Inauguracyjne porażki futbolistek AP Orlen Gdańsk i Pogoni Dekpol Tczew w Ekstralidze. Niespełna 15-latka zadebiutowała w drużynie z Gdańska

Paweł Stankiewicz
TME SMS Łódź - AP Orlen Gdańsk
TME SMS Łódź - AP Orlen Gdańsk Anna Langowska
Początek nowego sezonu w Ekstralidze kobiet nie był udany dla piłkarek z Pomorza. Na zwycięstwa trzeba poczekać do kolejnych spotkań.

Dla futbolistek Pogoni Dekpol Tczew mecz ze Sportisem KKP Bydgoszcz to było historyczne wydarzenia. To pierwszy mecz w Tczewie w rozgrywkach kobiecej Ekstraligi.

Pogoń po awansie sprowadziła kilka zawodniczek, wzmocniła skład i bardzo chciała dobrze wystartować. Mecz ułożył się po myśli zespołu z Tczewa, który objął prowadzenie po strzale Magdaleny Sobal. Potem jednak górę wzięło większe doświadczenie i ogranie zespołu z Bydgoszczy. Jeszcze przed przerwą wyrównującego gola zdobyła Agnieszka Glinka, a w drugiej połowie Aleksandra Witczak i Kinga Wyrwas dały wygraną drużynie gości.

Kolejna szansa na punkty w drugiej kolejce, w Radomiu. Pogoń zmierzy się z zespołem Sportowej Czwórki, z którym w poprzednim sezonie wywalczyła awans do Ekstraligi.

AP Orlen na inaugurację miał bardzo trudne zadanie, bo zmierzył się na wyjeździe z TME SMS Łódź, czyli drużyną aktualnych mistrzyń Polski. Niespodzianki nie było i komplet punktów został w Łodzi.

Już w 3 minucie błąd w linii obrony gdańszczanek wykorzystała królowa strzelczyń ubiegłego sezonu, Dominika Kopińska. Podopieczne trenera Tomasza Borkowskiego miały również szanse na zmianę wyniku, ale Oliwia Szperkowska obroniła strzał Klaudii Słowińskiej, a uderzenie Angeliki Kołodziejek minimalnie minęło bramkę rywalek.

Podopieczne trenera Marka Chojnackiego w 63 minucie ponownie wykorzystały zamieszanie w gdańskiej defensywie. Tym razem na listę strzelczyń wpisała się Anna Rędzia. Wydarzeniem meczu był debiut Anny Skrzypczyk. Pomocniczka, która w listopadzie skończy dopiero 15-lat zameldowała się na boisku w 61 minucie spotkania.

- Uważam, że zagrałam dobrze. Oczywiście mogłam w niektórych sytuacjach zachować się inaczej, ale generalnie jestem z siebie zadowolona - powiedziała Skrzypczyk.

W drugiej kolejce AP Orlen Gdańsk zagra u siebie ze Śląskiem Wrocław.

TME SMS Łódź - AP Orlen Gdańsk 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Dominika Kopińska (3), 2:0 Anna Rędzia (63)

AP Orlen: Ludwiczak - Piórkowska, Szewczuk, Chaika (77 Zimecka), Sanford, Kołodziejek, Włodarczyk (77 Preuss), Sirant, Słowińska, Dymińska (83 Okoń), Grzywińska (61 Skrzypczyk)

Pogoń Dekpol Tczew - Sportis KKP Bydgoszcz 1:3 (1:1)

Bramki: 1:0 Magdalena Sobal (21), 1:1 Agnieszka Glinka (38), 1:2 Aleksandra Witczak (67), 1:3 Kinga Wyrwas (77)

Pogoń: Niemaszyk - Tryka, Zielińska, Tabor, Osowska (70 Ejzel), Jeleń (57 Pohribniak), Nowak, Jędrzejewska, Rembalska (70 Polańska), Okoniewska (60 Czarnecka), Sobal