Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Konfucjusza w Gdańsku zainaugurował swoją działalność na UG [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Instytut Konfucjusza w Gdańsku
Instytut Konfucjusza w Gdańsku Tomasz Bołt
W Uniwersytecie Gdańskim otwarto instytut imienia jednego z najsłynniejszych Chińczyków, jednego z najbardziej zasłużonych w historii ludzkości, filozofów.

Zacieśnia się przyjaźń polsko – chińska. Dowodem tego jest otwarcie w poniedziałek, 21 września 2015 roku. Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. O utworzeniu takiej placówki w Gdańsku, mówiono od kilku lat. Teraz, marzenia i zamierzenia się urzeczywistniły, przy udziale znamienitych gości.

Goście inauguracji

Stronę chińską reprezentowali m.in. konsul generalna ChRL w Gdańsku Liu Yuanyuan oraz rektor China Youth University of Political Sciences (CYU) prof. Wang Xinging. Obecni też byli Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP, prof. Małgorzata Omilanowska – minister kultury i dziedzictwa narodowego, przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, wiceprezydenci Gdańska i Gdyni, prezydent Sopotu, rektorzy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, dyrektorzy współpracujących z Uniwersytetem Gdańskim IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i 48. Gimnazjum im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku, władze rektorskie, dziekani wydziałów oraz senatorowie Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość poprowadził prof. Józef Arno Włodarski Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego.

Piąty Instytut Konfucjusza w Polsce

Uroczystości zostały zainaugurowane tańcem smoka oraz odegraniem hymnów Rzeczypospolitej Polskiej i Chińskiej Republiki ludowej. Potem odsłonięto oczy posągom lwów, ustawionych przed wejściem do Instytutu Konfucjusza (mającym siedzibę w byłym Rektoracie Uniwersytetu Gdańskiego, przy ul. Bażyńskiego w Gdańsku Oliwie).

- Otwarcie Instytutu Konfucjusza w Gdańsku to ogromne wyróżnienie dla Trójmiasta i całego regionu – podkreśliła Małgorzata Omilanowska, minister Kultury i dziedzictwa narodowego.

Instytut Konfucjusza został powołany przy Uniwersytecie Gdańskim po kilku latach starań. Tym samym Gdańsk dołączył do grona czterech elitarnych miast w Polsce, w których działają takie instytuty (Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim jest piąty).

Uniwersytet otwarty na inne kultury

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Bernard Lammek przypomniał o dewizie Uniwersytetu Gdańskiego – In Mari via tua (W morzu droga Twoja), która jest nie tylko wyrazem otwarcia Uniwersytetu Gdańskiego na morze, ale stanowi także o otwartości uczelni na inne kultury i społeczeństwa.

- Dzisiejsza uroczystość inauguracji działalności Instytutu Konfucjusza w Gdańsku jest właśnie wyrazem takiej otwartości. Nie jest to bynajmniej początek naszego poznawania nauki i kultury dalekich Chin, lecz kolejny etap rozwoju zainicjowanej przed laty współpracy. Bardzo sobie tę współpracę cenimy. Przez ostatnie kilka lat, dzięki wzajemnemu zainteresowaniu, ale także zaufaniu, zdołaliśmy podjąć i zrealizować wiele cennych inicjatyw – przypominał rektor prof. Bernard Lammek.

Chińscy goście, Konsul Generalna ChRL w Gdańsku Liu Yuanyuan oraz Rektor China Youth University of Political Sciences prof. Wang Xinging, zgodnie podkreślili, że powołanie Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim jest nowym otwarciem współpracy pomiędzy chińskimi instytucjami a Uniwersytetem Gdańskim ,a także wieloma innymi instytucjami pomorskiego regionu, w zakresie kulturalnym i naukowym.

Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka; chór zaśpiewał dla zaproszonych gości dwa polskie i dwa chińskie utwory.

Wiele lat współpracy UG z Chinami

Starania o powołanie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim trwały od 2009 roku. Dzięki aktywnej współpracy UG z chińskimi uczelniami, instytucjami oraz przedsiębiorstwami w zakresie badań naukowych i kształcenia tę ideę udało się zrealizować.

W kwietniu 2014 roku w Chinach została podpisana umowa, na mocy której Uniwersytet Gdański wspólnie z China Youth University of Political Studies prowadzi piąty Instytut Konfucjusza w Polsce. Powołanie Instytutu jest dopełnieniem dotychczasowej współpracy UG z Chinami – łącznie to 13 umów o współpracy, wymiana studencka, doktorantów, nauczycieli akademickich, powołanie sinologii, prowadzenie filologii polskiej dla studentów chińskich na chińskich uczelniach, a także kilkadziesiąt sympozjów, konferencji, spotkań i imprez promujących kulturę i język chiński - informuje dr Beata Czechowska-Derkacz - rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom.

Promocja języka i kultury chińskiej na Pomorzu

Instytut Konfucjusza na UG będzie zajmował się szeroko rozumianą promocją języka i kultury chińskiej na Pomorzu, będzie to także wsparcie dla prowadzonej na Uniwersytecie Gdańskim sinologii. Będą to przede wszystkim: nauka języka chińskiego, certyfikowane kursy, zajęcia, spotkania i wystawy przybliżające kulturę i zwyczaje Chin, spotkania, wystawy. Najlepsi spośród uczniów będą mogli ubiegać się o wyjazd do Chin w ramach stypendiów konfucjańskich. Oferta Instytutu Konfucjusza na UG przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych.

Instytuty Konfucjusza powoływane są przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Pierwsza pilotażowa instytucja tego typu powstała w 2004 roku w Taszkiencie w Uzbekistanie, a pierwszy IK został utworzony w 2004 roku w Seulu.

W Polsce pierwszy Instytut Konfucjusza powołano w 2006 roku przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie (łącznie z Instytutem Konfucjusza przy UG) jest ich pięć: działają w Opolu przy Politechnice Opolskiej, w Poznaniu przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Gdańsku na Uniwersytecie Gdańskim. Idea powoływania instytutów Konfucjusza wzięła się z chęci przełamywania stereotypów dotyczących niemożliwości nauczenia się trudnego języka chińskiego, a ich działalność koncentruje się na szeroko rozumianej promocji języka i kultury chińskiej - dodaje dr Beata Czechowska-Derkacz - rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom.

Na całym świecie jest około 500 instytutów Konfucjusza. Powołanie każdego jest wspierane przez stronę chińską kwotą około 150 tysięcy dolarów. Na utworzenie Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Gdańskim Chińczycy przeznaczyli 300 tysięcy dolarów.

Konfucjusz żył w VI – V wieku przed naszą erą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto