Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Infolinia czynna będzie codziennie, przez 24 godziny na dobę

ab
fot. IstockPhoto.com
1 lutego w Gdańsku rusza bezpłatna infolinia onkologiczna. Telefonując pod bezpłatny numer 800 08 01 64, będzie można uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących choroby nowotworowej, które wahamy się zadać w rozmowie z lekarzem w cztery oczy. Wolontariusze, obsługujący pierwszą tego typu infolinię onkologiczną w regionie, nie tylko podtrzymają na duchu, ale też udzielą wielu praktycznych informacji o profilaktyce nowotworowej, miejscach wykonywania badań czy możliwościach uzyskania pomocy psychologa.

Infolinia będzie funkcjonowała w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Na przeszkolenie wolontariuszy (głownie studentów wydziału lekarskiego GUM-ed, studentów psychologii, członków stowarzyszeń) oraz wyposażenie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przeznaczył 33 000 zł.

Twórcom infolinii zależy na zaoferowaniu skutecznej pomocy pacjentom, którzy zostali doświadczeni chorobą nowotworową. Trzeba pamiętać, że jej skutki chorzy odczuwają nie tylko w wymiarze fizycznym, ale też psychicznym. Nowa usługa służy wskazaniu, że szybko zastosowana diagnostyka i terapia mogą przynieść znaczną poprawę stanu zdrowia, a nawet całkowite wyleczenie. Szybko podjęta interwencja ma wymiar także społeczno-ekonomiczny poprzez zmniejszenie nakładów na zasiłki chorobowe, renty inwalidzkie i pomoc społeczną.

Infolinia będzie pomocna przy likwidacji lęku przed chorobą u pacjentów z podejrzeniem nowotworu i przy zwalczaniu fobii nowotworowej. Może być też dobrym narzędziem wspierającym efektywne korzystanie z prowadzonych w regionie i całym kraju akcji profilaktycznych.

Infolinia będzie czynna codziennie, 24 godziny na dobę. Wolontariusze będą dyżurować w Wojewódzkim Centrum Onkologii i w Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

Zakres usług i porad oferowanych przez infolinię onkologiczną:

– informacje o chorobie i profilaktyce zdrowotnej,
– informacje o możliwościach wykonania badań diagnostycznych (miejsce i czas oczekiwania, wykaz placówek wykonujących badania USG, MRI, TK, mammografii – z zaznaczeniem, które z nich posiadają certyfikowany sprzęt),
– informacje o leczeniu (formy, skutki uboczne, miejsce i czas oczekiwania, wykaz poradni onkologicznych, przeciwbólowych, medycyny paliatywnej, hospicjów i rehabilitacji),
– informacje o pomocy psychologicznej i psychoonkologicznej,
– wykaz sklepów medycznych (worki stomijne, peruki, protezy itp.),
– informacje o organizacjach pozarządowych pacjentów i innych formach wsparcia.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto