Ile powinien ważyć plecak Twojego dziecka? To mówią badania naukowców!

Artykuł sponsorowany Tydzień tematyczny: Wyprawka dla ucznia
123rf
Ile powinien ważyć plecak Twojego dziecka? Według oficjalnego stanowiska Amerykańskiej Akademii Pediatrii waga plecaka dziecka do 13. roku życia nie powinna przekraczać 10 proc. jego masy ciała. Oznacza to, że jeśli dziecko waży 25 kg to plecak wraz z książkami, zeszytami i wszystkimi przyborami, powinien ważyć do 2,5 kg. Stanowisko to podziela również Państwowa Inspekcja Sanitarna (Sanepid), według której plecak dziecka powinien odpowiadać maksymalnie 10-15 proc. masy ciała.

Badania przeprowadzone na uczniach polskich szkół wykazały, że ok. połowa dzieci ma tornistry, które nie spełniają wyżej wyszczególnionych norm wagowych. Waga tornistrów wraz z wyposażeniem uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej wynosi ok. 5-6 kg, natomiast starszych uczniów – nawet 10 kg. Co ważne, badania przeprowadzone przez Sanepid pokazują, że główną przyczyną tak dużej wagi plecaków dzieci jest noszenie niepotrzebnych w danym dniu podręczników, zeszytów i przyborów. Dużą rolę odgrywa także waga samego plecaka – niektóre designerskie modele są ciężkie same w sobie.

Dobrze dobrany plecak - czyli jaki?

Dużą rolę w dbaniu o kręgosłup Twojej pociechy odgrywa dobrze dobrany plecak, który powinien ułatwiać dziecku utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Zdecydowanie najgorszym i stanowczo odradzanym przez ortopedów, rozwiązaniem jest torba przewieszana przez ramię. Wywołuje ona nacisk na jedną stronę i sprzyja wadom postawy.

Rozmiar plecaka powinien być dopasowany do wzrostu danego dziecka. Nie powinien być on szerszy niż ramiona Twojej pociechy, a także nie powinien zwisać poniżej dolnej części pleców. Przy wyborze odpowiedniego plecaka należy zwrócić uwagę również na:
• Szelki, które powinny być regulowanie, o szerokości co najmniej 4 cm.
• Pas biodrowy, który przenosi część ciężaru z obręczy barkowej na biodra.
• Sztywne ściany, dzięki którym książki i zeszyty nie będą się gniotły.
• Wyprofilowane plecy.

Wyprawka szkolna: to przyda się twojemu dziecku w szkole. Co...

A może plecak na kółkach?

Według hiszpańskiej badaczki - Evy Orantes-Gonzalez z Uniwersytetu w Granadzie – znacznie lepszym wyborem od tradycyjnego plecaka jest plecak na kółkach. Przy czym ortopedzi wykazują, że ciągnięcie za sobą ciężkiego plecaka może skutkować zmianami w sposobie chodzenia, w tym m.in. wygięciem miednicy i bioder. Dodatkowo tego typu plecaki wyposażone są w stelaż, który dodatkowo zwiększa wagę plecaka. Nie da się ukryć, że dziecko niejednokrotnie będzie zmuszone do podnoszenia swojego plecaka.

Plecak - jak go nosić?

Niemniej ważny, co wybór samego plecaka, jest również sposób noszenia go. Dziecko powinno zawsze nosić plecach na obu ramionach – noszenie plecaka na jednym ramieniu może prowadzić do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Oprócz tego ważne jest, by nauczyć dziecko odpowiedniej techniki pakowania plecaka – ciężkie rzeczy powinny znajdować się na dnie, a lżejsze – na górze. Takie rozłożenie zawartości plecaka sprawi, że nie będzie on ciągnąć dziecka w tył.

Większość wad kręgosłupa nie powoduje dolegliwości bólowych (zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju). Nieprawidłowości w postawie ciała najczęściej zauważają rodzice lub nauczyciele wychowania fizycznego. Bardzo ważną rolę odgrywa także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który przeprowadza tzw. badania bilansowe.

Większość wad postawy powstaje u dzieci już z wieku wczesnoszkolnym. Część z nich może rozwinąć się podczas wzmożonego wzrostu, który przypada u dziewczynek na 11-13. rok życia, a u chłopców na 12-14. rok życia. Wówczas bardzo ważne jest dbanie o prawidłową postawę ciała. Można zapisać dziecko na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, a także zachęcać go aktywności fizycznej, która angażuje wszystkie części ciała. Ból kręgosłupa u dziecka jest bardzo niepokojącym objawem i wymaga konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a także ortopedą, a niekiedy również – neurologiem.

Czy wiesz co, możesz zrobić, by zadbać o kręgosłup swojego dziecka? Zobacz porady, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Problem ciężkich plecaków. Czy wiesz jak dbać o kręgosłup sw...

Partnerzy akcji:
OSK OŚRODEK SZKOLENAI KIEROWCÓW OLIWKA- ROBERT MAŁEK
ul. Ceynowy 2
Gdańsk - Oliwa
tel.: 58 552 00 77
oliwka.net.pl

OGNISKO TOWARZYSTWA KRZEWIENIA KULTURY FIZYCZNEJ „CHECZ”
ul. Zamenhofa 17
81-290 Gdynia
+48 518 040 621
[email protected]
checzgdynia.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto