Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne wynalazki z Politechniki Gdańskiej (wideo)

Michał Kowal
System rozpoznawania kolorów, elektroniczna dmuchawka poprawiająca wady wymowy, domowe alerty i mobilny monitor pracy niemal całego organizmu - to projekty, które powstają na Politechnice Gdańskiej. - Te wynalazki mamy już na etapie prototypów. Do powszechnego użytku trafią prawdopodobnie już za pół roku - mówi dr inż. Jacek Rumiński.

Elektroniczna dmuchawka to mikrofon z ustnikiem oraz specjalistyczne oprogramowanie opracowane przez specjalistów z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. Można ją podłączyć niemal do każdego komputera. Ćwiczące przy jej pomocy dziecko widzi kolorową i dynamiczną grę. Żeby osiągnąć w niej jak najlepszy wyniki musi skupiać się na poprawnym oddechu. Nieświadomie podczas zabawy wykonuje serię ćwiczeń - kontroluje oddech, emisję strumienia powietrza oraz zwiększa ruchomość aparatu mowy.

Pracujący z nim logopeda, lub rodzic może śledzić na bieżąco postępy dziecka dzięki dostępowi do wszystkich potrzebnych tabel i wykresów. W ten sposób można pracować nad szeregiem różnych wad wymowy. E-dmuchawka nadaję się na przykład do pracy nad "nosowaniem", czyli wadzie polegającej na nadmiernym nosowym charakterze wymawianych głosek.

- To nie jest do końca nowy pomysł - przekonuje dr inż. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej. - Już wcześniej dmuchawki były wykorzystywane przez logopedów. My dodajemy do tego gry komputerowe i system obserwacji postępów dziecka.

Ten wynalazek otrzymał złoty medal na targach Technicon Innowacje 2010. Co ciekawe srebro otrzymał drugi projekt tego samego zespołu z Politechniki Gdańskiej, a mianowicie - Proksy-Kolor, czyli program pomagający rozpoznawać kolory osobom z zaburzeniami barw. Przy jego pomocy wystarczy zrobić zdjęcie jakiegoś przedmiotu telefonem komórkowym, a na ekranie urządzenia wyświetli się etykietka opisująca daną barwę. Równie łatwo system rozpozna kolory użyte na stronach internetowych.

Oba projekty powstały w ramach programu Domestic. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu osób niepełnosprawnych i starszych, zagrożonych i chorych z aktywnego udziału w życiu społecznym. Pomóc w tym mają nowoczesne technologie, nad którymi pracują naukowcy z Gdańska. Oprócz elektronicznej dmuchawki i Proksy-Kolor są to także Domowe Alerty (system nadzorujący zużycie prądu, wody, informujący o ewentualnej awarii co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo osoby starszej żyjącej samotnie w domu) i mobilny monitor pracy serca, aktywności oddechowej i ruchowej, zmian ciśnienia tętniczego, temperatury i postawy Phantom.

Skąd biorą się pomysły na te innowacyjne urządzenia? Dr inż. Rumiński tłumaczy, że to efekt współpracy z lekarzami.

- Rozmawiamy z nimi, próbujemy się dowiedzieć co ułatwiłoby ich pracę i zwiększyło jej efektywność. Tak powstają kolejne pomysły na wynalazki w ramach projektu Domestic - tłumaczy dr inż. Rumiński.

Łącznie ma powstać kilkanaście prototypów. Opracowywanymi urządzeniami już dziś interesują się prywatne firmy, jednak trochę potrwa nim zobaczymy je w szerokim użyciu.

- Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To wymaga przestrzegania surowych zasad komercjalizacji i oznacza dla nas około pół roku walki z formalnościami. Z drugiej strony to też czas na udoskonalanie naszych prototypów - przekonuje dr inż. Rumiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto