla młodzieży. Zaprezentowali przedstawienie "Mały Książę" na motywach książki Antoine de Saint Exupery, opowiadający o miłości, przyjaźni i o tym co najważniejsze jest w życiu.

Teatr Niezależny z Sopotu

Piąta grupa - Teatr Niezależny z Sopotu - pokazała spektakl "Raj Utracony", opowiadający o stworzeniu pierwszych ludzi i grzechu pierworodnym. Na pierwszym planie są relacje pomiędzy Bogiem, a Szatanem.

Teatr Niezależny pokazał się z najlepszej strony, ponieważ pomimo problemów technicznych i niedziałającej płyty z muzyką aktorzy tańczyli i śpiewali jakby technika nie miała znaczenia.

Teatr Nieznany z Białegostoku

Ostatnią grupą teatralną pierwszego dnia festiwalu był Teatr Nieznany z Białegostoku, który przedstawił "Parady" Jana Nepomucena Potockiego. Teatr istnieje już 8 lat i cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży oraz występuje w całej Polsce jak i również poza granicami (Litwa). "Parady" to scenki rodzajowe w stylu improwizacji w konwencji teatru dell arte. Teatr Nieznany w swoich przedstawieniach wykorzystuje umiejętności związane ze sztuką lalkarską i za każdym razem lalki są nieodłącznym elementem spektakli.

Po części teatralnej przyszła pora na kolację, którą wszyscy uczestnicy wspólnie zjedli, a zaraz po przerwie kolacyjnej rozpoczęła się impreza integracyjna dla uczestników i wraz z nią koncerty młodych zespołów rockowych. Był poczęstunek, miła atmosfera i dużo dobrej muzyki. Wystąpiły trzy zespoły: Different Black, Stan NieWażKości, Noname. Są to zespoły młode, ale starają się i ciężko pracują nad swoją muzyką. Uczestnicy MOSTu dobrze wróżą młodym artystom - wszyscy świetnie się bawili na koncertach i będą długo wspominać imprezę integracyjną.

O godzinie 22.00 zakończył się pierwszy dzień festiwalu MOST a uczestnicy pojechali do swojego miejsca zakwaterowania - Bursa Gdańska na ul. Piramowicza we Wrzeszczu.

MOST - dzień drugi

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od warsztatów teatralnych prowadzonych przez: Magdalenę Żulińską wraz z Jerzym Wójcickim, Jarkiem Rebelińskim oraz samego dyrektora Teatru Miniatura Konrada Szachnowskiego.

Magdalena i Jerzy pokazywali jak zagrać etiudę z użyciem lalki oraz realizowali z uczestnikami etiudy sceniczne za parawanem i w przestrzeni scenicznej.
Jarek Rebeliński prowadził warsztaty o pracy aktora nad sobą - młodzież mogła się nauczyć czegoś nowego o improwizacji przez ruch, wyobraźni, dramie i o pracy nad rolą.

Dyrektor Konrad Szachnowski prowadził warsztaty "ABC Teatru" podczas których opowiadał o historii teatru, trudach i niebezpieczeństwach wynikających z bycia aktorem, muzyce i choreografii, o pracy reżysera i scenarzysty, przybliżył młodym ludziom sedno pracy z aktorem i techniki prowadzenia spektakli, opowiadał o problemach związanymi z reżyserowaniem sztuki.

Teatr Uhuru z Gryfina

Po warsztatach zaprezentowały się pozostałe cztery młodzieżowe teatry.
Pierwszym z nich był Teatr Uhuru z Gryfina, prezentujący "Pierogi" - spektakl o możliwości wyboru, o negacji i prawie do zaprzeczania jak i o możliwości zaakceptowania tego co uważamy za słuszne. Spektakl dotyka także kwestii wiary i religii, a wszystko to jest wypełnione ironią - młodzi aktorzy z ogromnym dystansem podjęli się wyzwania prezentacji tak trudnych tematów. "Pierogi" to spektakl, którym aktorzy zdobyli mnóstwo nagród na festiwalach w całej Polsce.

Teatr 30 Minut z Ełku

Kolejnym uczestnikiem był Teatr 30 Minut z Ełku, który zaprezentował spektakl "Scenariusz dla trzech aktorów" w reżyserii Piotra Witaszczyka. W swojej twórczości teatralnej nie ograniczają ani siebie ani widza i używają bardzo oryginalnych środków wyrazu by zbliżyć się do publiczności i grać wraz z widzem. Na MOST-cie zaprezentowali sztukę o zabawie teatrem, życiu i muzyce. W scenariuszu nie brakuje żartów słownych i sytuacyjnych, które bawią widza do łez - bez wątpienia są to atuty, które wpływają na atrakcyjność teatru dla widza bez względu na wiek. Na tegorocznym festiwalu była to najmniej liczna grupa - składała się z trzech aktorów.

Teatr Ephata z Gdańska

Przedostatnią grupą był Teatr Ephata z Gdańska pod opieką Roberta Cyrty. Teatr pokazał sztukę "Law story, czyli takie tam", który jest groteską opowiadającą o miłości. Scenariusz jest napisany na podstawie utworów Władysława Sikory z Kabaretu "Potem", dzięki temu powstała prawdziwa komedia omyłek dotycząca miłości z zaskakującym finałem.

Teatr Dziwadło ze Zduńskiej Woli

Ostatnimi uczestnikami festiwalu teatralnego był Teatr Dziwadło ze Zduńskiej Woli ze spektaklem "Inni". "Inni" to miniatura sceniczna w konwencji teatru ruchu, która podejmuje problem odrzucenia i nietolerancji oraz o konsekwencjach takiego zjawiska. Teatr w swoich spektaklach wykorzystuje muzykę i grę światłem.

Po występach wszystkich uczestników konkursowych przyszła pora na gościa tegorocznego MOSTu - Teatr Poza Tym. Aktorka tej grupy, Dominika Kocieniewska, przedstawiła monodram zatytułowany "Jądro kobiecości", który jest tragikomedią o problemach życia codziennego. Spektakl skłania do refleksji; dominuje ambiwalencja uczuć - od nieokiełznanej euforii, przez rozgoryczenie do całkowitej rezygnacji. Reżyserem spektaklu jest Jarek Rebeliński - gość festiwalu, który prowadził warsztaty dla młodzieży.

Po zakończeniu monodramu Agnieszka Grewling-Stolc poprowadziła spotkanie z reżyserem i aktorką teatru Poza Tym. Młodzi ludzie mogli pytać o wszystko co ich nurtowało, a artyści opowiadali o pomysłach i pracy nad "Jądrem kobiecości".

MOST zakończył się w środę, 30 czerwca. Młodzi aktorzy i ich opiekunowie z niecierpliwością czekali na werdykty i nagrody. Dyrektor wraz z Agnieszką Grewling-Stolc wręczyli wszystkim uczestnikom podziękowania i statuetki za udział w tegorocznym festiwalu, a każda grupa otrzymała lwiątko jako pamiątkę pobytu w Gdańsku.

Kolejne podziękowania i gratulacje trafiły do reżyserów spektakli, a także dla dyrektora Szachnowskiego za pomoc w organizacji festiwalu i udział w warsztatach.
Nie zapomniano również o prowadzących warsztaty - Magdzie i Jerzym. Uczestnicy festiwalu również otrzymali podziękowania od Magdy i Jerzego za udział w warsztatach teatralnych.

Po podziękowaniach nadszedł czas na nagrody. Pierwszą z nich wręczyła fotoreporterka MOSTu Dominika Kurzywilk - nagrodą było zdjęcie autorstwa Dominiki - a nagroda powędrowała do Teatru Dziwadło ze Zduńskiej Woli, za najlepszą oprawę muzyczną, świetlną i przestrzenną spektaklu.

Nagrodę sponsora, ufundowaną przez firmę MOODO, otrzymał Teatr MDK z Rzeszowa. Najlepszą aktorką została Alicja Hejger z gdańskiego Teatru Bezpośrednikuff. Ala usłyszała od dyrektora słowa podziwu dla jej gry aktorskiej oraz życzenia spełnienia się w swojej pasji związanej z grą w teatrze.

Nagroda dla najlepszego aktora została podzielona, ponieważ nie było jednego najlepszego. Nagrodę otrzymał Łukasz Ziemski z Gryfińskiego Teatru Uhuru oraz trzej panowie z Teatru 30 Minut z Ełku. Alicja i Łukasz otrzymali od dyrektora lalki ze spektaklu "Przygody Guliwera", a panowie z Ełku otrzymali jedną lalkę - ze spektaklu o sierotce Marysi i krasnoludkach.

Główną nagrodę (publiczności) zdobył Teatr Nieznany z Białegostoku. Otrzymali od jednego ze sponsorów micro zestaw HiFi firmy SONY.

Po rozdaniu nagród dyrektor Szachnowski powiedział jeszcze kilka słów do uczestników, aby pamiętali o tym czego się nauczyli i by dalej ćwiczyli i próbowali swoich sił, oraz by korzystali z możliwości jakie daje im teatr jaki sami tworzą. Dyrektor Teatru Miniatura podziękował również wszystkim z obsługi technicznej za poświęcenie swojego czasu podczas festiwalu.

Uczestnicy tegorocznego festiwalu wyrazili ogromną chęć powrotu w przyszłym roku do Gdańska na III edycję Festiwalu MOST. Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłym roku również nie zabraknie atrakcji i możliwości zdobycia dalszych doświadczeń w przygodzie młodzieży z teatrem i występami scenicznymi.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto